Контракти.ua

1084  —  26.01.17
Так Польща нам потрібна чи ні?
Так Польща нам потрібна чи ні?

Богдан Яременко, дипломат, голова ГО «Майдан закордонних справ»: А я в Ряшеві. В Польщі. На форумі Україна-Європа. По дорозі (приїхав з родиною на приватному авто) отримав перший досвід перетину кордону на автомобілі без дипломатичних номерів і дипломатичного паспорту. Про це - якось згодом розповів. Зараз про інше, і головне.

Навіть новини останніх двох- трьох днів свідчать, що українсько-польські відносини розвиваються шляхом протистояння та наростання непорозумінь.
Причина очевидна.
Загалом протистояння закладене у тому простому факті, що в обох країнах з різних причин, різними темпами і на різному рівні, але відбувається ріст патріотизму та націоналізму - в Україні через війну з Росією, в Польщі, як мені видається, частково в контексті загальноєвропейських тенденцій росту популярності крайніх політичних течій, а частково - як реакція на ріст патріотизму в Україні.
Я не бачу нічого раціонального в підході до України, що нині сповідується багатьма в Польщі.
З українського боку я взагалі не бачу ніякої політики (цілеспрямованих дій та намірів). Польща нам потрібна чи ні? Якщо ні - можна реагувати ще жорсткіше, якщо так - то потрібно думати над наслідками своїх слів, а тим більше дій, навіть якщо комусь в якийсь момент вони видаються геніальними.
Я розумію, що обидві країни можуть прожити одна без одної (для України щоправда "втрата Польщі" матиме значно більше негативних практичних наслідків і втрачених можливостей). Негативні наслідки сварки з Україною для поляків на першому етапі не настільки очевидні.
Свої висновки я маю. Перш за все, Польща нам дуже потрібна. Можливо вже в ближчому часі це і буде та Європа, що нас розуміє, може і прагне з нами говорити. І навіть в чомусь здатна допомогти.
Інтерес України до Польщі предметний і великий. Він охоплює масу сфер - від оборони до гуманітарної. Ми можемо пересваритися з Росією, Білоруссю, Казахстаном і ще Бог зна з ким. Сваритися сьогодні з Польщею - помилка і злочин.
Це не повинно означати для нас відмову від українськості, свого історичного міфу, своєї пам"яті. Але це означає, якщо ми мудрі та дбаємо за власне майбутнє, то перші деескалаційні кроки у відносинах з поляками мусимо цього разу зробити першими.
Так, ми сьогодні в ролі меншого. А ми і є сьогодні слабшими. Зате на відміну від росіян з поляками можна домовлятися. І впродовж останніх десятиліть польський політикум не демонстрував і не демонструє бажання наступити нам ногою на горло.
Поступитися. Не інтересами, а пихою.
Автор: Богдан Яременко

Статьи по теме
Поссорить Польшу с Германией: путинская Россия наступает на Европу
Поссорить Польшу с Германией: путинская Россия наступает на Европу

Виктор Небоженко: Кремль, на примере «запутанности» европейской истории и границ, пытается «раскачать» одновременно поляков и немцев на взаимный и общеевропейский реваншизм. В России набирает обороты мощная кампания стравливания Германии и Польши.
28.07.23 — 467

Україна-НАТО: чому нас не беруть
Україна-НАТО: чому нас не беруть

Микола Бєлєсков: Будь-який збройний альянс можна дійсно сприймати як певну форму страхування, коли вартість оборони і ризики перерозподіляються більш рівномірно зменшуючи навантаження на кожну окрему країну.
12.07.23 — 348

Пітерська братва: ними слід займатися фахівцям з ФБР, а не ЦРУ
Пітерська братва: ними слід займатися фахівцям з ФБР, а не ЦРУ

Максим Розумний: Пригожинський заколот – епізод дуже цікавий і показовий для розуміння сучасної Росії.
06.07.23 — 474