Дощова погода протримається в Україні майже до кінця тижня, найменше опадів спостерігатиметься на півдні країни, каже синоптикиня Укргідрометцентру Наталія Птуха
В інтерв'ю Radio NV вона спрогнозувала, якою буде погода наприкінці жовтня та чи стане зима 2023−2024 років теплою.
— Сьогодні по всій Україні, напевно, ллють дощі. У Києві кожен по-своєму «допливав» до роботи. Скільки ще падатиме дощ?
— Дійсно, на територію України зараз прийшов циклон з системою атмосферних фронтів. І, відповідно, зараз у багатьох регіонах в нас дощить. Найменше опадів зараз хіба що на півдні — Одещина, Миколаївщина, Херсонщина. А на решті території, звичайно, в нас майже всюди дощі різної інтенсивності.
У багатьох областях — як-от північні Черкаська та Полтавська — сьогодні навіть оголошено перший рівень небезпеки, адже можуть бути значні дощі. Це означає, що протягом дня може бути більше 15 міліметрів опадів. Відповідно, будемо до цього готові.
Надалі вже дощ буде трошки стихати. Завтра його інтенсивність вже буде меншою.
Але розслаблятися ще зарано, тому що потім, вже 27−28 [жовтня] знову приходить черговий атмосферний фронт із південного заходу. Навіть черговий циклон з атмосферними фронтами з південного заходу. Спочатку його вплив відчує Закарпаття, Карпати, західні області, а потім він вже зміститься до центральних і північних областей.
— А що принесе цей черговий циклон? Знову похолодання? Чи сильний вітер?
— Переважно все буде виражатися у вигляді дощу. Звичайно, окремі пориви вітру також будуть. Але якогось різкого похолодання — не [станеться], тому що в його системі немає холодного повітря.
Температура істотно не буде змінюватися. Найближчими днями вночі — в межах +6…+12 градусів, у денні години — +11…+18. Традиційно тепліше в нас у південній частині — там вночі +10…+16, вдень +17, навіть +23 градуси може бути. Тобто там ще навіть трошки гріється. Трохи прохолодніше хіба що завтра на Чернігівщині та Сумщині — вночі всього +3…+8 тепла, а вдень +6…+11 градусів.
— На початку тижня відчули на собі сильні пориви вітру. Така ситуація збережеться чи він потрохи вщухатиме?
— Той вітер був пов’язаний з іншим синоптичним процесом. Зараз вже ось ці атмосферні фронти, які проходять через нашу територію, таких інтенсивних поривів вітру не несуть.
Ми, звичайно, слідкуємо. Якщо будуть якісь небезпеки або будемо бачити, що вітер може посилюватися, звичайно, попередження будуть по території України.
— Щодо температури. Читала, що вона в різних регіонах буде дуже різною. Ви про це трохи сказали, але розкажіть докладніше, щоб ми орієнтувалися. Раптом кудись у гості зберемося.
— Абсолютно вірно. На півдні в нас температура вища, тому що ці траєкторії циклонів, які зараз проходять через нашу країну — і сьогоднішнього, і який буде 27−28 жовтня — пролягають більше через західні, північні області. Тому півдню менше дістанеться опадів. Відповідно, більше сонячного тепла в денні години. Тому, так, там зберігається температура ще доволі висока. Як я вже зазначила, +22…+23 — навіть можуть такі показники бути.
Але водночас на північному сході — Чернігівщина, Сумщина, Харківщина — температура дещо нижча. Це десь +3…+8 градусів тепла вночі, +6…+11 у денні години. Це завтра. Але потім трошки вищі будуть показники.
— Щодо перепадів температур вранці, вдень, вночі. Наскільки вони будуть сильними? І чи збережуться взагалі цього тижня?
— Це все залежить від кожного регіону. У нас територія країни доволі велика. Наприклад, на півдні можуть бути перепади, але не сильні за рахунок того, що там буде менше хмарності. Уранці в них може бути близько +10 градусів, а в денні години +23, тому що сонечко прогріє верхній шар повітря. А якщо вночі без хмар, то все тепло, яке було накопичене протягом дня, швиденько вивільняється.
На решті територій (наприклад, там, де йдуть дощі, там, де більше хмарності, циклони) температура більш однорідна. Немає таких перепадів між денною і нічною температурою. Трошки, звичайно, вночі прохолодніше. Бачимо: [вночі] +6…+12 градусів, вдень +11…+18. Тобто трошечки вища, але навіть перетинаються деякі показники.
— Вихідні також будуть з дощем?
— У суботу той наступний циклон, який заходить з південного заходу, принесе опади на заході, півночі країни, у центрі частково. Але вже в другій половині суботи, навіть вже в денні години буде розвиднюватися практично у всіх областях.
І в неділю у нас навіть вже буде Україна під впливом поля підвищеного тиску. Тому вже переважатиме погода без опадів: більше прояснень, більше комфортна температура. Звичайно, в денні години і температура буде трошечки вищою, а, відповідно, комфортніші умови.
— Така дощова погода — це ж нормально, тому що осінь?
— Так, абсолютно нормально. Особливо аграрії дуже радіють, що нарешті є опади. Звичайно, дефіцит [опадів] у нас спостерігається на Одещині. Але там, на жаль, не буде таких сильних дощів, як зараз на півночі, у західних і центральних облахтях — там теж дощик, але невеликий. [Півдню] цього недостатньо.
А ось в решті областей бачимо, що якраз тому, що встигли посадити, озимим культурам, ця волога дуже потрібна. Тому що у нас, особливо у центральних, південних регіонах, була нестача вологи у ґрунті, щоб було продуктивне зростання тих рослин, щоб гарно вони перезимували. Сподіваємося, що якраз оці опади принесуть цю вологу.
Але, з іншого боку, треба бути уважними і обережними. Буде [оприлюднюватися] інформація щодо наступного циклону, який у п’ятницю-суботу буде входити спершу на Закарпаття і в Карпати. Там, звичайно, за рахунок великої кількості опадів, можуть бути певні проблеми з підвищенням рівня води в річках. Ця інформація буде ще уточнюватися і буквально завтра-післязавтра вже [оприлюднене] попередження: де, коли і що спостерігати.
— Від вас хочеться почути прогноз, якою буде зима? Чи не надто холодною, чи не надто сніжною? Що обіцяють синоптики?
— Це [питання] до науковців. Але за їхньою інформацією, наших кліматологів (і не лише наших, а і світових), є глобальна тенденція до того, що ось цей холодний період у нашому регіоні стає менш інтенсивним, менший період дуже морозної погоди. І у відсотковому відношенні, звичайно, більше шансів, що зима буде теплою.
Але, звичайно, з кожного правила завжди є винятки.
У нас був вересень з рекордно високими значеннями температури. Загалом у нас продовжувалося метеорологічне літо в Україні і в багатьох європейських країнах також. І зараз бачимо, що кілька днів тому у нас також були температурні рекорди у багатьох областях, навіть на Одещині — +30 і вище градусів було в денні години на вихідних. Тому тенденція зберігається.
І у відсотковому порівнянні науковці кажуть, що є ймовірність, що буде більш тепла зима, порівняно з нормою. Цього абсолютно не виключають.