Контракты.ua

Автор: Юлианна Ковалевская —  3054  —  14.03.13
Пустуни в науці: як стати першовідкривачем в Україні наукових шоу для дітей
Пустуни в науці: як стати першовідкривачем в Україні наукових шоу для дітей

Останні 10 років в Україні актуальна тема свідомого батьківства. Кількість мам і тат, які приділяють особливу увагу вирощуванню й навчанню нащадків, продовжує зростати. Батьки з радістю готові витрачати час на різні розвиваючі методики, системи раннього розвитку.

Завдяки підвищеному попиту, пропозицій на ринку для дошкільнят багато, а от уже школярам — як пощастить зі школою. Для них ніша розвиваючих заходів була порожня ще три роки тому. Новий для України освітній продукт — науково-розважальні шоу-програми для дітей — першою запропонувала Марія Башлик.

Хімічити чи не хімічити?

Зараз лабораторія наукових розваг для дітей і дорослих «Весела наука» проводить близько 100 заходів на місяць, має франчайзинг у Дніпропетровську та Львові, а також почесне звання півфіналістів шоу «Україна має талант-4». Але в 2010 році Марія взагалі сумнівалася, чи варто починати: «У мене немає вродженої підприємницької хватки. За освітою я психолог. Свого часу кинула аспірантуру, працювала в маркетингових дослідженнях ринку і не прагнула стати власником бізнесу — до вибору бути найманим працівником завжди ставлюся з повагою. Але одного разу побачила на «Фестивалі науки» в Москві короткий промо-виступ «Божевільної науки», і всередині щось клацнуло. Я зрозуміла, що це те, чим я хочу займатися — популяризувати науку серед дітей, провокувати їх на дослідження цього світу і формувати моду на професію вченого».

Близько року, перебуваючи в декреті, Марія вивчала всіх, хто працює в Росії й у світі на цьому ринку, вникала в хімію і фізику, збирала і придумувала свої рецепти дослідів, сценарії шоу-програм. А далі був вибір: купити франшизу у відомої канадської компанії або йти шляхом своїх проб і помилок. Але влітку 2010-го грянула друга хвиля кризи, і вартість франшизи стала непідйомною — питання вирішувалося в форматі «бути чи не бути». «Весела наука» народилася завдяки підтримці чоловіка Марії, який, маючи свій невеликий бізнес із доставки елітних меблів із Росії, за перші 9 місяців проекту вклав у нього близько 150 тис. грн.

Перший дослід

Марія Башлик

Покликання: популяризувати науку.

Освіта: КНУ ім. Т.Шевченка, психологія.

Її справа: «Весела наука» — лабораторія наукових розваг для дітей і дорослих, в якій сьогодні розроблено 12 святкових сценаріїв для дітей і дорослих, понад 30 практичних семінарів для молодших школярів з фізики, хімії, біології, географії, програма для річного наукового табору. У 2012 році у «Веселої науки» з'явилося 2 регіональні представництва — у Львові та Дніпропетровську. Програми «Веселої науки» адаптуються під будь-які умови проведення і перекладені на три мови.

А стартували взагалі з 5 тис. грн. «Влітку 2010-го в парку біля мого будинку проходила благодійна акція зі збору коштів для маленької онкохворої дівчинки, — згадує Марія. — Я запропонувала організаторам провести веселий хімічний урок. Ми з чоловіком за два дні вигадали логотип, накупили колб і реактивів, забрендували скатертину і халати, надрукували флаєри. Я навіть написала сценарій до наукового шоу про звільнення країни від Змія-Горинича (оскільки сама подія відбувалася на День незалежності). Сюжет мало хто вловив, але формат заходу «порвав» усіх присутніх. Так про «Веселу науку» пішов перший поголос.

Після цього Марія розробила тренінги з хімії, фізики, відібрала 5 хлопців-акторів, навчала їх два тижні проведенню дослідів і в результаті зареклася проводити виступи без учених. Перший час у хлопців від хвилювання щось не так нахімічити тремтіли руки. До «Веселої науки» долучилися хіміки, фізики, біологи. Зараз команда з 13 осіб укомплектована й науковими спеціалістами, й акторами-аніматорами. «Уявіть групу захоплених дорослих людей, які сперечаються до ночі про довжину кожного відділу травного тракту з перерахунком на зріст дитини та підбирають для наочності шланги потрібного розміру. Взагалі ми працюємо з реактивами, які можна купити у звичайному магазині. Є багато красивих дослідів, які ми хотіли би провести, але для них потрібна, наприклад, сірчана кислота та інші небезпечні штуки. Ми такого не робимо. У нас все за найсуворішою технікою безпеки», — зазначає Марія Башлик.

Розваги та навчання

Зараз «Весела наука» заробляє за рахунок дитячих шоу-програм, наукових семінарів, франчайзингу та продажу методичних розробок. Їх купують літні дитячі табори та торгові центри з дитячими зонами, щоб їхні аніматори теж могли проводити наукові шоу. «Майже кожні вихідні ми виступаємо в дитячих відділах торгових центрів, також нас замовляють івент-агенції — організатори дитячих свят і батьки на дні народження своїх дітей, — розповідає пані Башлик. — Ми вже побували в більш ніж 160 школах Києва. Хочеться, щоб замовляли не лише розважальні шоу, а й навчальні семінари — уроки з певної теми в розважально-пізнавальній формі. Ми розповідаємо теорію і тут же показуємо дітям наукові експерименти, проводимо ігри та вікторини. Зараз вивчаємо шкільну програму і під неї готуємо різні уроки. Надалі хочу менше займатися розвагами, хоч вони й прибутковіші, а більше уваги приділяти науковим семінарам, розширити їхню тематику і для старшокласників. Також у планах на майбутнє зробити свій інтернет-магазин наукових іграшок».

За словами Марії, рентабельність її бізнесу — 10-30% залежно від сезону. Мінімальна вартість виїзду команди на захід клієнта — 750 грн. Святкові програми — від 1000 до 2000 грн за годину. Ціна залежить від теми виступу — витрати на проведення дослідів з водою або повітрям набагато дешевші, ніж на досліди з рідким азотом або люмінесценцією.

«Ми досі інвестуємо, тому що розвиваємо нові напрями — семінари і театр «Веселої науки». Хочемо, щоб наші виступи були не просто шоу-набором видовищних дослідів, а щоб була історія з цікавим сюжетом».

Статьи по теме
"Січ" серед зірок. Україна зібралася заробити на космосі

Про те, як отримати прибуток від космічних програм думає вже не тільки Ілон Маск і його компанія SpaceX. Всесвіт перестає бути місцем для обраних, незабаром туристичні подорожі навколо планети стануть таким же звичним явищем, як поїздки маршруткою. За це вже готові платити сотні тисяч доларів, як і за інші космічні товари. Наприклад, супутникові знімки. І тут Україна може позмагатися з іншими, маючи унікальні космічні технології.
08.06.21 — 1532

Група компаній «Петрус» судитиметься через наклеп в ЗМІ
Група компаній «Петрус» судитиметься через наклеп в ЗМІ

Особливості національного бізнесу, або Бий своїх, щоб світовий ринок жахався від усієї України
23.03.21 — 1662

Мамка з парламенту і кілер за 100 тисяч: у Києві підприємець Петренко намагається відібрати бізнес партнерки
Мамка з парламенту і кілер за 100 тисяч: у Києві підприємець Петренко намагається відібрати бізнес партнерки

Переслідування, погрози, цькування у медіа і навіть замах на вбивство – аферист і шахрай Микола Петренко, відомий у певних колах як Колька-порожняк, не цурається найбрудніших методів, аби «віджати» у Людмили Русаліної її законну частку у бізнесі, який жінка створила й веде вже кілька десятків років.
25.02.21 — 981