Контракты.ua

Автор: Ольга Швагуляк-Шостак —  2525  —  02.04.12
Шукай інвестора в полі. У Львові вчетверте пройде Весняний діловий форум
Шукай інвестора в полі. У Львові вчетверте пройде Весняний діловий форум

Фінал Євро-2012, який відбудеться на футбольних полях України через два місяці, не залучив очікуваних приватних інвестицій в українську економіку. У «футбольному» 2012 році внутрішні і зовнішні інвестори надаватимуть перевагу вкладенню коштів в інші поля – агропромисловий сектор і галузь відновлювальної енергетики. Так вважають українські і зарубіжні експерти, які візьмуть участь у четвертому міжнародному Весняному діловому форумі, що відбудеться у Львові 26-27 квітня.

Аграрно-енергетична виделка

«У 2012 році для інвесторів найбільш цікавими будуть напрямки, пов’язані з виробництвом і переробкою продуктів харчування. Дуже багато власників різнопрофільних бізнесів, які не мали нічого спільного з аграрною галуззю, починають займатися сільським господарством. Цей процес пожвавлюють зміни в земельному законодавстві. Другим стратегічним напрямком, куди інвестори вкладатимуть кошти, будуть енергоощадні технології, альтернативні види палива, оскільки ціни на природний газ, енергоресурси зростатимуть. 99% енергоаудиту, який роблять західні компанії в Україні, показує, що в цьому сегменті потрібні зміни. Певний інтерес до сектора туризму і нерухомості, зокрема розвитку готельного господарства, який прогресував напередодні футбольного єврочемпіонату, навряд чи, збережеться в довготерміновій перспективі», - сказав головний радник із зовнішніх зв’язків ЄБРР в Україні Антон Усов.

Україна об'єктивно має вигідні стартові умови для інвестування

Спорудження готелів – як реперних крапок індустрії туризму, що є однією з головних на Львівщині, нині не демонструє позитивної тенденції. «Сьогодні я не маю інформації про те, що хтось готовий втілювати такі проекти. Інвестори закінчили спорудження об’єктів, які розпочали будувати кілька років тому. Останнім відкрили новий п’ятизірковий готель «Нобіліс» в центрі Львова»,- розповів керуючий партнер ТОВ «Юридична компанія» «Ейч.Ді.Партнерз» Володимир Глащенков.

«Незважаючи на глобальну економічну нестабільність, цього року вітчизняні та іноземні інвестори продовжуватимуть цікавитися українським агропромисловим комплексом і сектором палива та енергетики, оскільки саме вони є найбільш перспективними та інвестиційно привабливими», - погодився з Антоном Усовим президент Американської торговельної палати в Україні Хорхе Зукоскі.

Ці тенденції збігаються з головними напрямками роботи IFC в Україні. «Агробізнес, проекти, націлені на зниження енергомісткості економіки, фінансовий сектор є пріоритетними для IFC в Україні, - зазначила керівник діяльності IFC в Україні Олена Волошина. – Наша стратегія – підтримувати розвиток агробізнесу в Україні в усій вертикалі виробництва - «від поля до виделки». Ми вже інвестували майже $500 мільйонів у різні проекти. Наприклад, у лютому 2012 року надали $5 млн агрохолдингу «Мрія» на покращення энергоефективности на цукрових заводах. На початку квітня плануємо підписати угоду с банком «Кредит Агриколе» и компанією «Байєр», яка покращить доступ до фінансування фермерам в Україні. Торік ми інвестували в Україну $262 мільйони. Цього року, сподіваємося, що наші інвестиції будут майже на такому ж рівні».

Замість чужих – свої

Головною умовою для збільшення інвестицій в Україну є підписання угоди про ЗВТ з ЄС

Але сьогодні великий західний інвестор не поспішає в Україну. 70% компаній, які фінансує ЄБРР, -  вітчизняні, повідомив Антон Усов. «Щороку – ця сума сягає $1 млрд. Перевага своїх інвесторів над чужими – це, з одного боку, позитивна тенденція. Завдяки збільшенню фінансів ззовні і зменшенню кількості конкурентів всередині держави, в Україні розвиваються вітчизняні компанії. Показовим є приклад львівського «Концерну «Галнафтогаз». У 2001 рік це підприємство належало до категорії «малого бізнесу». Сьогодні одним з акціонерів «Концерну «Галнафтогаз» є ЄБРР. Ще один потужний фінансист Галнафтогазу – МВФ. Проте з іншого боку, пасивність західного інвестора – сигнал про нездорову економіку в Україні», - наголосив Антон Усов.

«Австрійські компанії, які випередили Великобританію, Францію і США  за інвестиціями в Україну, що становлять $ 3,4 млрд, націлені на просування українського фінансового сектора» -, наголосив комерційний аташе Посольства Австрії в Україні Ханнес Маурер. -  Однак Західна Україна, передусім, привертає до себе увагу малих і середніх австрійських підприємств. Ці підприємства, зазвичай, є невеличкими сімейними бізнесами».

Офшорні кіпрські інвестиції, які впевнено лідирують в Україні експерти не кваліфікують як чисті зовнішні запозичення.

Металургійно-хімічна стагнація

«Традиційні для України галузі – металургія і хімічна промисловість у 2012 році перебуватимуть, найшвидше, в стані стагнації, що пов’язано із ситуацією в світовій економіці та технологічною залежністю важких галузей від газу, - вважає Антон Усов. – Це підтверджує і портфель проектів, які ЄБРР хоче реалізовувати в Україні. У банківському секторі, навряд чи, будуть гучні оборудки купівлі-продажу. Хіба що, можна очікувати певну активність російських банків».

Глащенков Володимир, керуючий партнер ТОВ «Юридична компанія «Ейч.Ді.Партнерз»

У державному і муніципальному сегментах – інша ситуація. Тут ЄБРР сподівається на об’ємні інвестиції в дороги, транспорт, перевезення тощо. Зокрема акціонування Укрзалізниці, має створити можливості для розвитку приватних вантажних перевезень на коліях. «Програма корпоратизації залізниці виписана з урахуванням західної практики. Але це не дає гарантій, що все відбудеться за євросценарієм. Маємо приклад приватизації Укртелекому»,- наголосив Антон Усов.

Олена Волошина вважає, що загалом 2012 рік, швидше буде роком ризиків, аніж можливостей для інвесторів: «Волатильність на глобальных ринках, проблеми з ліквідністью на європейських ринках і в Україні, відсутність значного прогресу в структурних реформах и модернізації економіки в Україні. Найшвидше, ключовими словами року для інвесторів стануть «обережність» і «вибір пріоритетів». Якщо говорити докладніше про ситуацію в Україні, то інтерес інвесторів чи швидше його відсутність є наслідком відсутності домовленості по газу з Росією, програми с МВФ, яка працює, валютними ризиками».

Власне тому більшість інвесторів надає перевагу швидкоокупним бізнесам, які дозволяють повернути вкладені кошти за два-три роки, - зазначив Володимир Глащенков.

П’ятірка Гаврилишина

Україна об'єктивно має вигідні стартові умови для інвестування. У держави – зручне географічне розташування, багаті природні ресурси і дешева та кваліфікована робоча сила. «Але Україна програє Польщі, Туреччині і, навіть, Росії, які мають стабільні умови для ведення бізнесу. Інвестор ризикує в Україні через потенційну політичну нестабільність, фактор виборів з непередбачуваними наслідками, поганий бізнес-клімат, адміністративний тиск контролюючих структур – податкової, митниці, пожежної та санітарної служб, залежної і неефективгної судової системи», - вважає Антон Усов.

До цього пухкого пакету ризиків Хорхе Зукоскі додає «корупцію та недостатню прозорість».

Довідка

26-27 квітня 2012 року вчетверте у Львові відбудеться міжнародний Весняний діловий форум, організатором якого є ТОВ «Юридична компанія «Ейч.Ді.Партнерз».

Цьогоріч у форумі візьмуть участь майже 200 представників влади, бізнесу, експертного середовища з України та інших країн.

Форум складатиметься з чотирьох дискусійних платформ, під час яких будуть обговорені питання державно-приватного партнерства, стан банківського сектору та особливості розвитку економіки в 2012 році, пошук шляхів та механізмів зростання бізнес-активності в містах України, ключові питання взаємодії бізнесу та суспільства.

«В Україні особливо важко працювати малим і частині середніх підприємств. Бо інвестиційний клімат тут через небезпеку дефолту, корупцію на всіх рівнях державної структури, брак незалежних судів і відсутність гарантії виконання рішень судів є надзвичайно поганим», - вважає голова Наглядової ради міжнародного Інституту МІМ-Київ, відомий економіст Богдан Гаврилишин.

Він назвав п’ять найбільших помилок, які зроблені в Україні на шкоду її економіці. «По-перше, при владі залишено колишню комуністичну номенклатуру і радянську бюрократію; по-друге, поєднано бізнес з політикою, унаслідок чого олігархи і крупні бізнесмени домінують в законодавчій і виконавчій гілках влади; по-третє, нестримна корумпованість; по-четверте, немудра і неефективна співпраця з Європейським Союзом; по-п’яте, незапозичення досвіду таких держав, як Норвегія, Швеція, Німеччина, Швейцарія».

Богдан Гаврилишин сумнівається, що «люди, які тепер при владі і більшість опозиції, зможуть провести трансформацію України, аби вона стала нормальною державою. З повищих людей деякі навіть не бажали б робити таку трансформацію, інші – не знали б як. Це може відбутись через виникнення критичної маси справжньої еліти з молодої генерації, які йшли би до влади з наміром працювати для суспільства, а не для власних інтересів. Цей процес може початися за 7-10 років».

Євростимул

Сьогодні головною умовою для збільшення інвестицій в Україну є підписання державою угоди про зону вільної торгівлі с ЄС. Так вважають 64% представників західних інвестиційних фондів, які взяли участь в інтерактивному голосуванні, що його напередодні міжнародного Весняного ділового форуму організувала компанія Dragon Capital. 14% опитаних готові активніше інвестувати в Україну, якщо влада випустить з ув’язнення екс-прем’єра Юлію Тимошенко. Таку ж кількість представників західних фондів спонукає інвестувати в Україну перемога держави в футбольному чемпіонаті Євро-2012 і лише 9% інвесторів збільшать фінансові вливання в Україну, якщо вона приєднається до Торгового союзу РФ, Казахстану і Білорусі.

Відтак, найважливішим аргументом для вкладення коштів в певну українську компанію для 40% опитаних є особиста зустріч інвестора з власником/менеджментом цього підприємства. Вартість цінних паперів підприємства має значення для 28% опитаних, біржа, на якій розміщують ці папери, – для 16%, репутація аудитора – для 12% і репутація банку – для 4% опитаних.

Статьи по теме
Ціна на газ у Європі опустилася нижче $1 тисячі
Ціна на газ у Європі опустилася нижче $1 тисячі

Ціна газу в Європі під час біржових торгів у четвер опустилася нижче $1 тис. за 1 тис. куб.м вперше з 6 грудня.
01.01 — 533

Не на останні гроші: правила формування інвестиційного портфеля
Не на останні гроші: правила формування інвестиційного портфеля

Які ризики важливо врахувати перед тим, як сформувати інвестиційний портфель, та що потрібно знати, щоб не втратити капітал, “КОНТРАКТИUA” розповів Костянтин Євтушенко, керуючий партнер інноваційного парку UNIT.City
14.12.21 — 4365

Ціна на газ у Європі залишається високою
Ціна на газ у Європі залишається високою

Газові гойдалки тривають – ціна палива в Європі лише за день підскочила на 20%.
20.10.21 — 740

Еще материалы раздела «Экономика»
Бізнес спрогнозував курс гривні протягом року  17.01
ПФУ назвав частку пенсіонерів з виплатами понад 10 тисяч гривень  15.01
Касові апарати в таксі. У Раді готують законопроект  15.01
Вакансій побільшало: хто буде затребуваний на ринку праці у 2022-му  13.01
У підземних сховищах України - 13,5 мільярда кубометрів газу  03.01
В Україні зросли тарифи на воду  03.01
Ціна на газ у Європі опустилася нижче $1 тисячі  01.01
Скільки українців заробляють більше 20 тисяч гривень: дані Держстату  30.12.21
Касові апарати з 1 січня потрібні не для всіх ФОПів: за якої умови можна їх не застосовувати  29.12.21
Тарифи на доставку газу в Україні підвищені: скільки треба платити з 1 січня  27.12.21