В рамках публічної дискусії з питань моделей нової податкової системи члени Американської торговельної палати в Україні озвучили свої ключові пропозиції з реформування податкового законодавства, яке повинно бути зрозумілим, прозорим та передбачуваним.
Таку змогу представники бізнесу отримали в ході серії зустрічей з керівництвом Державної фіскальної служби України, Міністерства фінансів України, Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, що були організовані Комітетом Палати з питань податкової політики протягом квітня-червня цього року.
Конкретні пропозиції бізнес-спільноти були сформовані на основі опитування, проведеного серед членів Палати, стосовно ключових очікувань від комплексної податкової реформи. Як засвідчили результати опитування, вони передусім стосуються спрощення правил податкового адміністрування.
Бізнес-спільнота, яку представляє Американська торговельна палата в Україні, вкотре зазначає про налаштованість на конструктивний діалог із розробки та впровадження податкової реформи в Україні. Прозорі та передбачувані правила у сфері оподаткування сприятимуть як розвитку бізнесу в Україні, так і стабільності податкових надходжень до державного бюджету.
Пріоритетні зміни
Ключові зауваження бізнесу до податків, передбачених діючою податковою системою, стосуються в першу чергу податку на додану вартість (84% респондентів), податку на прибуток підприємств (60% респондентів) та єдиного соціального внеску (58% респондентів). Переважна більшість респондентів вважають, що в першу чергу необхідно спростити процес адміністрування цих податків, керуючись європейськими принципами, запровадити електронні сервіси, а також знизити ставки єдиного соціального внеску.
Удосконалення податкового адміністрування, на думку представників бізнесу, може бути реалізовано наступним чином:
Ключові побажання до податкового законодавства
Проведене опитування підтвердило, що бізнес прагне працювати за передбачуваними, чесними та недискримінаційними правилами.
Так, 74% респондентів вважають, що податкова реформа повинна забезпечити передбачуваність податкової політики та дотримання вимог Податкового кодексу України стосовно принципів стабільності податкового законодавства.
73% опитаних зазначили, що норми податкового законодавства мають бути чіткі та зрозумілі з метою уникнення подвійного тлумачення.
63% виступають за необхідність дотримання чіткої і задокументованої процедури розробки нового податкового законодавства, яка б гарантувала урахування інтересів платників податків.
53% висловились за врахування адміністративного та фіскального навантаження на платників податків шляхом публічної презентації математичної моделі на етапі обговорення, а також шляхом відповідного моніторингу результатів після впровадження відповідного закону.