Контракты.ua

378  —  24.11
Піке турецької ліри: чи викрутиться Ердоган?
Піке турецької ліри: чи викрутиться Ердоган?

Осман Пашаєв: В Туреччині вчора був "чорний вівторок". Ліра здешевшала за день на 15% і опинилася на позначці понад 13 лір на долар. За сьогодні курс трохи стабілізувався в складає 12.2 за долар. Щоб зрозуміти наскільки це болюче, уявить, що долар зараз коштує 55-60 гривень. З 2013 року турецька валюта здешевшала у 6 разів.

Є два пояснення того, що відбувається. Постійне зниження Центробанком облікової ставки під тиском президента, що воліє дешевого кредитування.

Президент Ердоган каже – дешева ліра потрібна для збільшення експорту. Туреччина багато років живе з від’ємним платіжним балансом, тобто імпорт перевершує експорт. Щоправда цього року розрив вдалося скоротити, і дешева ліра сприяла на збільшення експорту. Але це фактично перетворення країни на "західний Китай", коли економічний ефект досягається дешевою робочою силою.

Падіння ліри на такий відсоток може нівелювати весь ефект від економічного зростання, бо:

- енергоносії Туреччина купує у Росії;

- решта сировини для турецького виробництва теж імпортується.

Друга причина обвалу ліри політична. Туреччина дуже здала в рейтингах свободи слова, демократії, незалежності судів тощо. Іноземні інвестиції покидають країну. Концентрація влади в руках президента не дала того ефекту, який Ердоган обіцяв Туреччині 4 роки тому, змінивши парламентську модель на суперпрезидентську.

Нині мінімальна заробітня плата складає 3000 лір, це ледь 250 доларів, і таку зарплату отримують 14 мільйонів турків. Зараз країна опинилася в числі найбідніших Європі, а ще сім років тому Туреччина випереджала 6 країн Євросоюзу за показником зарплат і наближалася до польського рівня. Мінімалка тоді дотягнула до 550 доларів на місяць.

Опозиція вимагає дочасних виборів. Уперше за 20 років майже всі соціологічні опитування вказують на ймовірний програш партії президента.

Шість політичних сил різного спрямування утворили робочу групу "про відновлення посиленної парламентської моделі". Республіканська Народна, Хороша партія (ці дві парламентскі сили утворюють опозиційну коаліцію) і до них приєдналися партія Щастя (ультраісламська), Демократична партія (ліберали, що не мають особливого впливу) і дві новостворені партії – Майбутнього (консервативна, колишнього премєра Давутоглу) і Партія Демократії і Прогресу (ліберальна) екс-віце-прем'єра Алі Бабаджана.

Автор: Осман Пашаєв, журналіст

Статьи по теме
Промышленная инфляция – это где-то там, у них, это не у меня. А вот и нет. Это именно у вас
Промышленная инфляция – это где-то там, у них, это не у меня. А вот и нет. Это именно у вас

Сергей Лямец: Незамеченной прошла главная цифра недели – промышленная инфляция 57,2%. Действительно, для большинства граждан это просто ругательство. Вроде энтерофореза лобной доли синхрофазатрона. Совершенно непонятно, отчего так возбудились экономисты=физики=медики. Ну энтерофорез и энтерофорез. Давайте рассмотрим это так, чтобы было понятно.
12.11 — 414

Бюджет для лохів. Де, насправді, крадуть найбільше
Бюджет для лохів. Де, насправді, крадуть найбільше

Вадим Денисенко, нардеп минулого скликання: Коли ми говоримо про те, чому у нас нічого не виходить і, найближчим часом нічого не вийде, ми маємо знати всього дві цифри з бюджету.
17.09 — 509

Аномально дорогой. Газовый кризис в Европе – пикантный сигнал для Зеленского и Шмыгаля
Аномально дорогой. Газовый кризис в Европе – пикантный сигнал для Зеленского и Шмыгаля

Сергей Лямец, журналист: За сутки (13-14 сентября) цена газа в Европе побила пять исторических рекордов и взлетела выше $800 за тыс куб м (это цена ближайшего октябрьского фьючерса на спотовый индекс TTF на газ на бирже ICE Futures). За следующие два дня – преодолела отметку $900. C начала года стоимость газа на споте в Европе выросла более, чем на 200%.
15.09 — 484