Контракти.ua

Автор: Андрій Любка —  7556  —  22.06.14
Третя світова: Владімір Путін закінчує те, що сто років тому розпочав Гаврило Принцип
Третя світова: Владімір Путін закінчує те, що сто років тому розпочав Гаврило Принцип

Наприкінці цього тижня ми вшануємо соту річницю початку Першої світової війни. 28 червня 1914 року на одному з перехресть Сараєва був убитий ерц-герцог Франц-Фердинанд. Ця смерть розпочала австро-сербський конфлікт, у який майже миттєво включилися ключові світові імперії. Хай там як, а головний висновок Першої світової невтішний, бо в її підсумку програли всі. Цього не розуміють ті, що намагаються втягнути світ у Третю світову. Владімір Путін ще не підозрює, що найбільше від війни постраждає Російська федерація. Аж настільки, що може зникнути з карти світу.

Немає сумнівів у тому, що Перша світова водночас закінчувала один і розпочинала інший етап в історії Європи. На мій погляд, є три ключові речі, котрі про цю війну має пам’ятати зацікавлена людина. Отож, 1) Це була остання війна, в якій воювали благородно, арміями; всі наступні війни вже супроводжувалися більшими втратами серед мирного населення, ніж серед військових. Уже неможливі позиційні війни, коли стратеги рівня Наполеона розробляли плани наступу, облоги й ударів з флангу – після Першої світової воюють уже всі проти всіх, міста знищують, цивільне населення розстрілюють, піддають тортурам, ґвалтують. 2) Це була досить коротка війна, бо вже за два роки сили вичерпалися і тривали лише локальні конфлікти; іншими словами кажучи, Перша світова війна закінчилася ще в 1916 році, далі продовжувалися вже лише війни певних держав між собою, силове встановлення кордонів. 3) Головний наслідок цієї війни – падіння імперій, визволення поневолених націй. З карти зникли Оттоманська імперія, Австро-угорська монархія, постали нові незалежні держави так званих «малих народів». Єдина імперія, що залишилася в Європі після Першої світової – Росія.



Андрій
Любка

український поет, перекладач і есеїст.

Автор збірок поезій «Вісім місяців шизофренії» (2007) та «ТЕРОРИЗМ» (2008).  Лауреат літературних премій «Дебют» (2007) та «Київські лаври» (2011). Учасник багатьох українських та європейських літературних акцій та фестивалів.  Окремі твори перекладені угорською, чеською, португальською, німецькою, англійською, російською та польською мовами.

Хоча це не зовсім правда. Росія також розпалася, частині спритніших і віддаленіших націй – як-от Польщі, прибалтам, на короткий час і українцям – вдалося створити свої незалежні держави. Втім, не розпалася, не зникла ідея російського шовінізму, яка скріпила СРСР – імперію, що де-факто була реінкарнацією московського імперіалізму. Ще однією імперійкою, якій свербіло показати іншим власну вищість, була Німеччина. Друга світова війна була викликана цією сверблячкою, але після болісної поразки німцям уже не можна дорікнути в імперіалізмі чи шовінізмі. Упродовж століть поляки, наприклад, боялися Німеччини значно сильніше, ніж Росії – зокрема й через те, що германські держави завжди були краще організованими, а їх люди – більш освіченими, що становило загрозу швидкої асиміляції. Сьогодні лише кожен двадцятий поляк вважає Берлін ворогом чи небезпекою. У це важко повірити, але всього за одне століття поляки й німці з непримиренних супротивників стали партнерами. Але цього б не сталося без розпаду Райху. Щось подібне має відбутися й із Російською федерацією, щоб закінчився українсько-російський конфлікт.

Адже проблема сьогодні не в Україні, а в Росії. Україна просто хоче стати з юридично незалежної справді незалежною. Натомість Росія разом з розворотом Києва у європейський бік втратила основу свого майбутнього – Митний Союз тепер не більше, ніж посміховисько, в якому забороняють кеди і неправославні кебаби. Нарешті закінчується процес, який розпочав Гаврило Принцип сто років тому – на наших очах остання (остання з огляду на відсталість, а не силу) європейська імперія здійснює самогубство. Габсбурги теж не думали, що через маленьку Сербію з карти зникне велика й непереможна Австро-Угорщина. Вірю, що Росія після розпаду знайде в собі сили бути нормальною країною, а росіяни вилікуються від своїх фобій та імперської зверхності. Тоді можна буде з ними говорити й жити, як із неприємними, але терпимими сусідами. А наразі – ла-ла-ла-ла-ла.

Статьи по теме
Прощання з літом: Зима буде довгою
Прощання з літом: Зима буде довгою

Після того випадку в готелі ще довго панував переполох. Манекенного типу рецепціоністки хоч і намагалися створити хорошу міну при поганій грі, усміхалися й робили вигляд, буцімто нічого не сталося, але ВСІ про це вже знали. Знали старші пані, літні німкені, які у своїх величезних капелюхах походжали терасами – тепер вони не дивилися навколо, а лише собі під ноги.
29.08.15 — 25294

Політична премія Дарвіна:
Політична премія Дарвіна: "гасконці" Коломойського і "Правий сектор" змагаються в електоральному самогубстві

  Колись їхня історія може увійти до підручників з політології, політичного піару і словника літературознвчих термінів (стаття про трагікомедію). Справді, треба мати неабиякий талант і здібності, щоб так швидко вбити себе і свої перспективи. Раніше здавалося, що найбездарнішим політичним проектом в історії України є "Наша Україна" Ющенка. Тепер місце на п'єдесталі політичної премії Дарвіна впевнено здобувають "Правий сектор" і липкорукі "гасконці" Коломойського.
27.07.15 — 8815

Двадцять років різанині в Сребрениці: Росія знову на боці зла
Двадцять років різанині в Сребрениці: Росія знову на боці зла

20 років тому, посеред спекотного липня 1995-го, відбувся найбільший злочин після закінчення Другої світової війни – етнічна чистка в боснійському місті Сребрениця. За різними підрахунками, військові і парамілітарні підрозділи Республіки Сербської тоді вбили 8 000 боснійських чоловіків (мусульман), тобто все чоловіче населення міста у віці від 12 до 70 років.
11.07.15 — 5039