Контракти.ua

370  —  09.09.23
Новий міністр оборони: які пріоритети назвав Рустем Умєров та що від нього чекає влада
Новий міністр оборони: які пріоритети назвав Рустем Умєров та що від нього чекає влада

Після повномасштабного вторгнення Умєров увійшов до складу української делегації на переговорах із Росією. Західні ЗМІ писали, що Умєрова тоді було начебто отруєно.

Рустем Умєров став новим міністром оборони України, замінивши на цій посаді Олексія Резнікова. До цього Умєров очолював Фонд держмайна, але напередодні звільнився з посади.

Що відомо про Рустема Умєрова – читайте на ТСН.ua.

Зауважимо, у своєму зверненні 3 вересня президент України Володимир Зеленський заявив, що очолити Міноборони замість Резнікова може саме Умєров. Його кандидатуру 6 вересня розглянула і підтримала Верховна Рада.

Біографія Рустема Умєрова

41-річний Умєров – український політичний і державний діяч та підприємець кримськотатарського походження. Він народився 19 квітня 1982 року в Узбекистані (місто Самарканд) у сім'ї вихідців з Алушти.

Батько – Енвер Умєров, інженер-технолог. Мати – Мер'єм Умєрова, інженерка-хімікиня. У кандидата на посаду міністра оборони є ще старший брат Аслан Омєр Киримли.

Радянська влада 1944 року силоміць депортувала сім'ю Умєрова разом із іншими кримськотатарськими татарами до Центральної Азії. До Криму родина змогла повернутися наприкінці 1980-х на початку 1990 років.

Освіта Умєрова

Умєров – економіст за освітою. Спершу він закінчив Кримську гімназію-інтернат для обдарованих дітей. Був стипендіатом програми обміну майбутніх лідерів (FLEX), США.

У Національній академії управління Умєров захистив диплом бакалавра за спеціальністю "економіка" та диплом магістра за спеціальністю "фінанси". У студентські роки був активним учасником низки проєктів та студентських спільнот: Канадсько-українська парламентська програма, Американо-українська програма лідерства, Європейський молодіжний парламент, Європейський студентський форум AEGEE, Саміт "Форум Майбутнього", Європейська асоціація студентів-юристів.

Кар’єра

Умєров працював у телекомунікаційному та інвестиційному бізнесі та паралельно був діячем Меджлісу кримськотатарського народу, асистентом лідера цього органу Мустафи Джемілєва з питань правозахисту та міжнародної діяльності.

Якщо точніше, то свою кар’єру потенційний міністр розпочав у компанії lifecell. У період від 2004 до 2010 року Умєров обіймав там різні керівні посади.

Керував напрямами юридичної підтримки та логістики. Паралельно почав займатись інвестиційною діяльністю.

  • 2007 року став співзасновником міжнародної організації Bizin Qirim та ГО "Земляцтво кримських татар".
  • 2012 року – співзасновником і членом правління Кримської Міжнародної Бізнес Асоціації. Був довіреною особою кандидата у народні депутати за 10 округом (АР Крим) Ахтема Чийгоза.
  • Від 2011 до 2013 року – співзасновник "Фонду Розвитку Криму".
  • Протягом 2010-2011 років обіймав таку ж посаду в компанії ICG Investments, а протягом 2011-2013 років – у компанії iCapital.
  • 2013 року Умєров разом зі старшим братом заснували інвестиційну компанію ASTEM, яка керує інвестиціями у сферах комунікацій, інформаційних технологій та інфраструктури. Водночас був заснований і благодійний фонд ASTEM Foundation. Цей фонд – один із донорів програми Ukrainian Emerging Leaders Стенфордського університету для підготовки українських політичних та громадських діячів, юристів і підприємців.
  • 2014 року став співзасновником благодійного фонду "Евкаф".
  • 2016 року Умєров надав допомогу у створенні "Фонду Культурної Спадщини".

Політична діяльність

2019 року Умєров пройшов до Верховної Ради України, ставши народним депутатом від партії "Голос". Був секретарем комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій. Обіймав посаду заступника керівника Постійної української делегації до ПАРЄ.

Умєров був автором і співавтором десятків законопроєктів – від закону "Про корінні народи України", що дратував російську владу, до захисту прав медиків під час пандемії коронавірусу. Політик був також ініціатором законопроєкту щодо скасування вільної економічної зони "Крим", де прописано, що Україна не постачатиме воду на півострів до моменту його деокупації.

Від грудня 2020 року Умєров був співголовою депутатського об'єднання "Кримська платформа" в українському парламенті. Він постійно проводив зустрічі із міжнародними партнерами, аби інформувати про системні порушення прав людини, зокрема кримських татар, в окупованому Криму.

У серпні 2021 року Указом президента України Володимира Зеленського Умєров був нагороджений орденом "За заслуги" ІІІ ступеня за значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення обороноздатності, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 30-ї річниці незалежності.

У парламенті політик пропрацював до 2022 року, після чого 7 вересня того ж року очолив Фонд державного майна України.

Після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року Умєров увійшов до української делегації на переговорах із Росією. За повідомленнями західним ЗМІ, Умєрова, ймовірно, отруїли на цих перемовинах. Однак сам політик заперечував таку інформацію.

Умєров займався обміном полоненими. Саме він літав до Саудівської Аравії під час складного обміну полоненими восени 2022 року.

Чиновник зараз залишається радником Джемілєва та делегатом Курултаю кримськотатарського народу.

Одружений та виховує трьох дітей.

Першочергові завдання на новій посаді

Рустем Умєров заявив під час свого виступу на пленарному засіданні Верховної Ради 6 вересня про перші рішення, які ухвалить на новій посаді.

  • Підвищення оборонної спроможності вітчизняного виробника

“Серед важливих стратегічних завдань — ми повинні підвищити оборонні спроможності українського виробника. Все, що можна виробляти в Україні, повинні виробляти в Україні”, — сказав Умєров.

Він додав, що міністерство зі свого боку забезпечить українських виробників максимально можливими контрактами.

  • Підготовка необхідної інфраструктури до повноцінної експлуатації винищувачів F-16

Крім того, новопризначений очільник Міноборони наголосив, що серед першочергових завдань для нього буде підготовка необхідної інфраструктури до повноцінної експлуатації винищувачів F-16.

  • Створення електронного реєстру призовників

Міноборони планує запровадити в Україні електронний військовий квиток, цифровізувати всі процеси діяльності ВЛК та запустити електронний реєстр призовників, заявив Рустем Умєров.

Він зазначив, що абревіатура “ВЛК” у її нинішньому вигляді повинна піти у минуле, тому необхідно цифровізувати всі процеси. Міністр висловив впевненість що цифровізація діяльності військово-лікарських комісій унеможливить будь-які корупційні ризики.

“Усе, що можна оцифрувати, маємо оцифрувати. Уся інформація про воїна має бути в digital: електронний військовий квиток, цифровізація ВЛК і шпиталів, електронний журнал, звіт для військових”, — сказав він.

Чого очікує Зеленський від Умєрова на посаді міністра оборони

Президент України Володимир Зеленський наголосив, що Міністерству оборони потрібна нова субʼєктність, адже це міністерство, яке відповідає за координацію всього сектору оборони. Про це він написав у своєму Telegram-каналі.

Зеленський зауважив, що зміни в Міноборони стосуватимуться всього: від бюрократичних процедур, які забирають час та енергію воїнів, до забезпечення українських воїнів.

“Усе, що може бути оцифроване, має бути оцифроване. Кожна бюрократична процедура, яка може бути скасована, має бути скасована. Кожна річ, яка може вберегти життя та здоровʼя воїнів, має бути знайдена й поставлена в українські війська”, — наголосив президент Зеленський.

“Головне, потрібно більше довіри. Довіри до рішень, які ухвалюються, довіри до закупівель, які проводяться, довіри до постачання, яке заплановане та здійснюється, і довіри до комунікації між підрозділами та необхідними їм ланками системи оборони України”, — наголосив глава держави і додав, що Рустем Умєров, на його думку, здатен це забезпечити.

Як Резніков оцінив нового міністра оборони

Ексміністр оборони Олексій Резніков схвально прокоментував призначення Рустема Умєрова на посаду нового очільника Міноборони та закликав міністрів оборони інших країн підтримати його наступника і разом прискорити момент перемоги.

“Я хотів би попросити вас бути ще більш чуйними та підтримувати мого наступника. Рустем Умєров — компетентна та професійна людина, здатна продовжувати розпочаті нами ініціативи. Разом ви прискорите перемогу України’, — написав Резніков у колонці для The Guardian.

Нагадаємо, 4 вересня Резніков повідомив, що подав заяву про відставку з посади міністра оборони України.