24 села – і жодного банкомату. Так уже рік живе Суботцівська громада в Кіровоградській області. Людям доводиться їздити за готівкою за 20-40 кілометрів, до Знам'янки або Кропивницького, адже розрахуватися карткою просто ніде.
Місцеві магазини побутових товарів і одягу приймають тільки готівку, але у жителів сіл всі кошти – на картах. В результаті покупки роблять у борг, прізвища клієнтів заносять у список.
"Всі беруть у борг, тому що немає банкомату, нема де зняти гроші. Потім їдуть в Знам'янку, знімають і приносять гроші", – розповів продавець Максим Гівці.
Раніше в центрі села Суботці був робочий банкомат, але його прибрали. У банку пояснюють, що через загрози безпеки.
"Справа в тому, що цей банкомат знаходився в небезпечному місці на жвавій трасі. Тим самим він заохочував злочинців до скоєння злочинних дій", – сказала представниця банку Анжела Дзінзюра у новинах "Сьогодні" на каналі "Україна".
Але сільський голова Андрій Борідченко впевнений: в банку лукавлять. За його словами, загроза злочинів – це лише привід, а насправді банкомат прибрали через нерентабельність.
Борідченко вже звернувся до фінустанови з проханням повернути банкомат. Адже коли на картки переведуть всіх пенсіонерів, ситуація з готівкою стане ще гіршою. У банку ж радять інший вихід.
"Готівка на касі. Для цього підприємцю, який працює у селі, потрібно звернутися в банк з пропозицією підключити послугу "готівка на касі". Касир видає суму до 500 гривень", – розповіла Дзінзюра.
От тільки оплата комісій в такому випадку ляже на плечі підприємців. Тому вони не погоджуються на запропонований банком варіант.
Така ситуація в Україні – не рідкість. За даними Держстату, в країні катастрофічно мало банківських відділень і банкоматів. На сьогодні банки є в 3,9% населених пунктів, банкомати – в 4,3%. Очевидно, що насамперед вони відсутні в селах і невеликих містах, де проживає третина населення України, або майже 14 млн людей.