Контракти.ua

941  —  26.04.22
Роковини катастрофи на ЧАЕС: як зона відчуження переживала нові загрози
Роковини катастрофи на ЧАЕС: як зона відчуження переживала нові загрози

В Україні 26 квітня – роковини катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції. Від дня трагедії минуло 36 років. А 35 днів цього року ЧАЕС була під новою – російською – загрозою.

Саме стільки електростанція, аварія на якій свого часу сколихнула увесь світ, перебувала в російській окупації від першого дня повномасштабного вторгнення – 24 лютого.

Укрінформ зібрав світлини та відео, на яких видно, в якому стані були станція та Чорнобильська зона відчуження після звільнення від загарбників.

За понад місяць ЧАЕС пережила обстріли, знеструмлення, розграбування, мінування території і навіть загрозу повторення ядерної катастрофи 1986-го.

Перетворивши станцію на військову базу, загарбники звезли туди тонни реактивних снарядів, чим поставили під удар ядерну безпеку Європи і усього світу.

Вороги увесь час свого перебування на АЕС тримали її персонал у заручниках. Зміні, яка була на станції на момент вторгнення військ рф, довелося пропрацювати 600 годин замість планових 12. Крім того, бранцями стали і українські нацгвардійці, які охороняли ЧАЕС. Тікаючи, росіяни забрали їх із собою.

Поки були на території Чорнобильської АЕС, загарбники рили окопи в найбільш забрудненому радіацією Рудому лісі. Тут же жили, харчувалися – здається, робили все, щоб стати новими номінантами на премію Дарвіна. Великі дози опромінення отримували як вони, так і їхня техніка, частину з якої військові забрали з собою під час відступу. А отже – продовжили своє «славетне» опромінення.

У приміщеннях, де на ЧАЕС зупинялися російські загарбники, був зафіксований підвищений в десятки разів радіаційний фон. Таким же він був і в піску, яким вони набивали мішки для спорудження укріплень.

Під час варварської окупації росіяни зруйнували пункти дозиметричного контролю на виїзді з 10- та 30-кілометрових ділянок Чорнобильської зони, розграбували сучасну лабораторію – систему контролю радіаційного стану, що належить ДСП «Екоцентр». Сервери, що здійснювали обробку інформації, – викрали.

Крім того, загарбники несанкціоновано проникли у сховище джерел іонізуючого випромінення, в якому зберігалися зразки радіоактивних розчинів та калібрувальних джерел. Звідти викрали та пошкодили 133 джерела сумарною активністю близько 7 млн бекерелів. Це можна порівняти із 700 кг радіоактивних відходів із наявністю бета- та гаммавипромінювання. Навіть невелика частина цієї активності – смертельно небезпечна у разі непрофесійного та неконтрольованого поводження з нею.

Мародерила «друга армія світу» і в усіх офісах підприємств у Чорнобилі. Там викрали або ж сильно пошкодили офісну техніку, комп’ютери, ноутбуки.

Поступово Чорнобильська зона оговтується від російської навали та розграбування. Тут відновлюють офіси та об’єкти зони, умови праці робітників підприємств.

Статьи по теме
Закон про мобілізацію: депутатів можуть позбавити броні – ЗМІ
Закон про мобілізацію: депутатів можуть позбавити броні – ЗМІ

Депутатів Верховної Ради можуть залишити без броні від мобілізації.
14.01 — 1639

Як українці ставляться до попередніх президентів: дані опитування
Як українці ставляться до попередніх президентів: дані опитування

До попередніх президентів України громадяни ставляться по-різному: частина сприймають їх позитивно, частина - негативно. Найкраще ставлення до президентів, які займали проукраїнську позицію.
25.03.23 — 2300

В Україні хочуть узаконити партнерство для одностатевих пар
В Україні хочуть узаконити партнерство для одностатевих пар

У Верховну раду подали на реєстрацію законопроєкт про реєстровані партнерства. Він дасть змогу партнерам в одностатевих і різностатевих парах без шлюбу мати такі самі права, як і в законного подружжя.
08.03.23 — 851