Напад росії чи іншого потенційного противника на Литву або іншу балтійську країну викличе відповідь усього Північноатлантичного альянсу, який оборонятиме свого союзника.
На цьому наголосив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у понеділок під час пресконференції напередодні саміту НАТО в Мадриді, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Я переконаний, що москва, президент путін, розуміє наші гарантії колективної безпеки, розуміє наслідки нападу на країну-союзника НАТО. Це викличе відповідь усього Альянсу, як і зміцнить необхідність збільшення нашої присутності. Тому це мій основний меседж: ми будемо обороняти. І надсилаючи чітко цей меседж, ми, власне, запобігаємо нападу", - заявив Столтенберг, коментуючи питання про те, якою буде відповідь НАТО у разі нападу росії на одну з країн Балтії через ситуацію навколо Калінінграда.
Генсек НАТО вказав на те, що Альянс збільшив свою присутність на східному фланзі та у Балтійському регіоні після агресії рф проти України у 2014 році та після повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого ц.р.
"Зараз у нас є 40 тис. військ під прямим командуванням НАТО. І більшість із них – на східному фланзі, багато у Балтійському регіоні. Метою збільшення цієї присутності є надсилання меседжу, що ми готові захистити та обороняти територію кожного союзника, включаючи, звичайно, Литву та інші балтійські країни", - заявив Столтенберг.
За його словами, НАТО забезпечує надійне стримування, і "метою цього переконливого стримування є не провокування, а запобігання конфлікту" – "щоб росія чи якийсь інший потенційний противник не атакував країну-союзника НАТО".
Окремо генсек НАТО висловив занепокоєння нарощуванням воєнного потенціалу росії у Калініграді, що відбувалося протягом багатьох років, у т.ч. сучасними системами озброєння.
Він додав, що Литва на сьогодні просто імплементує прийняті Євросоюзом економічні санкції, і союзники по НАТО підтримують ці санкції та вживають також своїх власних санкцій. "Ці санкції важливі..., щоб путін заплатив ціну за свій варварський напад на Україну", - заявив Столтенберг.
Литовська залізниця раніше поінформувала Калінінградську залізницю про те, що 18 червня припиняє транзит підсанкційних вантажів між Калінінградською областю і основною територією росії. Компанія отримала роз'яснення Єврокомісії, згідно з якими, навіть якщо санкційні товари і вантажі йдуть з однієї частини рф в іншу, але через територію ЄС, їхнє перевезення все одно заборонено.
Згодом Литва розширила обмеження щодо транзиту в Калінінградську область росії, заборонивши перевезення підсанкційних товарів не лише залізницею, але й автомобільними шляхами.
Міністерство закордонних справ росії пообіцяло Литві відповідь у "практичній площині". Пізніше на навчаннях у Калінінградській області рф відпрацювала удар по комунікаціях "умовного супротивника".