Професія водія завжди була актуальною на ринку праці, а в умовах відсутності авіасполучення її популярність зростає ще стрімкіше. Фахівцям відкриті різні напрямки зайнятості – кур’єрські послуги, служби таксі, приватні автопарки, міжнародні перевезення тощо. На українському сайті з вакансіями Jooble тільки за останній місяць робота водієм була опублікована 990 різними компаніями. Бізнеси шукають спеціалістів, які не тільки добре керуватимуть транспортом, але й відповідатимуть вимогам безпеки та сервісу.
Сьогодні на ринку праці України роботодавці шукають водіїв різних категорій. Нижче ми зібрали перелік фахівців, які мають найбільший попит.
Далекобійники здійснюють вантажні перевезення у межах країни або за кордон. На сайтах з пошуку роботи можна вибрати вакансію від таких компаній як Meest, DHL, DB Schenker, «Нова Пошта» та ін. Працевлаштування передбачає довгі відрядження від 5 діб до декількох тижнів. Основними маршрутами зараз є Україна – країни ЄС.
Основними вимогами до працівників є:
- Наявність водійського посвідчення кат. C, CE;
- Досвід роботи від 1 року (проте, деякі компанії готові навчати новачків);
- Знання митних процедур;
- Наявність карти до цифрового тахографа;
- Базові навички перевірки справності та обслуговування вантажівок.
Для міжнародних перевезень логістичні організації також іноді вимагають знання іноземної мови. За місяць роботи в Україні спеціалістам пропонують 40000-70000 грн, в ЄС – 1500-4000 євро.
Будівельні компанії, агрохолдинги та виробничі підприємства шукають водіїв великовантажного транспорту для перевезень матеріалів, зерна, бетону та обладнання. Така робота може бути як регулярною за одним маршрутом, так і сезонною (особливо у сфері сільського господарства).
Вимоги до працівників є наступними:
- Водійське посвідчення категорій С або СЕ;
- Досвід роботи від 1 року;
- Знання технічного стану транспорту, правил завантаження-розвантаження;
- Вміння працювати з гідравлікою та напівпричепами.
Спеціалісти мають фіксовану або погодинну оплату праці. На місяць українські компанії пропонують 30000-80000 грн.
На порталі Jooble щодня публікуються вакансії для водіїв у сервісах таксі (Bolt, Uklon, Uber) та приватних водіїв для бізнес-клієнтів. Для працевлаштування не обов’язково мати власний транспортний засіб, компанії часто пропонують роботу на корпоративному автомобілі.
Найчастіше в оголошеннях зустрічаються такі вимоги:
- Водійське посвідчення категорії В;
- Досвід безаварійного водіння від 3 років;
- Наявність смартфона;
- Вміння орієнтуватися по місту за допомогою GPS.
Заробітна плата водіїв залежить від кількості здійснених поїздок, рейтингу. За умови повної зайнятості вона складає 25000-50000 грн.
Логістичні компанії («Нова Пошта», Meest), служби доставки (Glovo, BoltFood) та різні інтернет-магазини шукають мото- та автокур’єрів для передачі замовлень клієнтам. Для працевлаштування фахівцям необхідний власний транспортний засіб.
До основних вимог можна віднести:
- Наявність водійського посвідчення кат. А або В;
- Мінімальний досвід водіння;
- Знання міста та правил дорожнього руху;
- Відповідальність та пунктуальність.
Заробітна плата залежить від кількості відпрацьованих годин або виконаних замовлень. У середньому вона складає 18000-25000 грн.
Водії-експедитори потрібні усім середнім та великим товарним бізнесам. Вони відповідають за приймання товару на складі, перевірку супровідної документації, контроль цілісності та передачу вантажу замовнику. Робота може передбачати як короткі маршрути у межах одного міста, так і міжрегіональні перевезення.
Головними вимогами є:
- Водійське посвідчення категорії В або С;
- Досвід водіння від 3 років;
- Знання міста та маршрутів;
- Відповідальність, уважність до деталей;
- Відмінні комунікативні навички.
Експедитори на легкових авто заробляють в середньому 25000-40000 грн. Водіям великогабаритного транспорту пропонують 40000-70000 грн на місяць.
Працевлаштування на посаду водія вимагає певної підготовки. Спершу необхідно зібрати пакет документів – водійське посвідчення певної категорії, медичну довідку щодо придатності керування транспортним засобом (за запитом роботодавця). Для водіїв міжнародних перевезень також можуть знадобитися код 95 (сертифікат для роботи у ЄС), дозволи на транспортування спеціальних вантажів, чіп-карта для тахографа, закордонний паспорт та віза.
Наступним пунктом є складання чіткого та інформативного резюме. У ньому вказуються контактна інформація, категорія водійського посвідчення, досвід роботи, додаткові навички (знання ПДР, маршрутів, технічне обслуговування авто тощо).
Шукати роботу можна на таких ресурсах:
- Сайти з вакансіями (Jooble);
- Додатки сервісів таксі та доставки;
- Групи у соціальних мережах та месенджерах.
Останній етап – це проходження співбесіди. Спеціалісту слід підготуватися до питань про досвід роботи, попередні маршрути, знання базового ремонту та обслуговування транспортного засобу. Досить часто водії також проходять тестове завдання у форматі випробувального виїзду, де роботодавець оцінює навички керування авто та дотримання правил дорожнього руху та транспортування товарів.