Генсек НАТО Єнс Столтенберг виступив проти так званої "фінляндизації" України.
Таку оцінку поверненню України до нейтралітету він дав в інтерв'ю виданню La Vanguardia.
"Всі союзники по НАТО, Франція зокрема, визнали за всіма країнами право самим визначати, яким має бути їхній шлях. Власне, навіть думка про те, що великим державам можна вирішувати, що робити сусідам, – це насправді той світ, у який ми не хочемо повертатися. Розподілення сфер впливу вже в минулому, і воно, власне, має залишитися в минулому", – заявив він.
Столтенберг вкотре заявив, що Україна має право подати заявку на вступ у НАТО. "І рішення, чи підхожа вона бути серед членів, мають прийняти союзники, і ніхто інший", – сказав він.
Натомість видання The New York Times пише, що "фінляндизація" – це частина дипломатичного дискурсу навколо України.
"У понеділок президент Франції Емманюель Макрон вжив термін часів холодної війни, коли під час польоту до Москви сказав журналістам, що "фінляндизація" України була "одним з робочих варіантів", які мають на меті послабити напруженість із Росією. У вівторок, коли Макрон у Києві стояв поруч із президентом України Володимиром Зеленським, він заперечив, що казав таке. І це, виглядає, поставило його в суперечливу позицію не тільки перед українцями, а й перед США. Втім, цю ідею знову обговорюють у дипломатичних колах", – йдеться у статті.
Водночас видання не повідомляє, дипломати яких країн обговорюють "фінляндизацію" України, і не називає власне джерело інформації.
Термін "фінляндизація" виник під час холодної війни, коли Фінляндія вирішила дотримуватися нейтралітету, який було закріплено у 1948 році у договорі з Москвою.
Договір гарантував, що Фінляндію омине радянське вторгнення, натомість Фінляндія погодилася залишатися поза НАТО і дозволила сусідам відчутно впливати на внутрішню та зовнішню політику країни.
У свою чергу у Кремлі вважають, що зараз ситуація навколо України, радше, є "антифінляндизацією".