Контракты.ua

Автор: Юлианна Ковалевская —  25981  —  12.03.13
Київські Афіни: як створити успішну і затребувану приватну школу
Київські Афіни: як створити успішну і затребувану приватну школу

Приватна середня школа — складний і специфічний бізнес з ухилом у соціальний проект, адже, за словами експертів, говорити про прибуток у 15–20% можна тільки у віддаленій перспективі — за 10–15 років.

Зараз у приватній освіті успішні ті, хто починав її не як бізнес, хто не подумував про отримання миттєвих прибутків, а просто хотів навчати своїх дітей по-іншому. Саме така історія Оксани Балакшиної та приватної школи «Афіни».

День народження

Все почалося 1990 року з народження доньки Жені. Подружжя Оксана Балакшина і Олексій Греков були аспірантами академічних НДІ, тож часу на виховання доньки у них було більше, ніж грошей. Як дослідники-фізики, вони дотримувалися революційних педагогічних поглядів. Були переконані, що діти здатні освоїти шкільну програму за 7–8 років, а решту часу присвятити тому, що їм подобається і розвиває їх. «Тоді, після перебудови, з'явилося розуміння, що молоде покоління треба навчати геть інакше. Якби я знала, скільки труднощів буде з отриманням ліцензії, злякалася б. А так — ми бачили мету та йшли крізь стіни, — згадує Оксана Балакшина. — Чоловік тоді став займатися складанням комп'ютерів. Він говорив: «Я прогодую сім'ю, а ти займайся школою, адже ти про це мріяла. Завжди будуть діти, яких треба вчити».

Батьки-однодумці

Перша ластівка — «Академія дошкільних наук». Ці курси Оксана Балакшина відкрила 1994 року, коли постало питання про підготовку доньки до школи. Тоді в Києві було лише дві такі організації. Вони брали по $20 за місяць навчання, при дво-тригодинних заняттях на тиждень. І «Академія» стала демпінгувати — за 4 заняття тричі на тиждень брали лише $10 на місяць для діток дитсадка, в якому знімали приміщення, і $15 — для решти малюків. Зараз пані Балакшина з посмішкою згадує, як вони з чоловіком розклеювали на стовпах видрукувані на принтері рекламні оголошення.

Після року роботи батьки стали говорити: у вас все добре виходить, чи не хочете створити свою школу? І Оксана Балакшина разом з однодумцями, такими ж батьками, — Мариною, викладачем малювання й ентузіасткою новаторської педагогіки, Вікторією, фахівцем у галузі фінансів, і Олексієм, чоловіком і соратником, — заснували школу «Афіни».

Стартовий капітал

Оксана БАЛАКШИНА

Народилася в Києві

Освіта: Київський політехнічний інститут, фізика металів

Покликання: педагогіка

Її справа: «Афіни» — приватна школа сімейного типу. Нестандартні форми навчальної діяльності (занурення, проектні тижні, міні-інтенсиви), навчання фінансовій грамотності, ділові економічні ігри. Проектна діяльність у різновікових групах. Творчі студії та клуби за інтересами, шкільний театр. За кожною дитиною закріплений особистий тьютор (дорослий-наставник).

Вартість навчання: 4900 грн на місяць

Плани розвитку бізнесу: створення автономних філій по всій Україні.

Загалом $800. Їх Оксана з Олексієм вилучили з сімейного бюджету в 1995 році, щоб зробити ремонт у дитсадку на вулиці Лютеранській, приміщення якого стало для «Афін» рідним на 2 роки. Було відкрито перший клас, а наступного року — уже перший і другий, і так далі. Тоді ж почали оформляти ліцензію, отримати яку вдалося у 1997-му завдяки переїзду до приміщення дитсадка на вулиці Льва Толстого. У той час Женя була вже у третьому класі.

«Нас завжди рухали діти й батьки, — запевняє Оксана Балакшина. — Є сім'ї, в яких ми навчаємо вже третю дитину. Ми вирощували школу, як рослину. І лише в 2004-му, на 10-му році життя школи, на тренінгу стратегічного планування ми раптом дізналися, що займаємося не лише освітою, а й бізнесом. Щоб школа була успішною, доводилося все зароблене знову вкладати в розвиток. Приватна освіта — специфічний бізнес. Слід вміти рахувати гроші, але не можна економити на дітях і вчителях. Ми росли разом із нашими дітьми. І нам ставало дедалі тісніше у старих стінах».

Орендне питання

Зараз «Афіни» живуть у двох приміщеннях. 37 першокласників мешкають у приміщенні дитячого садка на Солом'янській, а неподалік, на вулиці Андрія Головка, в новій сучасній просторій (1700 м2) будівлі навчаються старші діти — від 2-го до 11-го класу. Їх тут 210. Навчальні приміщення невеликі — на 10–15 учнів. Є лабораторії фізики, хімії та біології, театральний і спортивний зали, їдальня, кімнати для індивідуальних занять, а також великий простір на мансарді для відпочинку й спілкування.

«Афіни» розширилися у вересні 2012-го, але директор знову занепокоєна: «Незабаром розпочнеться набір першокласників, а наші площі не дозволяють поки що прийняти більш ніж два перші класи. У моїй групі підготовки зараз вже 12 діток, а на решту 12 місць претендують 62 дитини. Знову місця не вистачає».

Цінності

Кажуть, найбільше покарання для учнів «Афін» — слова батьків: завтра ти не підеш до школи. І це чималий показник успіху. Зараз, коли кількість абітурієнтів менша, ніж місць у вузах, кількість тих, хто вступив, більше не є показником ефективності школи. «Найважливіше, щоб молоді люди не боялися діяти і всі проблеми переводили в задачі, — вважає Оксана Балакшина. — Афінські випускники, після наших із ними інтенсивних занять, відчувають «недовантаження» у вузі і починають паралельно із навчанням працювати. Деякі відкривають власні фірми, а одна дівчина перевелася з «бюджету» КНЕУ на заочне і взяла у батька доволі складний шматок бізнесу зі словами: «За рік роботи в реальному бізнесі я дізнаюся більше, ніж за п’ять років навчання!» Це люди, для яких самореалізація — важливіша, ніж гроші. Для яких чесність і милосердя — не пустий звук. Важливо, щоб діти розуміли: що більше ти віддаєш, тим більше отримуєш. І, розмовляючи з батьками майбутніх першокласників, я ніколи не ставлю їм запитання: ким ви бачите свою дитину в майбутньому? Я питаю: якими ви хочете бачити їх за 11 років? Не ким, а саме — якими? І часто у відповідь — мовчання. Не кожен батько про це замислюється. Ми розмовляємо, і якщо наші цінності збігаються, я розумію, що наша співпраця буде ефективною».

Статьи по теме
"Січ" серед зірок. Україна зібралася заробити на космосі

Про те, як отримати прибуток від космічних програм думає вже не тільки Ілон Маск і його компанія SpaceX. Всесвіт перестає бути місцем для обраних, незабаром туристичні подорожі навколо планети стануть таким же звичним явищем, як поїздки маршруткою. За це вже готові платити сотні тисяч доларів, як і за інші космічні товари. Наприклад, супутникові знімки. І тут Україна може позмагатися з іншими, маючи унікальні космічні технології.
08.06.21 — 1535

Група компаній «Петрус» судитиметься через наклеп в ЗМІ
Група компаній «Петрус» судитиметься через наклеп в ЗМІ

Особливості національного бізнесу, або Бий своїх, щоб світовий ринок жахався від усієї України
23.03.21 — 1667

Мамка з парламенту і кілер за 100 тисяч: у Києві підприємець Петренко намагається відібрати бізнес партнерки
Мамка з парламенту і кілер за 100 тисяч: у Києві підприємець Петренко намагається відібрати бізнес партнерки

Переслідування, погрози, цькування у медіа і навіть замах на вбивство – аферист і шахрай Микола Петренко, відомий у певних колах як Колька-порожняк, не цурається найбрудніших методів, аби «віджати» у Людмили Русаліної її законну частку у бізнесі, який жінка створила й веде вже кілька десятків років.
25.02.21 — 984