Контракты.ua

556  —  04.03
Санаторій, психолог чи волонтери: хто допоможе сотням тисяч ветеранів війни на Донбасі
Санаторій, психолог чи волонтери: хто допоможе сотням тисяч ветеранів війни на Донбасі

Вони замикаються в собі, погано сплять та відмовляються спілкуватися з близькими. Сотні тисяч ветеранів війни на Донбасі потребують психологічної реабілітації, навіть не усвідомлюючи цього. Чи допомагає держава? Що роблять волонтери і як кожному з нас допомогти захисникам Батьківщини?

Восьмий рік війни. Десятки тисяч бійців повертаються додому з травмованою психікою. Дехто здатен впоратися з тяжкими спогадами. Але більшості необхідна кваліфікована допомога

Військовий психолог і ветеран війни на Донбасі Олена Трегубенко розповідає:

"Прокидається часто, сняться кошмари. Нема радості – нема сил. Раніше чоловік спілкувався і любив цю справу. Тепер відособився і спілкується тільки з побратимами. Може бути агресія, є нав'язливі спогади".

Ветеранів часто не розуміють оточуючі. І це теж може негативно вплинути на їхній психічний стан.

"Просто з цікавості починають ставити такі запитання, які ятрять душу і є вкрай недоречними. Хто тебе посилав? Навіщо ти там був і найкоронніше запитання: скільки ти вбив?" – каже Олена Трегубенко.

Ефективної держпрограми психологічної реабілітації учасників бойових дій в Україні досі не існує. Зазвичай воїнів на кілька тижнів відправляють на відпочинок до санаторію, де з ними спілкується психолог, але цього замало.

Заступник міністра у справах ветеранів України Ігор Безкаравайний пояснює:

"Якщо психолог вважає, що потрібно 10—15-20 годин роботи з клієнтом, то ветеран має їх отримати, а не так, що ми встановили 5 годин і всі мають їх пройти".

Інша проблема яку хочуть вирішити в Мінветі – доступність психологів.

"Я не маю їхати як ветеран через всю країну – на три тижні відриватись від родини, від роботи, від навчання. Я хочу як ветеран зайти після роботи до свого психолога – попрацювати, поспілкуватись і далі йти додому", – каже Ігор Безкаравайний.

На допомогу ветеранам приходять волонтери. За роки війни вони мають чималий досвід реабілітації. Намагаються допомогти не тільки психологічними консультаціями, а й дати нові враження.

Волонтер проєкту "Творча Криївка" Віталіна Маслова розповідає в новинах «Сьогодні» на каналі «Україна»:

"Люди зі сходу України, які ніколи не бачили Карпат, були вражені всім – і природою, і культурою людей. Так само сльози на очах дорослих чоловіків, які десь там живуть у гірському селі і вперше в житті побачили море".

Ветеранів залучають до творчості. Намагаються урізноманітнити звичайне побутове життя.

"Ми їм пропонуємо спробувати свої сили під керівництвом досвідчених менторів – відомих акторів, письменників, режисерів, музикантів – спробувати свої сили в одному з мистецтв", – каже Віталіна Маслова.

В Україні нема статистики щодо ветеранів, які покінчили життя самогубством. За даними різних джерел – цифри варіюються від тисячі до десятків тисяч. І це теж проблема, яку потрібно терміново вирішувати, аби розуміти масштаби і знайти її вирішення.

Статьи по теме
Генассамблея ООН проведет заседание по случаю годовщины аварии на ЧАЭС
Генассамблея ООН проведет заседание по случаю годовщины аварии на ЧАЭС

Генеральная ассамблея ООН планирует проведение специального заседания по случаю 35-й годовщины аварии на Чернобыльской АЭС.
17.04 — 886

Погода на Великдень і травневі свята
Погода на Великдень і травневі свята

Леонід Горбань віщує прихід справжньої весни ближче до Великодня. Травень обіцяє бути теплим і з дощами.
17.04 — 488

Мороз до -7, заморозки и дождь. На выходных в Украине будет холодно и сыро
Мороз до -7, заморозки и дождь. На выходных в Украине будет холодно и сыро

В то время, как Украину "атакуют" дожди и мокрый снег, 17 апреля в Киеве облачно с прояснениями, временами небольшой дождь, ветер юго-западный, 5-10 м/с. Температура воздуха ночью +5…+7 градусов, днем +9…+11 градусов.
17.04 — 975