Контракти.ua

224  —  25.05
Гроші з картки на картку: НБУ хоче обмежити операції і встановити ліміти – пояснення
Гроші з картки на картку: НБУ хоче обмежити операції і встановити ліміти – пояснення

Йдеться про так звані операції P2P, person-to-person.

Національний банк України (НБУ) готує проєкт рішення щодо обмеження карткових переказів і запровадження граничних лімітів переказу грошей з картки на картку між фізичними особами. Пише ТСН. 

Про це йшлося у повідомленні представникам медіа у НБУ 23 травня, передає кореспондент LIGA.net.

НБУ має намір встановити ліміти на переказ коштів – вихідні P2P-перекази до 100 тис грн та 30 операцій на місяць для одного рахунку.

Обмеження з переказу коштів, яке буде базуватись на квітневому рішенні РНБО щодо протидії нелегальному гральному бізнесу, мають намір впровадити впродовж місяця.

Як зазначив заступник голови НБУ Дмитро Олійник, зараз розглядається можливість впровадити рамки для вихідних P2P-переказів з рахунків фізосіб в 100 тис грн на місяць та обмежити кількість таких переказів 30 впродовж місяця.

"За нашими розрахунками, 95% клієнтів банків цих обмежень навіть не помітять. Натомість проводити тіньові платежі зловмисникам, які користуються картками фізосіб для, наприклад, несплати податків та злочинної діяльності, стане складніше і дорожче", – повідомив Олійник.

Обмежувати вхідні транзакції не планують, аби не ускладнювати діяльність, наприклад, волонтерам. До того ж за наявності підстав та підтверджень ліміти, як виключення, можуть і збільшувати.

Нацбанк пояснив такі обмеження потребою у протидії тіньовим переказам, які можуть становити мільярди гривень.

Водночас використовуються картки фізосіб, які свідомо надають зловмисникам свої персональні дані для цього. Потім через картки пенсіонерів чи студентів з місячним доходом у кілька тисяч гривень можуть проводити нехарактерні платіжні операції на мільйони гривень за день.

Від осені 2023 року НБУ фіксує аномальне зростання обсягів P2P-переказів по системі, а також зростання кількості карток, з яких здійснюються такі перекази, та середніх сум переказу в окремих банків-емітентів.

"Зокрема, один із найбільших банків-емітентів передав інформацію в НБУ щодо виявлених дропів (людей, які за винагороду надають зловмисникам/шахраям доступ до своїх банківських реквізитів: до карток/рахунків, включно з пін-кодами й доступом до інтернет-банкінгу) – це понад 10 тис клієнтів лише за жовтень-грудень 2023 року. Інший банк виявив понад 4000 скомпрометованих карток за цей самий період", – повідомили в НБУ.

Із посиланням на оцінки аналітиків CASE Україна, в НБУ повідомили, що держава втрачає орієнтовно не менше 100 млрд грн на рік через схеми з ПДВ, контрафакт, сірий ринок підакцизних товарів, заробітні плати "у конвертах" тощо.

"Якщо ці люди свідомо передають свої персональні дані щодо карток для незаконної діяльності, то скажіть, чим вони відрізняються від, наприклад, наркокур'єрів", – зазначив голова НБУ Андрій Пишний.

У перспективі після зміни законодавства можливе створення реєстрів карток, які використовували для таких карток з подібними операціями.

Також у межах протидії тіньовим платежам регулятор планує ввести для фінкомпаній вимоги щодо наявності уставного капіталу, який буде прив'язаний до відсотків операцій від суми платежів.

Тим часом Нацбанк прогнозує, що продовольча інфляція в Україні повернеться до низького рівня, попри те, що невдовзі почнеться помірне прискорення інфляції.