Цей день в історії: смерть короля Георга VI та сходження на трон його дочки Єлизавети II
Цього дня, 6 лютого 1952 року, король Великої Британії Георг VI мирно пішов із життя уві сні, в особняку Сандрінгемі. І його старша дочка принцеса Єлизавета відразу була проголошена королевою.
Розкажемо вам кілька цікавих фактів про короля, який зовсім не був у лінії наслідування престолу, але доля склалася інакше.Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.
1. Альберт Фредерік Артур Георг народився 14 грудня 1895 року. Королеві Вікторії повідомили про народження правнука з побоюванням, адже саме цього дня 14 грудня 1861 року пішов із життя її чоловік принц Альберт. Він помер у молодому віці – 42 роки. Вікторія була спустошена смертю коханого чоловіка, впала в глибоку жалобу і вдягнулася в чорне до кінця життя. На його честь було вирішено назвати новонародженого
2. За характером Альберт був скромною і сором'язливою людиною, до того ж страждав від сильної заїкуватості. Однак він завзято займався під керівництвом австралійського логопеда-самоучки Лайонела Лога і в результаті майже повністю позбувся недуги.
3. Королем Великої Британії повинен був стати його старший брат Едуард VIII, але той зрікся трону заради коханої жінки і 11 грудня 1936 герцог Йоркський став королем Георгом VI. Його коронація відбулася 12 травня 1937 року — в день, раніше намічений для коронації старшого брата.
4. Правління Георга VI припало на непрості воєнні роки. Він був відомий насамперед як символ боротьби Великої Британії та країн Британської імперії проти нацистської Німеччини у Другій світовій війні. Георг VI та його сім'я на відміну більшості монархів, не став тікати з країни. Разом із ним залишилася і дружина Єлизавета, та юні доньки.
5. 26 квітня 1923 року одружився з леді Єлизаветою Боуз-Лайон, донькою 14-го графа Стратморського. З нею він познайомився ще 1905 року (5-річна Єлизавета пригостила 10-річного Альберта зацукрованими вишнями з торта). У сім'ї народилися двоє дітей: принцеса Елізабет Олександра Марія (майбутня королева Єлизавета II) 1926 року, та її молодша сестра принцеса Маргарет Роуз 1930 року.
6. 1940 року резиденція монарха неодноразово зазнавала бомбових ударів з повітря; 12 вересня німецька бомба вибухнула за 20 метрів від Букінгемського палацу, що відбилося на здоров'я короля: він не міг читати, часто з занепокоєнням дивився на небо.
7. Військовий час погано позначився на здоров'ї короля. Він почав багато курити, на тлі стресів та шкідливої звички у Георга VI розвинувся атеросклероз, хвороба Бюргера та рак легенів, від якого він помер 6 лютого 1952 року у віці 56 років. Це сталося у Сандрінгемському палаці в Норфолку. Король помер уночі від коронарного тромбозу. Його дочка Елізабет прилетіла з подорожі з Кенії вже як королева Єлизавета II.
Жертви, поранені і руйнування: що відомо про атаку на Київ балістикою та дронами.
Російські окупанти атакували Київ та передмістя балістикою і дронами в ніч на 7 травня. Внаслідок атаки ворога є жертви та поранені, серед постраждалих - діти.
Що відомо про наслідки комбінованої атаки на Київ - у матеріалі РБК-Україна нижче. Про це повідомляють Контракти.UA.
Російська армія запустила по Україні безпілотника ще з вечора 6 травня. Крім того, близько 1:00 Повітряні сили ЗСУ повідомили про загрозу застосування балістичного озброєння з північно-східного напрямку.
Росіяни випустили у напрямку Києва балістичну ракету. Пізніше до столиці долетіли ворожі дрони.
Як повідомили у Київській міській військовій адміністрації у повітряному просторі столиці зафіксували одну балістичну ціль та 28 російських дронів. Сили ППО уразили балістику, збита ракета впала в Соломʼянському районі.
Також у Києві та на околицях збили 11 ворожих дронів. Ще 10 безпілотників покинули повітряний простір столиці, три - локаційно втрачені.
Наслідки атаки РФ на Київ
Солом'янський район. Збита російська ракета впала у Соломʼянському районі. Було пошкоджено нежитлову інфраструктуру. Пожежу на місці ліквідовано до 03:00. Постраждала одна особа. Також зафіксовано падіння дрона на відкритій території.
Дніпровський район. Дрон упав на багатоповерховий житловий будинок. Сталося часткове руйнування перекриття на 29-му та 30-му поверхах (загальний балкон). Без займання і постраждалих.
Святошинський район. Сталося влучання уламків у дев'ятиповерховий житловий будинок. Сталося загоряння квартир на 6-9 поверхах. Пожежу на площі 100 квадратних метрів ліквідували. Врятовано п'ять людей - дорослого та чотирьох дітей (трьох дітей з опіками госпіталізували). У тому числі постраждали брат і сестра 13 та 8 років.
Шевченківський район. Внаслідок атаки пошкоджено п'ятиповерховий житловий будинок. Зафіксовано загоряння квартир на 3-му та 5-му поверхах. Під час гасіння пожежі виявлені тіла двох людей.
Голосіївський район. Поліція повідомила, що було пошкоджено приміщення бізнес-центру.
За даними КМВА, загалом підтверджено загибель двох та поранення шести осіб, в тому числі чотирьох дітей. Перевіряється інформація щодо ще двох постраждалих.
Натомість поліція зазначає про сімох постраждалих. За інформацією правоохоронців, у Святошинському районі ще одна мешканка пошкодженого будинку звернулася за допомогою до медиків з гострою реакцією на стрес. Їй допомогу надали на місці.
"Приліт" на Софіївській Борщагівці
У ДСНС повідомили, що о 04:36 рятувальники отримали повідомлення про влучання у селі Софіївська Борщагівка під Києвом. Там внаслідок ворожої атаки дронів виникла пожежа, були зруйновані конструкції на 2-му поверсі десятиповерхового будинку в одному з житлових комплексів.
На щастя, обійшлося без жертв та постраждалих.
07.05.2025 — 15 — 340
Україна та Росія провели великий обмін полоненими у вівторок, 6 травня. З російського полону звільнили 205 українців.
Про це пише РБК-Україна з посиланням на Telegram президента Володимира Зеленського.Про це повідомляють Контракти.UA.
За його словами, сьогодні Україна повернула 205 воїнів. Вони були розкидані по багатьох російських регіонах.
"Ми повернули їх. І я дякую всім, хто працював над цим обміном. Дякую партнерам, передусім Обʼєднаним Арабським Еміратам, за посередництво й допомогу. Дякую тим, хто небайдужий і продовжує говорити про українців у полоні", - написав Зеленський.
Кого вдалось повернути
За даними уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, сьогодні відбувся 64-й обмін полоненими між Україною та Росією. Загалом з початку повномасштабного вторгнення в Україну вдалося повернути вже 4757 українців.
"Багато оборонців перебували в полоні з початку повномасштабного вторгнення, є повернені тяжкохворі та поранені", - повідомив Лубінець.
За даними ГУР, цього разу серед звільнених воїнів - представники Збройних Сил України, зокрема Військово-морських сил, Повітряних сил, Десантно-штурмових військ, Сил ТрО, а також Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України.
Додому повертаються три українських офіцери та 202 солдати і сержанти.
Визволені Захисники обороняли Україну на Донецькому та Луганському напрямках, на Запоріжжі та Харківщині, у Херсонській, Сумській та Київській областях, а також Захисники з гарнізону Маріуполя.
Обміни полоненими
Нагадаємо, за даними Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, з початку повномасштабної війни з російського полону було звільнено понад 4000 військовополонених і цивільних.
Останній обмін полоненими відбувся у переддень Великодня, 19 квітня, тоді російського полону звільнили 277 захисників.
Попередній обмін відбувся 19 березня 2025 року. Тоді з полону вдалося звільнити 175 воїнів, ще 22 захисники повернулися завдяки заходам поза обмінами. Згодом стало відомо, що тоді з російської неволі повернулися 6 військовослужбовців 12-ї бригади спеціального призначення "Азов".
Раніше РБК-Україна розповідало, що Україні вдалося домовитися про окремий механізм повернення з російського полону важкопоранених і тяжкохворих громадян.
06.05.2025 — 16 — 482
У київському ботанічному саду імені Гришка розквітла знаменита бузкова алея. Щороку вона приваблює десятки тисяч людей, але частина дерев уже втрачає силу.
Про це в інтерв’ю РБК-Україна розповів заступник директора саду, кандидат біологічних наук Микола Шумика. Про це повідомляють Контракти.UA.
Унікальна колекція бузку
Сирингарій (так науково називають бузковий сад) розташований на мальовничих дніпровських схилах із краєвидом на Видубицький монастир і Лівобережжя. Його спроєктував відомий ландшафтний архітектор Леонід Рубцов у 1948-1950 роках.
На півтора гектара зібрано близько 120 сортів бузку з усього світу та 23 природні види. Один із найстаріших кущів - сорту "Людвіг Шпет", який завезли з Берліну після Другої світової війни. Його хотіли видалити через вік, але вирішили зберегти хоча б у вигляді декоративних стовбурів.
Дерева старіють, але бузковий сад залишиться
За словами науковця, деякі сорти бузку з роками втрачають життєздатність, особливо ті, що були виведені штучно. Крім того, через тривале вирощування в одному місці виснажується ґрунт.
Втім, у Ботсаду вже розробили 10-річну стратегію розвитку, яка передбачає оновлення бузкової алеї та закладення нового сирингарію. Частину робіт уже розпочали.
Популярність не згасає
До повномасштабної війни у пік цвітіння бузку Ботсад приймав до 30 тисяч відвідувачів на день. Зараз приходять до 15 тисяч щодня. Загалом бузковий сезон щороку приваблює понад 100 тисяч людей.
"Це сад для закоханих. Люди приходять ще вдосвіта - слухати солов’їв і дивитись на світанок", - каже Шумика.
Раніше РБК-Україна розповідало про п’ять найвражаючих ботанічних садів світу, які вражають своєю красою, масштабом і колекцією рослин. До списку увійшли сади в Сінгапурі, Лондоні, Ріо-де-Жанейро, Кейптауні та Монако. Вони вважаються справжніми оазисами природи, де можна побачити рідкісні рослини, архітектурні шедеври й унікальні ландшафтні рішення. 04.05.2025 — 5 — 700
Як виглядає ТРЦ Dream Town на Оболоні після атаки дронів.
Російська армія атакувала Оболонь дронами в ніч на 4 травня. Пошкоджено авто і ТРЦ Dream Town, горіла багатоповерхівка.
РБК-Україна публікує фото і відео з місця. Про це повідомляють Контракти.UA.
Так, пошкоджено ТРЦ Dream Town. У сусідніх будинках із ТРЦ вибито вікна.
Також на кадрах видно кілька воронок, пошкоджений "Екомаркет".
Крім того, видно наслідки після пожежі на покрівлі багатоповерхівки після падіння уламків.
Люди вже з самого ранку прибирають наслідки "нальоту" дронів.
Завтра ТРЦ Dream Town не працюватиме
Завтра, 5 травня, ТРЦ Dream Town (Dream Berry) працювати не буде.
"Завтра Дрім Беррі не працюватиме, тривають роботи. Але Жовтий Дрім працює в штатному, приходьте", - розповів співвласник ТРЦ, київський бізнесмен Гарік Корогодський.
Атака дронів на Київ
Близько 1:00 у неділю, 4 травня, у Києві було чути вибухи. У столиці тривала робота ППО через ворожі ударні безпілотники.
Також у Києві внаслідок російської дронової атаки цієї ночі, 4 травня, фіксували падіння уламків збитих повітряних цілей у трьох районах столиці. Унаслідок цього в місті сталися пожежі.
Зокрема, в Оболонському районі горіли сім автомобілів, виникла пожежа на покрівлі багатоповерхівки. Крім Оболоні, пошкодження є в Шевченківському та Святошинському районах.
Спочатку в Києві було відомо про одного постраждалого, потім кількість поранених зросла. Також постраждали двоє дітей, а кількість поранених дорослих зросла до 7 осіб. Наразі вже відомо про 11 постраждалих у Києві. Усі пожежі загасили.
04.05.2025 — 12 — 833
Напередодні чергового балу Met Gala пропонуємо подивитися, що на нього носила одна з найвідоміших жінок у світі.
Колишня перша леді США, а також багата світська левиця славилася своїми вишуканими смаком і стилем. Як одна з найвідоміших жінок Америки, вона, звісно ж, була в списку гостей і такого ексклюзивного заходу, як Met Gala. Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.
Жаклін з’являлася на цьому благодійному балі кілька разів і завжди мала чарівний та елегантний вигляд.
1977 року тема балу звучала як «Ярмарок марнославства: скарбниця», а Жаклін була співголовою заходу. Того вечора вона з’явилася на балі в червоній сукні без бретелей і з довгою легкою спідницею. Сукня Жаклін була прикрашена лише двома бантами на корсеті.
Образ вона також доповнила клатчем, гламурними сережками з діамантами і палантином з китицями.
Також Жаклін відвідала Бал інституту костюма 1979 року. Колишня перша леді була в довгій чорній вечірній сукні, яку для неї створив бренд Valentino. Того року тема балу звучала як «Мода епохи Габсбургів: Австро-Угорщина».
Вбрання мало багато рюшів, а доповнювала його відповідна накидка. Вона поєднала сукню зі своїми золотими коштовностями і чорним невеликим клатчем у руці.
Через кілька десятиліть, коли Жаклін не стало, Met Gala був присвячений їй. 2001 року тема найгламурнішого балу Нью-Йорка звучала як «Жаклін Кеннеді: роки в Білому домі». 04.05.2025 — 5 — 642