Нестача вітамінів позначається на стані організму та самопочуття. Додатковий прийом нутрієнтів потрібен дітям і дорослим, але особливо його потребують вагітні жінки, організм якої протягом 9 місяців відчуває підвищені навантаження. Потреба деяких корисних речовин зростає в 1,5-2 рази.
Щоб компенсувати дефіцит, розроблені спеціальні вітаміни для вагітності, які відрізняються збалансованим складом та допомагають нейтралізувати нестачу корисних речовин.
Прояви дефіциту вітамінів залежатимуть від стадії гіповітамінозу:
- І стадія. У жінки спостерігається невизначена загальна симптоматика, виражена у відсутності апетиту, слабкості, апатії, сонливості, зниженої працездатності та концентрації уваги. Можливі часті респіраторні інфекції та погане загоєння ран, що пов'язано з ослабленням імунітету.
- ІІ стадія. Характеризується чіткими симптомами, які вказують на нестачу певного вітаміну та можуть проявлятися по-різному: від сухості шкіри до запаморочення.
- ІІІ стадія. В цьому випадку діагностується авітаміноз, який для розвинених країн – малоймовірний. Виникає на тлі мізерного харчування чи хронічних захворювань. У таких випадках може бути діагностована цинга (дефіцит вітаміну С), бері-бері (брак В1), пелагра (брак нікотинової кислоти).
Щоб не допустити крайньої форми, вагітна жінка повинна перебувати під наглядом лікаря та звертати увагу на появу симптомів, які вказують на гіповітаміноз.
Враховуючи, що кожен нутрієнт виконує в організмі певне завдання, на його недолік вказують зміни у самопочутті, які можуть мати як зовнішні, так і внутрішні прояви:
- В1. Вирізняється симптомами неврологічної природи: слабкістю у нижніх кінцівках, хиткістю ходи, відчуттям «мурашок», сильному болю при легких дотиках.
- В2. Нестачу можно помітити завдяки червоно-фіолетовому широкому обідку навколо райдужної оболонки очей. Також можливо виникнення хейлозу, ангулярного стоматиту, глоситу.
- В6. На дефіцит вказує дратівливість чи загальмованість, судоми, набряки, ранній токсикоз. При цьому прояви посилюються, якщо одночасно є недолік вітамінів В12 і В9.
- В3. Виражається змінами у стані шкірних покривів: сухість та лущення шкіри, особливо на животі, боках, поверхнях рук та ніг. Також можуть з'явитися почервоніння та гіперпігментація. Часто виникає діарея, головний біль, запаморочення, деменція.
- В9. Дефіцит не проявляється яскравою симптоматикою, крім слабкості, занепокоєння, безсоння, але дуже негативно впливає на розвиток плода, особливо, якщо спостерігається брак В12.
Для вагітної жінки не менш важливими є вітаміни А та Е. Щоб уникнути гіповітамінозу, рекомендують приймати полівітамінні комплекси з першого дня вагітності.