Контракти.ua

728  —  19.12.23
Жінки, вчителі та студенти: у Верховній Раді готують жорсткі зміни щодо мобілізації
Жінки, вчителі та студенти: у Верховній Раді готують жорсткі зміни щодо мобілізації

Наразі у Верховній Раді готують новий законопроєкт щодо мобілізації.

В Україні готуються до змін у мобілізації. Новий законопроєкт передбачає, що деякі категорії чоловіків втратять право на відстрочку. Так, стати на військовий облік повинні будуть поліцейські, працівники БЕБ та співробітники державної Пенітенціарної служби.
Остаточної редакції проєкту закону, який стосуватиметься мобілізації, ще немає. Робоча група з нардепів, представників Міноборони і Генштабу все ще узгоджує його положення. Про критичну важливість нарощування мобілізаційного резерву в один голос говорять і військові, і політики.

Президент Володимир Зеленський каже про необхідність "нагальних змін" в процесі мобілізації. "Всі в Україні розуміють, що в цій сфері потрібні зміни. І це питання не просто про кількість тих, хто може бути мобілізований", – заявив він.

ТСН.ua зібрав все, що наразі відомо про нововведення.

Напрацювання нового законопроєкту оприлюднила народна депутатка Мар’яна Безугла на своїй сторінці у Facebook. Законопроєкт містить умови, за яких визнаються особи, що мають право на відстрочку.

У чорновому варіанті документа право на відстрочку і звільнення від служби мають:

  • всі особи з інвалідністю
  • ті, хто має троє і більше дітей
  • якщо двоє військовослужбовців мають дитину, то один з них має відстрочку і право на звільнення (тобто, якщо жінка вирішує піти на військову службу, то чоловік таким чином може отримати відстрочку)
  • якщо у сім’ї є неповнолітня особа з інвалідністю
  • якщо у сім’ї є повнолітня недієздатна дитина з інвалідністю / дружина або чоловік / батьки дружини або чоловіка 1-2 групи (особа з інвалідністю сама обирає, кому відстрочка)
  • опікуни особи з інвалідністю 1-3 груп, яка визнана в судовому порядку недієздатною
  • вагітні жінки та жінки в декреті
  • тільки чинні нардепи, обрання депутатом – підстава для звільнення
  • жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти під час АТО або відсічі збройної агресії проти України.

 

Хто не підлягає і підлягає мобілізації

Згідно з новим законопроєктом, особи, які перебували в полоні, мають право на звільнення від військової служби. Звільнення може також стосуватися генералів за рішенням військового керівництва, а також осіб, які прослужили під час дії воєнного стану 36 місяців. Зокрема, ті, хто уклали короткостроковий контракт під час мобілізації (громадяни віком 18-25 років), також можуть мати підставу для звільнення від подальшої служби в армії.

Водночас, військовослужбовці, які були мобілізовані та звільнені, і строковики, не підлягають мобілізації протягом 6 місяців після звільнення.
Особи з інвалідністю і ті, хто був звільнений з полону, можуть мобілізуватись тільки за власним бажанням.

Чи проходитимуть жінки загальну підготовку

Напередодні Мар’яна Безугла зробила чергову гучну заяву про мобілізацію в Україні. Вона пропонує мобілізувати і жінок.

Зі слів парламентарки, Генштаб ЗСУ проти військового обліку жінок через "негатив".

"А гребти всіх підряд чоловіків, хворих, майже літнього віку в ТЦК СП — позитив? А вбивати штурмом посадок для галочки — позитив? А відмовлятися від будь-яких варіантів демобілізації та ротацій — позитив?" — написала Безугла.

За її словами, у разі запровадження військового обліку жінок і мобілізації їх на небойові посади, можна буде відкрити кордони і для українок, і для українців.

Мобілізація студентів

В Україні мобілізація торкнеться лише тих студентів чоловічої статі, яким виповнилося 30 років і які здобувають другу вищу освіту. На поточний момент студенти, які навчаються за денною формою в середніх спеціальних, середніх технічних і вищих навчальних закладах, мають право на відстрочку, а також одержувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти й докторанти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, незалежно від свого віку.

Студенту вручили повістку: що робити

Юристи радять прийти до ТЦК за повісткою. Однак з собою потрібно взяти такі документи:

  • паспорт з ідентифікаційним кодом;
  • військово-обліковий документ (приписне / тимчасове посвідчення / військовий квиток);
  • довідку, яка доказує навчання у виші на денній формі (зазвичай потрібна форма-20, яка замовляється у навчальному закладі);
  • повістку.

Посилення мобілізації торкнеться освітян

До складу ЗСУ планують призвати  співробітників сфери освіти. Однак не всіх, а тільки тих, хто працює на неповну ставку.

Статьи по теме
Армія майбутнього в Україні: служитимуть і жінки, а зброю вмітиме тримати кожен цивільний
Армія майбутнього в Україні: служитимуть і жінки, а зброю вмітиме тримати кожен цивільний

Експерти кажуть, що кількість та якість армії напряму залежать від економіки держави.
05.10.23 — 453

Кому з жінок і коли потрібно стати на військовий облік
Кому з жінок і коли потрібно стати на військовий облік

З 1 жовтня на військовий облік мають стати жінки, які мають медичну освіту або працюють у медичній сфері. Для того, щоб зробити це, вони матимуть три роки.
26.09.23 — 352

Від 1 жовтня жінки в Україні мають стати на військовий облік: яких професій стосується
Від 1 жовтня жінки в Україні мають стати на військовий облік: яких професій стосується

Законодавство не розрізняє військовозобов'язаних жінок і чоловіків.
08.09.23 — 407