Контракти.ua

10912  —  06.12.22
Що краще – сода чи розпушувач: в чому різниця між цими інгредієнтами та що краще використовувати
Що краще – сода чи розпушувач: в чому різниця між цими інгредієнтами та що краще використовувати

В яких випадках потрібно додавати соду, а в яких – розпушувач, чи є вони взаємозамінними.

Призначення соди та розпушувача одне й те саме – робити структуру тіста легкою, повітряною, підіймати тісто під час випікання. Дія обох інгредієнтів заснована на реакції взаємодії лугу з кислотою, внаслідок чого виділяється вуглекислий газ у вигляді бульбашок, які й роблять тісто пористим і легким. Пише ТСН. 

За складом сода та розпушувач відрізняються. Сода – це гідрокарбонат натрію, і все. А розпушувач містить, крім соди та трохи борошна, різні кислоти. Виходячи з цього, теоретично розпушувач можна приготувати й самостійно, якщо з’єднати соду та лимонну кислоту в порошку.  Але можна помилитися в пропорціях.

Розпушувач працює в будь-якому середовищі, з содою трохи складніше. Вона буде ефективнішою там, де у складі є молочні продукти, ягідні соки, певна кислота.

В яких випадках використовувати соду, а в яких – розпушувач

Якщо в рецепті є молочні інгредієнти, як-от молоко, сметана, кефір, соки, цитрусові та будь-які «кислі» продукти і температура запікання не менше 180 градусів, можна використовувати як соду, так і розпушувач.

Якщо серед складників тіста немає кислоти та температура його випікання є низькою, потрібно використовувати саме розпушувач.

Розпушувач потрібно використовувати, якщо важливо, щоб випічка не мала сторонніх смаків. У випадку з содою зазвичай залишається певний присмак, а розпушувач його не дає.

Тобто застосування розпушувача більш широке.

Найкраще орієнтуватися на рецепт – якщо в ньому зазначено використовувати розпушувач, отже, використовувати розпушувач, якщо розпушувач і соду, робіть саме так. Тут йдеться про швидкість реакції. Розпушувач діє не одразу, на відміну від соди, такий порядок потрібен іноді для приготування.

Чи можна заміняти соду розпушувачем

Сода сильніша за розпушувач, тому якщо в рецепті зазначена сода, це означає, що тісту, щоб піднятися, потрібно більше сили.

Якщо ви вирішили замінити соду розпушувачем, його потрібно брати приблизно в 3-4 рази більше, ніж соди. Одна чайна ложки розпушувача заміняє четвертину чайної ложки соди.

Якщо ж потрібно замінити розпушувач содою, ви можете зробити це, але потрібно погасити соду соком лимона чи оцтом.