Контракти.ua

155  —  сегодня, 15:00
Інфляція в Україні прискорилась
Інфляція в Україні прискорилась

Споживча інфляція за підсумками серпня прискорилась. За оцінками останнього Макроекономічного та монетарного огляду Нацбанку цей показник виріс до 7,5% у річному вимірі (з 5,4% у липні).

Перш за все, як пояснили в НБУ, через обмежену пропозицію окремої продовольчої продукції, повідомляють Контракти.

Базова інфляція зросла більш суттєво, ніж прогнозувалося. Адже бізнес почав переносити на ціни свої витрати на сировину, енергію й оплату праці. Підтримували ціновий тиск і ефекти послаблення обмінного курсу гривні в попередні місяці.

На продовольчу інфляцію, окрім цін на сирі та енергію, впливає скорочення пропозиції продукції через несприятливі погодні умови. І вірогідно, що цей фактор впливатиме впродовж року. До речі, через скорочення пропозиції продукції світові ціни на продовольчі товари у вересні зростали найшвидше за 18 місяців.

Зростали ціни й на оброблені харчові продукти, як через подорожчання продовольчої сировини, так і подальше збільшення витрат підприємств на енергозабезпечення й оплату праці.

Водночас стрімкіше дорожчали більшість непродовольчих товарів, передусім під впливом курсового чинника.

Натомість ціни на одяг та взуття знижувалися швидше, вірогідно через зростання конкуренції між продукцією імпортного та українського виробництва.

Темпи зростання цін на послуги дещо пришвидшилися під тиском виробничих витрат бізнесу.

Згідно з звітом Нацбанку, зростання цін на пальне в серпні сповільнилося з огляду на достатність запасів пального та нижчі, ніж очікувалося, ціни на нафту на світових ринках.

Ціни на алкогольні напої знижувалися дедалі повільніше. Подорожчання тютюнових виробів дещо сповільнилося, проте ціни на них зростали доволі високими темпами, в тому числі під впливом боротьби з тіньовою продукцією.

Крім того, пришвидшилося зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання, ймовірно, через курсовий чинник.

Статьи по теме
МВФ готує транш для України
МВФ готує транш для України

Рада директорів МВФ розгляне питання про виділення траншу для України на 1,1 млрд доларів. Рішення буде ухвалено до осінніх зустрічей МВФ та Світового банку, які відбудуться 21-26 жовтня.
04.10 — 168

Непрямі втрати економіки України перевищили $1,1 трлн
Непрямі втрати економіки України перевищили $1,1 трлн

Станом на липень 2024 року непрямі фінансові втрати економіки України внаслідок повномасштабного вторгнення Росії перевищили 1,1 трильйона доларів США.
02.10 — 173

Комплексний ефект: НБУ оцінив вплив підвищення податків на економіку та ціни в Україні
Комплексний ефект: НБУ оцінив вплив підвищення податків на економіку та ціни в Україні

Заплановане підвищення податків в Україні не матиме значного впливу на інфляцію. Натомість може стимулювати економіку через додаткові видатки з бюджету.
27.09 — 215