Рада оверсайту індикаторів грошового та валютного ринків не виключає необхідність переходу на курсову привязку гривні до євро.
Пояснюється це тим, що більшість операцій банків з клієнтами відбувається в євро. «Продовження цієї тенденції з урахуванням євроінтеграційних прагнень України може вже в недалекому майбутньому актуалізувати питання доцільності переходу з долара до євро як основної валюти курсової прив’язки», – зазначено у пресрелізі.
На думку Ради оверсайту, потреба в розрахунку індикатора довідкового значення курсу гривні до євро станом на 12 годину вже існує. Водночас валютна структура угод на валютному ринку України підтверджує статус долара США як основної курсоутворюючої валюти.
Періодичний огляд індикаторів валютного ринку – спеціальна процедура, метою якої є оцінка наявності структурних зрушень на ринку. Періодичний огляд здійснює Рада оверсайту індикаторів грошового та валютного ринків. Вперше він був проведений у лютому 2024 року. Надалі цей огляд планується проводити щопівроку – не пізніше лютого та серпня відповідно.
В Україні спостерігається поступове, але впевнене зростання зацікавленості до купівлі валюти фізичними особами як на безготівковому, так і на готівковому ринку. За оперативними показниками Національного банку, зростання склало у межах +500 тисяч доларів у проміжку між 19-21 березня. Разом з тим, як показує дослідження сальдо між продажем і купівлею валюти, на ринку відчувається певна стабілізація порівно з попереднім періодом і повернення до позиції у межах -15...-20 млн доларів.
Практично незмінними є показники купівлі готівкової та безготівкової валюти, що коливається у межах 67-68 млн доларів у готівці та 10-13 млн доларів у безготівковому еквіваленті.