Скільки треба варити яйця на Великдень, щоб вони не потріскалися? Як пофарбувати коричневі і білі яйця?
На ці та інші запитання шукайте відповіді в матеріалі ТСН.ua.
Фарбування яєць — одна з найголовніших традицій світлого свята Воскресіння Христового. Їх можна фарбувати як хімічними барвниками, так і натуральними засобами. Також останнім часом яйця почали обклеювати різноманітними наліпками чи спеціальною плівкою з візерунками. Як можна пофарбувати яйця в домашніх умовах і скільки варити їх на Великдень, щоб вони не потріскалися? Ось основні запитання, які турбують вірян напередодні свята.
Переважно всі роботи, які пов'язані з підготовкою до Великодня, проводяться в Чистий четвер напередодні свята. 2023 року це буде 13 квітня. Але якщо роботи надто багато і ви знаєте, що можете не встигнути все зробити, можна починати вже в середу. Саме на цей день інколи переносять фарбування яєць та приготування пасок. Однак Церква не забороняє розпочинати ці справи навіть пізніше. Головне — щоб до богослужіння в ніч проти неділі яйця були пофарбовані, а паски спечені.
Насамперед потрібно підібрати свіжі (але не занадто) яйця. Їхній "вік" має бути не більше 5 днів. Якщо ця цифра менша, яйця будуть погано чиститися. Саме тому на Великдень краще купувати продукт не у фермерів, а в магазині.
Щоб яйця не тріснули під час варіння, їх потрібно заздалегідь дістати з холодильника і залишити за кімнатної температури на деякий час. Якщо ви почнете варити холодні яйця, то через перепад температур їхня шкаралупа може тріснути.
Перед варінням також не забудьте добре промити кожне яйце губкою. У воду радять додавати багато солі — на 1 літр води 1 столову ложку. Скільки варити яйця на Великдень? Тут все залежить від їхнього розміру, але не менше 7-9 хвилин.
Якщо ви збираєтеся фарбувати яйця, то барвник потрібно додати у воду, довести її до кипіння і вже в цій рідині варити майбутні крашанки.
Здавна наші предки використовували різні способи, щоб пофарбувати яйця на Великдень. Сьогодні з'явилися харчові барвники, наліпки та плівки з візерунками, які пришвидшили процес. Однак якщо ви хочете спробувати щось нове й оригінальне, можете звернути увагу на такі продукти.
Це — найпопулярніший спосіб, який часто використовували наші мами й бабусі. Крашанки виходять червоного або коричневого відтінку. Чим більше лушпиння цибулі візьмете, тим більш насиченим вийде колір.
Воду потрібно довести до кипіння і кинути в неї лушпиння цибулі. Поставити на сильний вогонь та варити приблизно 40 хвилин. Вода повинна стати насиченого бордового кольору. Викласти у воду теплі варені яйця та варити їх ще 7-10 хвилин. Щоб отримати ще більш насичений колір, яйця можна залишити остигати у воді з лушпинням.
Шпинат можна також замінити на кропиву, яку продають в сухому вигляді в аптеці (однієї пачки вистачить на 3-4 літри води). Крашанки вийдуть насиченого зеленого кольору.
Щоб пофарбувати яйця в зелений колір, потрібно залити 1 кілограм шпинату (заморожений або свіжий) 2 літрами води, поставити на повільний вогонь і почекати, поки вода стане зеленого кольору. Додати 1 столову ложку лимонного соку і 2 столові ложки оцту. Зарання відварені яйця опустити в відвар. Насиченність кольору залежить від того, наскільки довго ви будете тримати яйця у воді.
Щоб отримати крашанки жовтого кольору, можна використати куркуму. Для цього на 2 літри води візьміть 3 столові ложки куркуми і 2 столові ложки паприки. Воду доведіть до кипіння і покладіть у неї заздалегідь відварені яйця. Колір стане більш насиченим, якщо до відвару додати ще 1-2 столові ложки оцту.
Гарний фіолетовий колір яєць вийде, якщо використати квіти фіалки (можна також і засушені). Їх потрібно залити гарячою водою і зачекати кілька годин. Коли вода стане фіолетовою, акуратно покладіть у неї зварені яйця і залиште там на ніч. Щоб колір змінився на лавандовий, можна додати до відвару 1-2 столові ложки лимонного соку.
Червоне вино допоможе зробити крашанки темно-синіми. Потрібно взяти воду і червоне вино у співвідношені 1:1, додати 3 столові ложки оцту і 1 столову ложку солі. Залишити зварені яйця в суміші на кілька годин.
Як зробити з петрушки фарбу для яєць на Великдень? Все досить просто. Потрібно залити зелень петрушки гарячою водою і варити, поки рідина не стане зеленою. Додати 1 столову ложку лимонного соку та 2 столові ложки оцту. Відварені яйця занурити у відвар і настоювати до потрібного відтінку.
Полуниця, чорна смородина, журавлина, малина, чорниця і калина (свіжі чи заморожені) підходять для фарбування яєць. Розчавленими ягодами просто натирають шкаралупу вже відварених яєць. Крашанки виходять від світло-рожевого до бузкового відтінку.
Якщо відварити у гарячій воді листя червоної капусти, потім опустити у відвар варені яйця і потримати їх там до повного охолодження рідини, тоді ви отримаєте крашанки ніжно-блакитного кольору.
Зваріть досить міцну каву (вона повинна бути натуральною, а не розчинною). Зварені яйця опустіть в напій і залиште на певний час. Відтінок крашанок буде світло-коричневим, а самі яйця приємно пахнутимуть кавою.
Щоб отримати помаранчеві крашанки, потрібно приготувати фреш із моркви, опустити в напій зварені яйця щонайменше на 1 годину. Від часу, який яйце проведе в рідині, залежатиме насиченність відтінку.