В 2021 році ціни на київську нерухомість поставили семирічний рекорд: за неповні 12 місяців вони зросли в середньому на 25−30%.
«Мінфін» дізнавався, скільки заробили на своїх інвестиціях українці, які вклалися у нерухомість на ранніх стадіях будівництва. І чи буде столичне житло дорожчати далі.
На хвилі популярності
Українці вважають нерухомість надійним активом і «тихою гаванню» на періоди економічних криз. Віра в квадратний метр спрацювала і в теперішні пандемійні часи. Особливо популярним був первинний ринок. Кількість угод тут за 2 роки, за даними АФНУ, збільшилася в середньому на 25−30%.
Все більше громадян купує нерухомість не для себе, а щоб вкласти гроші.
«Частка угод з метою збереження коштів за поточний рік склала понад 55−60% від загального обсягу продажів на первинному ринку столиці. Це в середньому на 10% більше, у порівнянні з минулим роком», — повідомив засновник та керуючий партнер групи компаній Concept Group Михайло Підвисоцький.
За словами комерційної директорки «Інтергал-Буд» Анни Лаєвської, якщо раніше біля 25−30% угод укладалося зі спекулятивною метою, то наразі — 40%.
Учасники ринку стверджують, що на старті продаж житлових комплексів до відділів продажу вишиковуються черги. «Будівельні компанії можуть продати до 90% квартир на етапі пресейлу», — стверджує віцепрезидент Асоціації професійних керуючих нерухомістю (АПУН) Анатолій Топал.
Така ситуація цілком зрозуміла. Адже чим раніше інвестор вкладеться в будівництво, тим більший прибуток може отримати. Різниця в ціні квартири на етапі котловану і в готовій новобудові може досягати 25−40%. І це при стабільній ринковій ситуації. Розгін цін, який набрав ринок у 2020 і продовжив у 2021 році, обіцяє інвесторам більш солідний куш.
Скільки принесли інвесторам об'єкти за останній рік
Ринок нерухомості почав пожвавлюватись в липні 2020 року. Після затишшя, пов'язаного з першим локдауном, вартість квадратних метрів поволі — на 0,5−1% — поповзла вверх. Більшого розгону ціни набрали під Новий 2021 рік.
За останній рік середня вартість квадратного метра в новобудовах Києва підскочила з 27,1 тис грн до 34,7 тис грн, свідчать дані порталу ЛУН. У доларовому еквіваленті середня вартість квадратного метра за цей же період зросла на 35%. На початку грудня квадратний метр у новобудовах Києва коштував у середньому $1290.
«Мінфін», на основі даних ЛУН, проаналізував динаміку цін у кількох столичних забудовників. Ми не брали до уваги особливості того чи іншого житла — клас, якість, стадію готовності тощо. Основним критерієм став старт продажу об'єкта чи нової черги будівництва наприкінці 2020 року.
Усі 10 вибраних нами об'єктів за рік показали значний приріст вартості у понад 20%. Наприклад, у Ж К Паркове місто ціна «квадрату» в середньому зросла на 22,5%, у ЖК «Теремки» — на 32%, у ЖК «Кришталеві джерела» — на 46,5%.
Справжніми рекордсменами у нашому списку виявилися ЖК Lucky Land та ЖК Stanford. Квадратні метри в цих комплексах з моменту старту будівництва до сьогодні «злетіли» в середньому на 49,5% та на 52,5% відповідно.