Контракти.ua

1149  —  24.10.21
Вийшов ролик до 100-річчя Першого Всеукраїнського православного церковного собору
Вийшов ролик до 100-річчя Першого Всеукраїнського православного церковного собору

Український інститут національної пам’яті презентує ролик до 100-річчя Першого Всеукраїнського православного церковного собору.

Як передає Укрінформ, про це повідомляється на сайті інституту.

«З кінця XVII століття поряд із наполегливими спробами підпорядкувати Україну політично Росія протягом двох століть жорстко контролювала і місцеве релігійне життя. Лише на початку XX століття, з падінням самодержавства і потужними процесами національного відродження, що охопили Україну, з’явилися реальні перспективи відродження Української автокефальної (тобто незалежної) православної церкви», - нагадали в УІНП.

Там зазначили, що на початку грудня 1917 року була створена Всеукраїнська православна церковна рада, і патріотичне духівництво почало рух за українізацію парафій, відстоюючи право проведення богослужінь рідною мовою. Кульмінацією цих процесів став I Всеукраїнський православний церковний собор, який відбувся 14–30 жовтня 1921 року в Софійському соборі Києва. Участь у ньому взяли 402 делегати від священників та мирян.

Водночас зауважили, що Російська церква саботувала собор. А оскільки на той час усі єпископи були росіянами, було вирішено висвятити українських єпископів за традицією Александрійської церкви, яка існувала до 250 року, – рукопокладанням усіх присутніх.

Саме за цим чином 23 жовтня 1921 року відбулося висвячення протоієрея Василя Липківського на митрополита Київського і всієї України Української автокефальної православної церкви. У літургії в Софійському соборі взяли участь 30 священників і 12 дияконів. Таким чином вперше у XX столітті було покладено край домінуванню Російської церкви в Україні та розпочалася нова сторінка в історії українського православ’я. «Не нову церкву для нашого народу ми утворюємо – ми відновлюємо ту рідну нашу церкву, за яку предки наші страждали, за яку життя своє покладали, могилами матір-Україну покривали», – наголошував тоді Василь Липківський.

«На жаль, через більшовицькі репресії ця історія відновлення виявилася короткою і драматичною, але недаремною. Нагадуємо про неї за допомогою нового ролика з циклу «Події епохи», - повідомили в УІНП.

Як зазначається, у ролику використані кадри з історичної хроніки. Виробництво: студія «Диваки Продакшн».

Статьи по теме
Початок літа: синоптик дав прогноз погоди на тиждень
Початок літа: синоптик дав прогноз погоди на тиждень

Останні дні весни та перші дні літа будуть теплими.
вчера, 16:27 — 1200

Спекотніше, ніж зазвичай: синоптики розповіли про погоду в перший місяць літа
Спекотніше, ніж зазвичай: синоптики розповіли про погоду в перший місяць літа

В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні у червні.
вчера, 14:16 — 753

Якою буде погода в червні: прогноз Укргідрометцентру на перший місяць літа
Якою буде погода в червні: прогноз Укргідрометцентру на перший місяць літа

Середня місячна температура в Україні у червні 2023 року прогнозується в межах від 18 до 23 градусів тепла, в горах 15-19 градусів. Це на 1-1,5 градусів вище за норму.
вчера, 12:36 — 8933