Контракти.ua

260  —  10.02
Кожен четвертий роздрібний кредит в Україні - проблемний, - НБУ
Кожен четвертий роздрібний кредит в Україні - проблемний, - НБУ

Станом на кінець 2023-го року частка проблемних кредитів, виданих українськими банками фізичним особам, становила близько 25%. А їхній обсяг сягнув 61 млрд грн. Більше половини проблемних кредитів стали такими вже під час повномасштабної війни.

Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна "Хто в Україні не сплачує кредити? Або що відбувається з проблемними позичальниками банків".

Що відбувається з проблемними кредитами в банках

За даними Національного банку України, переважна частина проблемних кредитів виникли внаслідок різкого скорочення доходів населення. Значними були і втрати позик боржникам, які на початок повномасштабного вторгнення були зареєстровані на нині окупованих територіях та територіях, що знаходяться в зоні бойових дій. Ці кредити переважно резервуються і списуються з балансів банків.

Структура роздрібного портфеля проблемних позик за групами банків наразі виглядає так: у державних – 53%, у інших банках – 47% від загального об’єму кредитів, виданих фізичним особам.

В Національному банку констатують: попри все ще підвищений рівень дефолтів, частка непрацюючих кредитів скорочується починаючи з літа 2023 року.

"Передусім це результат зростання обсягу працюючого портфеля та списання кредитів, що не працюють вже понад рік. Зі зростанням портфеля частка непрацюючих кредитів знижуватиметься й надалі", - прогнозують в НБУ.

Нагадаємо, в січні 2024 року НБУ затвердив нові правила подання звітності про активні операції банками, фінансовими компаніями та кредитними спілками. Інформація збиратиметься для оцінки ефективності управління кредитним ризиком. Інформацію має подаватися частково з 1 липня та в повному обсязі з 1 жовтня 2024 року.

У 2023 році Національний банк провів оцінку стійкості банків і банківської системи в умовах воєнного часу після майже дворічної перерви, спричиненої повномасштабною війною. В межах цього процесу проведено оцінку якості активів (AQR) та показників діяльності і капіталу на трирічному горизонті для 20 найбільших банків з часткою понад 90% у чистих активах сектору.

Під час презентації звіту у грудні 2023-го директор Департаменту фінансової стабільності НБУ Первін Дадашова сказала, що проведена Національним банком України у 2023 році оцінка стійкості банків виявила проблеми у п’яти банків, три з яких мають ризики повністю втратити капітал.

Статьи по теме
Чотири з кожних п’яти гривень проблемних кредитів сконцентровано в державних банках, - НБУ
Чотири з кожних п’яти гривень проблемних кредитів сконцентровано в державних банках, - НБУ

Більшу частину проблемних кредитів банківської системи України, або 82% за обсягом, станом на 1 грудня 2023 року було сконцентровано в державних банках. Решта 18% - в українських банках з приватним капіталом і "дочках" іноземних банківських груп.
10.02 — 284

В апреле количество небанковских финучреждений значительно уменьшилось - НБУ
В апреле количество небанковских финучреждений значительно уменьшилось - НБУ

Количество участников небанковского финансового рынка в апреле 2021 года уменьшилось с 2002 участников (на 31 марта) до 1971 (по состоянию на 30 апреля). Такое значительное уменьшение связано с принудительным исключением 28 участников рынка, у которых не было никаких лицензий.
12.05.21 — 526