Уже в цю неділю в Україні відзначають Великдень. Але їй передує Страсна п'ятниця — один із найскладніших і найсумніших днів передпасхального тижня.
Щодня Страсного тижня, або Страсної седмиці, який передує Великодню, наповнений особливим змістом і розписаний буквально по годинах, адже вірянам, які відзначають свято за всіма правилами, потрібно багато встигнути. Пише ФОКУС.
Страсна або Велика п'ятниця — це найскорботніший день у церковному календарі, коли, згідно з біблійним Новим Завітом, був розіп'ятий Ісус Христос.
Урочисте богослужіння, літургія, цього дня не відбувається, чим підкреслюється винятковість і цього дня, і жертви Христа на Голгофі. На вечірні виноситься плащаниця та співається особливий канон "Про розп'яття Господа". Нагадаємо, плащаниця — це ікона, нанесена на щільну тканину. На ній зображено Христа, покладеного в труну.
Віряни в п'ятницю зовсім відмовляються від їжі. Згодом цей звичай став супроводжуватися численними прикметами. Вважалося, що хто дотримується суворого посту у Велику п'ятницю, той буде вбережений від розбійників і грабіжників. Ще одне повір'я говорить, що якщо людина зможе витримати спрагу протягом усієї Страсної п'ятниці, весь рік ніяке питво не зможе завдати їй шкоди.
Але церква подібних обмежень не рекомендує, так що в цей день просто слід дотримуватися суворого посту: обмежитися хлібом і чистою водою. Їжу віряни приймають лише після чину поховання Плащаниці. Це зазвичай відбувається близько 2 годин після полудня. Повернувшись із церкви, сім'я сідає за стіл обідати.
Якщо вода та хліб здаються занадто мізерною трапезою, то можна додати до них й інші страви, але винятково пісні.
Узагалі, передостанній день Великоднього посту прийнято проводити в спокої та молитвах.
У Страсну п'ятницю заборонено працювати та виконувати домашню роботу, не можна прати. Господиням слід встигнути зробити генеральне прибирання в Чистий четвер.
Відповідно до народних прикмет, цей день також не можна веселитися та співати — цей день скорботний, і не можна використовувати ножі.
Цей день слід провести в колі близьких і рідних, готуючись до головного церковного свята року. Варто сходити в церкву. Свічки, запалені під час служби, потрібно принести із собою, щоб вони догоріли вдома. Можна спекти хліб, вважається, що він не буде цвісти та навіть допомагатиме при хворобах.
Також вважалося, що освячена в церкві обручка з будь-якого дорогоцінного матеріалу захистить від хвороб. Утім, можна побризкати святою водою обручку і вдома, воно також набуде тієї ж магічної сили.