З липня 2021 року, згідно зі змінами в законодавстві, всі необроблену деревину лісгоспи реалізують на ліцензованих товарних біржах. Це дозволило зробити ринок даного сегменту прозорим, конкурентним та відкритим. Але ринок, враховуючи реалії сьогодення та майбутні перспективи щодо свого розвитку, потребує подальшого вдосконалення.
Виправити цю ситуацію покликаний законопроєкт Закону України «Про ринок деревини» (№4197-д), який розробляється з 2021 року. Зараз Парламент має можливість його ухвалити.
Робоча група, до складу якої увійшли народні депутати, представники державних відомств, профільних асоціацій і деревообробних підприємств, провела значну роботу над адаптацією документа до потреб ринку. Законопроєкт включено до порядку денного Верховної Ради. Представники лісової та деревообробної галузі виступають за скоріше ухвалення значущого документа.
Основні положення законопроєкту включають:
- принцип каскадності біржових аукціонів, який дозволяє як підвищення, так і пониження стартової ціни для забезпечення прозорої конкуренції;
- пріоритетне право купівлі для вітчизняних переробних компаній на біржових аукціонах для захисту українських виробників;
- продовження мораторію на експорт необробленої деревини, що дозволить вітчизняним переробникам інвестувати в розширення виробництва;
- формування законодавчо визначених понять і принципів функціонування ринку деревини;
- творення реєстру суб’єктів господарювання, які займаються перероблюванням деревини;
- регулювання діяльності державних відомств щодо ринку деревини та встановлення вимог до учасників торгів;
- визначення формули для стартової ціни деревини, що обчислюватиметься Державним агентством лісових ресурсів.
Підтримує якнайскоріше ухвалення законопроєкту й Голова Рівненської ОВА Олександр Коваль.
«Рівненську область з візитом відвідав Президента України під час якого було обговорено ситуацію з ринком деревини. Деревообробний бізнес є основним на Рівненщині, який має 40% всього експорту і входить до найбільших платників податків нашої області. Розглядали й питання про прозорість ринку деревини, і сьогодні це питання обговорюється вже втретє і ми говорили про конкретні речі.
Зокрема ми переймаємось про наш деревообробний та меблевий кластер яким потрібна прогнозованість ринку. Ухвалення Закону «Про ринок деревини» надасть середньому виробнику можливості прогнозувати свою виробничу діяльність. Цей закон дозволить нашим деревообробним підприємствам бути прогнозованими для своїх безпосередніх інвесторів й зрозумілими у виконання своїх зобов’язань згідно з укладеними договорами», – Олександр Коваль.