В першій декаді грудня в Україні було зафіксовано несподіване потепління ― температура повітря до +15 в деяких областях. Проте у другій половині грудня можна очікувати погіршення погоди й мороз.
Відома синоптикиня Наталка Діденко розповіла Радіо НВ, яка погода буде в грудні 2022 року та чи очікувати морозів у десятки градусів, якими лякають українців.
Метеоролог пояснила, що морози в грудні ― стандартне явище для України, і до певного рівня він буде в нормі. А у погіршення погоди за її словами є природнє пояснення.
«Подібні синоптичні ситуації трапляються. І я сказала б, що вони з точки зору людської можливо ненормальні, а з точки зору атмосферної, сезонної ― абсолютно нормальні. До нас прийшов циклон з атмосферними фронтами. І саме він зумовив ось таке, синоптики не люблять казати погіршення погоди, погода не може бути гіршою чи кращою: ускладнення, скажімо так. І тому, оскільки холод спочатку проник в західні області України, то там було дуже слизько і сніг. Потім поступово холодне повітря рухалося у східному напрямку. І, наприклад, дуже цікаво, у Києві спостерігався аномальний хід ― вчора взагалі було плюс 11 в столиці, а сьогодні там мінус один, чи нуль, чи мінус два. Цей перехід дощу у мокрий сніг, який фактично спричинив ранкову, скажімо, складну ситуацію і на дорогах, і на тротуарах. Зрозуміло, там, де знижується температура повітря дуже небезпечне зимове явище як ожеледиця», ― каже вона.
Проте, на схід від Києва зараз тепліше. У Харківській області, у Дніпрі, у Луганську, на Донеччині, в Запоріжжі ― зараз переважно дощ. І температура повітря там +4+9 градусів тепла, а може десь і вище. Північніше ― мокрий сніг переходить у дощ.
«Буде в нас і надалі погода нестабільна, без якихось синоптичних страшилок, якими часто люблять наші славні, і не дуже славні медіа, лякати людей. Тому просто хочу сказати, що найближчим часом очікується зниження температури повітря, не якесь аж таке критичне. Погодьтеся, що для зими це абсолютно нормально. Знову ж таки це буде чергуватися із відлигами. Поки що така строката, з періодичними опадами погода. Антициклону поки що не видно», ― обіцяє Наталка.
Таким чином, вночі можна очікувати -5−7 градусів. Вдень ― -1−3 градуси. А на суботу та неділю 17−18 грудня температура повітря денна знову може бути 0+2+3 градуси. На Миколая може трохи буде холодніше у західній частині України.
«А що таке антициклон? Це область підвищеного атмосферного тиску, коли зазвичай спостерігається серед зими ясна, морозна, суха погода. Ні, поки що переважатиме атлантико ― західні процеси, південно-західні, часом з поривами холоду. Але морозу сильного, наприклад, до 15 градусів, поки що не буде. Але ось така нестійка, волога синоптична ситуація з коливаннями температури повітря», ― підкреслила синоптикиня.
У Європі в цей же час аналогічна сніжна погода ― невеликий мороз і опади.
«Наприклад, в Великій Британії погода по температурі повітря взагалі комфортна. Десь в Ірландії, Дубліні ― -1, у Лондоні ― +1, хмарно щоправда, але як же так, щоб в Лондоні не було хмарно. Багато снігу випадає зараз у Чехії, у Польщі. Сніг також в Угорщині, на півночі Європи. У наших братніх Балтійських країнах також зараз і морозно, і з періодичним снігом до мінус п’яти градусів. І звичайно, тепліше значно у Греції. Наприклад, у Римі +9 градусів, в Афінах взагалі зараз +17 градусів. Ось така дуже різноманітна погода, але загалом логічна. Тобто на півночі ― холодно, на півдні ― тепло. Сніг, де тепло, там очевидно, що дощ», ― пояснює Наталка Діденко
Протягом тижня все одно не складеться стійка погода ― буде то відлига, то мороз. І це стосується також Харківщини, Донбасу та Півчічного Причорномор’я.
13 грудня на сході на Харківщині ― близько нуля, Донеччина, Луганщина ще тепло ― +3+5 до +7 градусів.
14 грудня, це середа, на сході України похолоднішає до -2−5 градусів. 15 грудня знову близько нуля.
«А потім знову там підвищення температури повітря, 17−18 грудня, десь до +3+6 градусів тепла. Дуже-дуже складна погода. Чесно кажучи, синоптикам зараз непереливки в плані складання прогнозу. Тому що ледь не щодня такі температурі гойдалки, і атмосферні також», ― додає синоптикиня.
За словами Наталки Діденко, аграріям варто радитися із метеорологами щодо посадок та засівання, тому що зараз передбачити погоду складно, можна лише оцінити вологість.
«І тут мені важко щось сказати. Тут треба запитувати у експертів, агрометеорологів. Я єдине, що можу сказати, волога — це завжди добре насправді. Вчора такий рясний дощ пройшов, він зволожує грунт. А як це впливатиме на майбутній урожай, я думаю, що це треба звертатися до спеціалістів, агрометеорологів, і власне до аграріїв», ― радить експертка.