Винахід ультразвукової діагностики відкрило нову еру в акушерстві, оскільки стало можливим діагностувати плід в утробі матері. Ультразвук дає можливість візуалізувати внутрішнє середовище черевної порожнини. УЗД вагітності включено до обов'язкових обстежень, скринінгів, які проходить кожна жінка під час акушерського спостереження.
Під час УЗД датчик випромінює ультразвукові хвилі. Вони проходять через структури тіла з різною густиною, які по-різному їх відбивають. Датчик зчитує відображені хвилі та перетворює їх на зображення на екрані монітора. На відміну від рентгенівських променів ультразвук не пошкоджує тканини. Тому його використовують під час вагітності, у відповідальному та делікатному періоді, коли є жорсткі обмеження щодо багатьох інших методів.
УЗД плоду дає можливість лікарю побачити дитину, її розміри, оцінити структуру тіла та порівняти з тією, якою вона має бути на певному етапі розвитку. УЗД також є одним із найточніших методів діагностики вагітності на ранньому терміні, вже після 5-го тижня гестації.
Отже, інформація, яку лікар отримує від пренатального УЗД:
- Підтвердження вагітності.
- Наявність позаматкової, багатоплідної вагітності.
- Визначення гестаційного віку плода та попередньої дати пологів.
- Контроль росту, рухів, частоти серцевих скорочень плода.
- Оцінка навколоплідних вод.
- Положення плода в матці та розташування плаценти.
- Наявність аномалій розвитку та ризик хромосомних захворювань.
Крім того, лікар оцінює стан матки, придатків та інших органів тазу.
Також УЗД використовують для виключення гіпоксії та деяких інших патологічних станів у складі комплексного тесту, який називається біофізичним профілем плода.
УЗД плода виконують двома методами: трансвагінальним, коли датчик вводять у піхву, та абдомінальним, коли датчик розташовують на передній черевній стінці. Трансвагінальне УЗД дає можливість чіткішого зображення на ранніх термінах вагітності.
За потреби використовують модифіковані варіанти УЗД плода, зокрема:
- 3D або 4D — вони дають чіткіше зображення з можливістю розглянути риси обличчя плода та інші дрібні деталі;
- доплерографію — оцінка кровообігу у системі дитина-плацента-матка;
Акушерське спостереження містить два обов'язкові УЗД у складі скринінгу плода. Щоб отримати максимум інформації, їх виконують у певний термін. Мета скринінгу — раннє виявлення аномалій розвитку та деяких хромосомних захворювань. Решту УЗД призначають за потребою. За вагітності високого ризику досліджень може бути стільки, скільки потрібно для контролю стану плода.
Скринінг першого триместру виконують терміном 11–14 тижнів. Крім УЗД, він включає біохімічне дослідження крові на маркери хромосомних захворювань. УЗД у цей період надає таку інформацію:
Інвазивні методики проводяться під контролем УЗД шляхом тонкоголкової пункції для отримання частини біологічного матеріалу у вигляді частинок ворсинок хоріону або амніотичноії рідини з подальшим дослідженням каріотипу плода.
Неінвазивний пренатальний тест (НІПТ) проводиться шляхом отримання частинок ДНК плода у крові вагітної з подальшим дослідженням каріотипу плода.
Це дослідження виконують на 18–22 тижні. Лікар оцінює анатомічну будову плода: відповідність гестаційному терміну, ключові розміри, на прохання батьків може визначити стать дитини, якщо це її розташування в матці дає таку змогу. На цьому терміні лікар може виявити аномалії розвитку, такі як розщілина твердого піднебіння, spina bifida тощо. Подальші ультразвукові дослідження в третьому триместрі плануються індивідуально для кожної вагітної залежно від особливостей перебігу вагітності.
Медичні центри «Мати та дитина»:
Автор: Шестопал Костянтин Вікторович – спеціаліст з УЗД.