Лікарка-дієтологиня розповіла, в чому користь обліпихи, що лікує ягода та олія з неї, як правильно вживати та як приготувати чай з обліпихи.
У вересні дозріває невимовно цілюща й корисна ягода, яка є джерелом антиоксидантів, вітамінів, амінокислот і багатьох мікроелементів. Вона має вміст вітаміну С у 200 разів більший, ніж яблука. І це осіння королева українських садиб – обліпиха. Лікарка-педіатриня, дієтологиня Мар’яна Стегніцька розказує, чому дуже важливо включити цю ягоду до раціону дорослих і дітей, та за яких захворювань може допомогти обліпиха. Пише ТСН.
В чому користь обліпихи
Ягода обліпихи корисна всіма частинами: м’якоттю, кісточками, соком та олією. Адже вона містить 190 корисних сполук.
"Ці сполуки містять вітаміни А, Е, К, які розчиняють жири, також ліпіди, органічні кислоти, амінокислоти, вуглеводи, вітаміни групи В. Ягоди й насіння обліпихи містять аскорбінову кислоту, антиоксиданти, токфероли, каротиноїди, фловоноїди і жирні кислоти", – каже Мар’яна Стегніцька.
Користь цієї ягоди неоціненна: обліпиха має в собі практично весь набір вітамінів, мінералів, клітковини і аж 18 амінокислот, тому діє на організм як вітамінна бомба. В ягодах міститься велика частка аскорбінової кислоти, рибофлавін і тіамін, тому вона дуже корисна в разі застуди. Також обліпиха має здатність уповільнювати процеси старіння шкіри, знімає напруженість і покращує сон.
- Зміцнення імунної системи. В ягодах обліпихи у 200 разів більше вітаміну С, ніж у яблуках. А нашому організму потрібен цей вітамін, щоб був міцним імунітет. Також вітамін С допомагає трансформувати жирові запаси в енергію, засвоювати залізо із продуктів рослинного походження. Ягоди обліпихи мають високий вміст флавоноїдів – пігментів жовтого кольору, які в рази підвищують імунітет до різноманітних інфекційних захворювань.
- Здоров’я серцево-судинної системи. Ягоди обліпихи завдяки високому вмісту антиоксидантів унормовують підвищений тиск, допомагають у боротьбі з утворенням тромбів і знижують рівень "поганого" холестерину в крові. Також завдяки антиоксидантам обліпиха допомагає захистити організм від дії вільних радикалів, які є головною причиною старіння, запобігає виникненню раку й цукрового діабету.
- Підтримання належного функціонування травної системи. Оскільки ягоди містять високий рівень поліненасиченої кислоти омега-7, це допомагає знизити запальні процеси слизової кишківника, очей і статевих органів. Ягоди обліпихи також багаті на клітковину, тому підтримують на належному рівні загальну мікрофлору травної системи.
- Запобігання старінню шкіри. Ягоди обліпихи містять поліненасичені жирні кислоти омега-3 та омега-6, що підвищують рівень колагену, який відповідає за еластичність шкіри.
Що лікує обліпиха: цілющі властивості обліпихової олії
- Загоює рани. Найціннішою складовою ягід обліпихи, звісно, є їхні масла. Олія з обліпихи має у своєму складі 35% рідкісної пальмітолеїнової кислоти, що є компонентом шкірного жиру і підтримує склад тканини, загоюючи рани.
- Запалення, розлади шлунково-кишкового тракту. Олія з ягід обліпихи має високий вміст олеїнової кислоти – до 17%, омега-3 та омега-6 відповідно 34% і 35%, які допомагають регулювати обмін речовин в організмі, запобігаючи хворобам кишківника.
- Виразка шлунку, гастрит, інші ураження слизової оболонки. Також олію з плодів і насіння використовують за всіх захворюваннь шлунку, для лікування опіків, запалень та обморожень тіла, в разі псоріазу тощо. Адже завдяки високому вмісту антиоксидантів обліпихова олія має антибактеріальний, протизапальний, болезаспокійливий ефект, також сприяє регенерації тканин.
- Регулює підвищений тиск. Ця ягода має бути у гіпертоніків у свіжому та замороженому вигляді, оскільки обліпиха містить антиоксиданти, що знижують тиск, покращують еластичність судин, роблячи їх міцнішими.
Як правильно вживати ягоди обліпихи та обліпихову олію
- Свіжі ягоди. Дорослим треба вживати не більше п’ятдесяти грамів ягід на день, водночас дітям краще обмежити порцію до десяти грамів. В разі хвороби дорослим можна збільшити порцію до 5 столових ложок.
- Чай із перетертої обліпихи з цукром краще пити один раз на день, оскільки він має послаблювальний ефект. До чаю можна додавати м’яту, імбир, базилік і мед замість цукру. Також можна робити морси, перебивши ягоди з медом.
- Олію для профілактики чи комплексного лікування треба приймати внутрішньо двічі на день – вранці та ввечері. Пити її треба за 20 хвилин до приймання їжі по одній чайній ложці. Якщо олія використовується зовнішньо для лікування опіків, можна робити суміш олії та вазеліну в рівних частинах, що буде дуже ефективним засобом.
Ягоди обліпихи можна зберігати свіжими в холодильнику до двох тижнів. Якщо бажаєте зберегти їх якомога довше, тоді треба перетерти з цукром і покласти до морозилки, так можна зберігати обліпиху до року.
Кому не можна їсти обліпиху
У ягоди не надто багато протипоказань, але її не можна вживати під час загострення хвороб. Не варто їсти ягоди за наявності каменів у сечовому міхурі, нирках і жовчному міхурі, оскільки обліпиха має жовчогінну дію, тому це може посприяти руху каменів і погіршенню роботи уражених органів.
Не варто їсти ягоди, коли загострюється хвороба шлунка, кишківника та підшлункової залози. Обліпиху не варто їсти за панкреатиту, гепатиту та захворювань крові.
Не варто давати ягоди дітям до 12 років. Також треба обмежити їхнє вживання вагітним жінкам. Тим, хто не має протипоказань за здоров’ям, ягоди обліпихи принесуть лише користь.
Як приготувати чай з обліпихи: простий рецепт смаколиків
Допоки є свіжа ягода, її можна заморожувати, також з неї готують желе, варення, мед, наливку, чаї та компоти. Ділимося найпростішими рецептами, що можна приготувати з ягід обліпихи.
- Обліпиховий чай. Для напою знадобиться 100 г ягід обліпихи, 500 мл води, 1 апельсин, 1 ч. л меду, 1 паличка кориці. Ягоди треба помити, висушити, засипати до заварника й перетерти. З половини апельсина вичавити сік і влити до заварника, додати паличку кориці. Фруктову суміш треба залити окропом, закрити кришкою і дати настоятися 10 хв. Готовий чай перед подаванням прикрасити скибочками апельсину й додати меду. Такий ароматний напій підбадьорить і зігріє холодної осінньої чи зимової пори.
- Обліпиховий мус. Потрібно взяти 400 г обліпихи, 600 мл кип’яченої холодної води, 25 г желатину, 100 г цукру. В желатин влити 250 г води і дати набухнути, додати помиту обліпиху та перетерти, долити 300 мл води і протерти через сито. Жмих від ягід пересипати до каструлі, долити 300 мл води, засипати цукор, прокип’ятити 10 хвилин. Приготований сироп процідити та всипати до желатину, дати охолонути. Тоді треба змішати ягідну суміш і сироп та збивати 2 хв. до появи густої піни. Розлити до формочок, поставити до морозилки – і через 30 хвилин можна подавати до столу.
- Обліпиховий чизкейк. Для основи треба 50 г цільнозернового печива, 1 ст. л цукрової пудри, 1 ст. л какао, 1 ст. л грецьких горіхів, 50 г розтопленого масла. Всі інгредієнти засипати до блендера, подрібнити, змішати з розтопленим вершковим маслом, викласти до форми та розрівняти. Для крему взяти 250 г сиру маскарпоне, 250 г сиру "Філадельфія", 200 г обліпихи, 2 ст. л меду, 1 ч. л лимонного соку. З обліпихи вичавити сік, змішати сири й мед. У суміш із сиру поволі всипати сік ягід і лимону та ретельно перемішати. Крем треба обережно перекласти до форми, розрівняти та поставити до холодильника на 3-4 години. Нехай смакує на здоров’я.