Станом на 2022 рік, в Україні працювало понад 600 тисяч фрілансерів, а зараз, згідно з думками експертів, ця цифра ще більша. Фріланс і віддалена робота продовжують набирати обертів, а тому підприємці все частіше замислюються над співпрацею з працівниками в такому форматі. Розповідаємо, хто такі фрілансери, як вони працюють та яку вигоду від співпраці з ними отримує бізнес.
Фріланс (або фриланс) — це позаштатний вид діяльності, де спеціаліст (розробник, копірайтер, SMM-менеджер, наприклад) самостійно шукає клієнтів, виконує поставлені завдання в обумовлений термін та отримує за це оплату — https://online.novaposhta.education/blog/frilans. Школа бізнесу Нова пошта розповіла про основні відмінності фрілансерів від звичайних працівників:
- не мають чіткого графіка роботи (можуть працювати як вдень, так і вночі);
- можуть паралельно співпрацювати з кількома підрядниками;
- працюють, як правило, дистанційно з будь-якої точки світу, якщо робота може виконуватись онлайн;
- ризикують, адже без передоплати можуть натрапити на шахраїв, які використають готову роботу, а коштів не заплатять;
- працюють як ФОП 2-ї або 3-ї груп;
- не обмежені в професійному зростанні (можуть проходити курси, підвищувати кваліфікацію чи взагалі змінювати напрямок діяльності).
Фрілансерами можна назвати робочих, які надають послуги з укладання плитки, дизайнерів, які створюють дизайни на замовлення, та фотографів, які проводять знімання для різних людей. Фріланс — це економія часу й коштів на дорогу та обіди, якщо робота виконується онлайн, незалежність від одного роботодавця та гнучкість у створенні графіку, але й ризики відмови від оплати, складність пошуку клієнтів і висока конкуренція на ринку.
Ми розповіли, хто такі фрілансери та які переваги й недоліки має такий вид діяльності, але якщо щодо бізнесу, а саме чи варто підприємцям і компаніям співпрацювати зі спеціалістами в такому форматі? Якщо коротко, то так, і ось чому:
По-перше, так ви заощадите кошти на організації робочого місця, оренді приміщення та супутніх офісних витратах. По-друге, фрілансери самі сплачують за себе податки, а тому ви зможете на цьому зекономити. По-третє, позаштатні працівники не отримують оплачуваних відпусток і лікарняних, як і пільг, компенсацій чи індексацій зарплати. Крім цього, особливо вигідно співпрацювати з фрілансерами, коли задача разова або не постійна: вигідніше раз заплатити спеціалісту, ніж тримати штатного працівника «про всяк випадок» і платити йому щомісяця навіть коли задач немає.
Вона виражається у всьому: фрілансерів не треба навчати та вводити в курс справ у компанії, їх можна моментально винайняти й так само швидко отримати від них готову роботу, а сам процес наймання займає куди менше часу, ніж співбесіди з кандидатами на постійну офісну роботу. Якщо щось потрібно зробити терміново, звертайтесь до фрілансерів, які завдяки своєму досвіду та постійному потоку клієнтів швидко підуть на контакт і виконають задачу.
Що більше зробить фрілансер, то більше коштів він отримає, тому такий працівник вмотивований працювати швидше та робити більше, тоді як звичайні працівники не поспішають, адже все одно отримують свою ставку зарплати. Фріланс дає бізнесу можливість залучати працівників з усього світу, що розширює коло пошуку та кількість досвідчених спеціалістів.