Контракти.ua

876  —  13.04.21
Новий метод боротьби із забудовниками-аферистами придумали в Раді
Новий метод боротьби із забудовниками-аферистами придумали в Раді

У Верховній Раді запропонували реєструвати майнові права на квартири, які ще навіть не збудовані. Депутати вважають, що це унеможливить випадки, коли забудовники продають ті самі квадратні метри кільком інвесторам. Нові правила пропонують в законопроєкті № 5091.

Однак у документі немає процедури, яка допомогла б стягнути гроші зі старих шахраїв. Тобто навіть якщо його приймуть, він не вирішить проблеми наявних недобудов.

Наразі інвестори та забудовники підписують попередні договори про купівлю квартир. Одні називають такі документи "фільчиною грамотою", адже їх ніде не реєструють і не завіряють у нотаріуса. Інші впевнені: раз у папері прописана сума, яку отримав забудовник, все буде гаразд.

Ось тільки в Україні десятки тисяч інвесторів з такими договорами, але без квартир і без грошей.

"550 тис. гривень інвестував в однокімнатну квартиру в ЖК "Патріотика". Родичі також інвестували в ЖК "Еврика"- це того самого забудовника, банку "Аркада". Починаючи з 2018 року, за рік після того, як я інвестував, почалися певні проблеми в банку, які в 2019-му переросли в повну зупинку будівництва", – розповідає Віталій Щербаков у новинах «Сьогодні» на каналі «Україна».

На руках у нього і свідоцтво, і угода про участь у фонді фінансування будівництва. Віталій – юрист. Він каже, що ці документи більш вагомі, ніж попередній договір. Але до суду все одно не поспішає – не бачить сенсу. Адже будь-яке рішення суду не прискорить введення будинку до експлуатації.

У селі Крюківщина під Києвом теж вибухнув будівельний скандал. Поліція затримала шахраїв, які продавали ті самі квартири кілька разів і в такий спосіб отримали понад 5 млн гривень. Правоохоронці з'ясовують, чи була у директора з продажу змова з нотаріусом.

Експерти вважають, що таким аферам скоро настане кінець. А допоможе цьому законопроєкт № 5091 з парадоксальною назвою "Про гарантування прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть побудовані в майбутньому". Щоб одну квартиру не продали двічі, попередній договір хочуть одразу вносити до реєстру. І негайно давати покупцеві право на квартиру. Навіть якщо на той момент є тільки котлован, кран і кілька цеглин.

"Ви робите бізнес разом із забудовником. Вам гарантують ті права, які ви маєте отримати в майбутньому. Вперше звучить слово "гарантування", – пояснює керівник Асоціації професійних управлінців нерухомістю Анатолій Топал.

Гарантія полягає в тому, 10-15% квартир бізнесмен зобов'язаний побудувати власним коштом, без інвесторів. А ось продавати їх він не зможе. Якщо забудовник утече – вкладники самі реалізують ці квартири.

Керівник будівельної компанії Назар Бенч вважає, що така вимога не стане проблемою для сумлінних забудовників. Але тих, хто будує взагалі без власних вкладень, за гроші інвесторів, чимало – близько 30%. Їм доведеться або адаптуватися до нових правил, або піти з ринку.

Крім того, нові правила можуть навіть знизити ціни на квартири – у забудовників з'явиться шанс позбутися тіньових витрат:

"У всіх забудовників є величезний важіль зміни ціни в бік зниження. Це корупційний складник, який на сьогодні – не одна тисяча гривень на квадратному метрі", – пояснює Анатолій Топал.

Статьи по теме
Знімати квартиру чи купити свою: що краще
Знімати квартиру чи купити свою: що краще

OBOZ.UA розповів про головні відмінності між орендою житла чи купівлею свого. Дізнайтеся, які фактори слід врахувати перед прийняттям остаточного рішення про переїзд.
15.01 — 435

Київрада попросить у Кабміна 2,28 млрд грн компенсації за добудову ЖК
Київрада попросить у Кабміна 2,28 млрд грн компенсації за добудову ЖК "Укрбуду"

Тимчасова контрольна комісія Київради з питань перевірки діяльності ПрАТ "ХК "Київміськбуд" рекомендує звернутися до Кабінету міністрів з вимогою компенсувати "Київміськбуду" сумарні заплановані збитки у сумі 2,28 млрд грн.
18.12.23 — 1670

Самый безопасный город. Цены на первичную недвижимость в Ужгороде выросли на 75% за время войны
Самый безопасный город. Цены на первичную недвижимость в Ужгороде выросли на 75% за время войны

Ужгород стал одним из самых активных украинских городов в развитии первичного рынка жилья и ипотечного кредитования. Цены на первичную недвижимость в городе выросли на 75%, спрос увеличился вдвое по сравнению с февралем 2022 года.
22.07.23 — 491