Інтрацитоплазматична ін'єкція сперматозоїда в ооцит (ІКСІ, від англ. ICSI, Intracytoplasmic Sperm Injection) — це один із найефективніших варіантів лікування безпліддя. Під час ІКСІ під мікроскопом сперматозоїд вводять у яйцеклітину вручну, а точніше, за допомогою тонкої порожнистої голки. І хоча це не є гарантією того, що ембріон починає розвиватися, все ж шанси на запліднення істотно вищі. Попри високу ефективність, ICSI не позбавлена недоліків. Щоб впоратися з одним із них, було розроблено спеціальну методику PICSI.
Можливо дивно застосовувати поняття «природний відбір» до людських ембріонів, але насправді він існує, адже людина невіддільна є частиною природи, тож підкоряється її законам. Процес природного запліднення влаштований так, щоб у яйцеклітину потрапив найкращий сперматозоїд, найактивніший, із бездоганним генетичним матеріалом. Безумовно, це спрацьовує не завжди, проте частину генетичної патології вдається відсікти завдяки тому, що незрілі сперматозоїди не здатні до запліднення яйцеклітини. Метод ICSI усуває цю перешкоду, даючи можливість навіть слабкому сперматозоїду проникнути всередину.
Проаналізувавши статистичні дані про дітей, зачатих за допомогою ICSI, фахівці зазначили, що серед них дещо частіше зустрічаються генетичні захворювання. У дослідженні йшлося про синдром Ангельмана та синдром Беквіта-Відемана, аномалії розвитку чоловічих статевих органів і деякі інші патології. Якщо у загальній популяції частота такої патології становить 1,5–3%, серед дітей, народжених після ICSI, вона становить 4,5%. Різниця не надто значна, але вона є.
Ембріолог завжди ретельно вибирає сперматозоїди для інтрацитоплазматичної ін'єкції. Він бере найкращий екземпляр із наявних, але донедавна оцінка виконувалася лише візуально. Лікар оцінював будову та рухливість сперматозоїда, й на підставі цього зробив висновки про його якість. Метод PICSI дав можливість удосконалити відбір.
PICSI — це ICSI з вибором найкращої сперми для запліднення. Абревіатура є скороченням від Physiologic Intra Cytoplasmic Sperm Injection, фізіологічна ICSI, або, в іншому варіанті — Petri dish ICSI, чашка Петрі для ICSI. Метод заснований на концепції зв'язування гіалуронату, натурального полімеру, похідного гіалуронової кислоти. Оболонка яйцеклітини містить гіалуронан. Взаємодіяти з нею щоб потрапити всередину може лише той сперматозоїд, що має повний набір рецепторів, тобто досконалий та зрілий. Незрілі форми сперматозоїдів, яких може бути безліч, з гіалуронаном не взаємодіють, це їхня головна відмінність від зрілих.
PICSI відтворює процес з'єднання сперматозоїдів з гіалуронаном, й у такий спосіб дає змогу вибрати найякісніші з них.
Чашку Петрі або спеціальний планшет точково покривають гіалуроновою кислотою. Тоді в чашку поміщають сперматозоїди та спостерігають за ними. Ті, що зв'язуються з точками гіалуронану, підходять для запліднення. Ембріолог відбирає їх, а тоді з цих, зрілих сперматозоїдів, бере найкращих. Вони й використовуватимуться для запліднення яйцеклітини в процедурі ICSI.
Метод використовується за такими показаннями:
Головною перевагою методу є можливість відібрати якісні зрілі сперматозоїди для використання у програмі ICSI. Зробити це можна просто, доступними засобами та, що важливо, не зашкодивши сперматозоїди.
До недоліків методу можна віднести лише те, що він ще не отримав офіційного підтвердження своєї ефективності, оскільки застосовується недавно й ще не зібрані потрібні статистичні дані.