Організація об'єднаних націй (ООН) попередила, що 2024 може стати спекотнішим ніж минулий. Але є вірогідність, що літо цього року в Україні, можливо, й не буде рекордно спекотним.
Про це розповіла УНІАН кандидат географічних наук, завідувач відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС та НАН України Віра Балабух.
«І розрахунки, і експертні оцінки говорять про те, що у нас літо може бути спекотним. Але, якщо до цього йшлося про те, що воно може бути найспекотнішим, то зараз більш обережно йдеться про це. Можливо, що це літо і не виявиться найбільш спекотним. Хоча буде досить таки теплим», — розповіла метеоролог.
Така ситуація, за словами експертки, пов'язана з кількома чинниками. Вона пояснила, що на процеси такого великого масштабу, які впливають на циркуляцію атмосфери протягом тривалого періоду, впливає стан океанів.
«І одне з таких явищ, яке спостерігається в океані, - це південне коливання. Тобто в екваторіальних широтах Тихого океану у нас спостерігається «Ель-Ніньйо» і «Ла-Нінья» - підвищення або охолодження екваторіальних вод, які суттєво впливають потім на циркуляцію», - пояснила вона.
Зараз, за словами Віри Балабух, ці аномально високі температури, які, зокрема, спостерігаються і в Україні також, зумовлені додатною фазою «Ель-Ніньйо». Як правило, в роки «Ель-Ніньйо» і спостерігаються досить високі температури повітря в наших помірних широтах.
«Зараз ми бачимо, що фаза «Ель-Ніньйо» закінчується і дуже стрімко температура океану починає охолоджуватися. Тобто ми переходимо в нейтральну фазу і, можливо, завдяки цьому температура повітря може дещо знизитися», — пояснила метеоролог.
Але, за її словами, відіграє велику роль ще й інший фактор - природні чинники, які впливають на температуру повітря.
«Один з них – це сонячна радіація. Ви знаєте про ці цикли сонячні? 11-річні. То от зараз у нас спостерігається 25-й цикл сонячної радіації. І відповідно, до жовтня буде відзначатися максимальна активність. І от можливо, що цей чинник також вплине на те, що температура повітря влітку може бути вищою за норму», — підсумувала Віра Балабух.