Контракти.ua

244  —  07.07
Врожайний рік. Чи чекати низьких цін на кавуни та звідки їх везуть
Врожайний рік. Чи чекати низьких цін на кавуни та звідки їх везуть

Цього року сезон кавунів в Україні розпочався рано. Вже можна купити не лише імпортні, а й місцеві баштанні. Ціни поки що кусаються, але з початком активного збору врожаю очікується зниження вартості.

РБК-Україна розповідає, які кавуни наразі є у продажу, скільки вони коштують та що буде з цінами в розпал сезону. Про це повідомляють Контракти.UA.

Урожай на кавуни. Звідки везуть баштанні

Погодні умови цьогоріч сприяють швидкому дозріванню фруктів та ягід. Слідом за полуницею, черешнею та малиною рекорд раннього старту сезону в Україні "побили" кавуни.

Аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка розповів РБК-Україна, що сезон кавунів вже стартував, проте наразі на полицях здебільшого імпортна продукція.

За його словами, пікова кількість пропозиції вітчизняних кавунів має бути з початку серпня, проте вже з другої половини липня почнеться поступове збільшення надходжень українських баштанних.

Якщо говорити про імпортну продукцію, то її завозять з Азербайджану, Румунії, Туреччини.

Серед українських виробників кавунів (за даними минулого року) лідерами стали такі області: Дніпропетровська, Полтавська, Вінницька, Кіровоградська, Харківська.

AgroPortal пише, що в Україні урожаї вже почали збирати фермери у Закарпатті, на Миколаївщині, у Кілійському та Татарбунарському районах Одеської області.

Варто зазначити, що через втрати великих обсягів баштанних у південних регіонах за час повномасштабної війни, з минулого року кавуни вирощують по всій Україні. Аграрії почали садити їх у центральних, східних та західних областях.

Аналітик УКАБ прогнозує гарний урожай кавунів у сезоні 2024, бо погодні умови поки що сприяють цьому: дощі допомагали вегетації, а сильна спека вирішує питання достигання.

Раніше про очікування рекордних урожаїв баштанних в Одеській області повідомив керівник ОВА Олег Кіпер. Цьогоріч було засіяно на 108,7% кавунів більше, як порівняти з 2023-м.

Ціни на кавуни: оптові та в супермаркетах

Максим Гопка зазначив, що наразі більшість кавунів імпортні, тому оптова вартість недешева – 28,50 грн/кг, що відповідає ціні минулого року.

РБК-Україна промоніторило ціни на баштанні у супермаркетах на 5 липня, і вони різняться залежно від країни походження та сорту.

Зазвичай цілий кавун "затягує" щонайменше на 5 кг, тому за нього доведеться сплатити від 200 грн. Проте в торговельних мережах наразі можна придбати половину чи четвертину плоду, що дозволяє зекономити.

Українські кавуни в мережі АТБ коштують 38,95 грн/кг.

У супермаркетах "Сільпо" покупці можуть обрати кавуни різних сортів та вартості. Найдешевші – баштанні з Греції (39 грн/кг). Кавун з Італії обійдеться в 60 грн за кілограм, така сама вартість іспанських кавунів та українських сорту "Вогник" без кісточок. "Екзотичний" кавун жовтого кольору коштує 89 грн/кг.

У мережі магазинів VARUS акційна ціна на кавун становить 25,9 грн/кг.

У Novus продають різні сорти баштанних. Найдешевший кавун (Україна) коштуватиме 38,99 грн/кг, "Вогник" обійдеться в 64,99 грн/кг, а кавун без кісточок – 69,99 грн за кілограм.

Якою буде вартість у розпал сезону

Вартість кавунів змінюватиметься зі збільшенням обсягів продукції від фермерів. Тому ціни ще можуть зменшитися, коли масово почне надходити українська продукція (кінець липня – серпень).

Однак аналітик УКАБ каже, що не варто очікувати більш приємних цін, ніж минулого року. Найнижча вартість у розпал сезону становитиме від 12 до 16 грн/кг гуртовими закупівлями.

При підготовці використовувалися: публікації AgroPortal, дані мереж українських супермаркетів, допис очільника Одеської ОВА Олега Кіпера у Telegram, коментар аналітика УКАБ Максима Гопки.

Нагадаємо, в продовольчій агенції ООН відзвітували, що світові ціни на продовольство падають на тлі рекордного врожаю зернових.

Також раніше ми писали про те, яких цін на продукти в Україні чекати влітку та чи вплинуть на них перебої зі світлом.