Контракти.ua

1090  —  04.04.19
Разбор новой программы Петра Порошенко: где конкретика?
Разбор новой программы Петра Порошенко: где конкретика?

Анатолий Амелин, экономист: Добрался до программы кандидата Порошенко 2019. Вопросов стало еще больше... (читайте: "Жити по-новому": 22 пункта программы Порошенко 2014 года. Что выполнено, что нет?").


"Велика держава вільних і щасливих людей. Своїм шляхом до великої мети".
1. "В України існує єдиний шлях зберегти свою незалежність – маємо стати великою європейською державою вільних і щасливих людей".
- Начало визийное. Благозвучно.
2. "Наша місія – вступ до Євросоюзу і НАТО. Лише повноправне членство в Європейському Союзі та Північноатлантичному альянсі остаточно і безповоротно гарантує нашу українську державну незалежність, нашу українську національну безпеку. "
- Вот здесь начались вопросы.
Миссия – это смысл существования, это дело, которому вы служите. Т.е. наша (чья конкретно?) миссия не обеспечение безопасности и благополучия, а вступление в ЕС и НАТО, что автоматически даст нам эти блага?
3. "Історія ХХ і початку ХХІ століття показала, що незалежна Українська держава – наріжний камінь демократії, свободи і миру в Європі, а також важлива складова безпеки і захисту всієї євроатлантичної спільноти. Ми – країна, яка вже суттєво посилила східний фланг Альянсу і захистила від російської агресії не лише себе, а й всю європейську цивілізацію".
- Реверанс в сторону истории. Ок. Но это программа на новый 5-ти летний срок.
4. "У 2023 ми подамо заявку на вступ до ЄС, отримаємо і почнемо виконувати План дій щодо членства в НАТО. Завдяки членству в ЄС і НАТО забезпечимо:
- високі стандарти життя людей;
- верховенство права і рівні правила для всіх;
- допомогу в розвитку економіки всієї держави і регіонів;
- доступ до найбільшого світового ринку;
- безпеку і захист держави, бо основний принцип НАТО – це "один за всіх, всі за одного".
- Здесь уже конкретный KPI. А что если не будет выполнен? Вчера изучал программу 2014 года, субъективно, более 50% обещаний программы не выполнены. Ответственности "ноль".
- Честно, прямой корреляции между вступлением в ЕС и НАТО следующих после них верховенства права, доступа к рынкам, безопасности не вижу.
А до 2023 года эти цели не актуальны? Я бы эти цели достигал даже без привязки к ЕС и НАТО, но это не моя программа)
5. "До ЄС і НАТО ми вступимо як країна – регіональний лідер. Упродовж наступних 5 років Україна має стати:
- лідером аграрного сектору в Європі;
- одним із п’яти нових глобальних лідерів ІТ-сектору;
- регіональним лідером індустріального розвитку;
- транспортним хабом Східної Європи;
- однією з десяти найбільш відвідуваних країн Європи під гаслом "Модна країна, яку відкриває світ"".
- Визийно, симпатично.
- Посмотрел рейтинг стран IT сектора, и первая мысль: что такого с лидерами случится в ближайшие 5 лет, что бы они уступили место Украине? ))
- Вот, в частности, страны лидеры цифровой экономики
https://hbr.org/…/which-countries-are-leading-the-data-econ…
- Вот рейтинг самых инновационных стран
https://www.inc.com/…/most-innovative-countries-in-the-worl…
- Топ-10 IT стран
https://www.weforum.org/…/top-10-countries-embracing-infor…/
- Остальные идеи звучат прекрасно, но хотелось бы видеть шаги для их достижения и требуемые ресурсы.
6. "Формула успіху України передбачає реалізацію плану дій, заснованого на використанні стратегічних переваг України і базованого на досягненнях попередніх п’яти років."
- План хотелось бы увидеть. Оставлю без комментариев.
7. "За п'ять років ми зробили те, що не робилося роками й десятиліттями. Ми заклали міцний фундамент для розвитку держави – основу для української історії успіху.
Ми відродили армію, яка зупинила російського агресора і стримує його. Зміцнення Збройних Сил, їхня модернізація та оснащення новітніми зразками зброї та військової техніки залишиться нашим безумовним пріоритетом. Це, серед іншого, дає поштовх нашій науці і промисловості".
- Этот блок о том, что сделано. О прошлом. Не имею экспертной позиции, не могу оценивать, но это программа про будущее?
8. "Ми завершимо створення щільної системи протиракетної та протиповітряної оборони. На часі – докорінна модернізація українського флоту і повітряних сил".
- Нужно. Важно.
- Что мешало доктрины принять 3-4 года назад? Риторическое.
9. "Ми піднімемо рівень соціального забезпечення наших військовослужбовців, розширимо підтримку родин учасників бойових дій".
- Очень важно. Но что мешало это сделать 2-3-4 года назад?
10. "Україна утвердилась як впливовий учасник міжнародних відносин, важливий центр світової дипломатії. Ми створили потужну трансатлантичну коаліцію на підтримку України. Міжнародні санкції проти агресора надійно прив’язані до повної деокупації українського Донбасу та українського Криму, і всі наші громадяни та території мають повернутися під суверенітет України".
- Хотелось бы верить. Оставлю без комментариев.
11. "Ми підписали Угоду про асоціацію та створили зону вільної торгівлі з Євросоюзом. Частка ЄС у нашому експорті перевищила 42% і надалі зростатиме".
- Посмотрел статистику. В 2018 году в Европу экспорт составил $23 млрд
https://ukraine-eu.mfa.gov.ua/…/trade-and-…/ukraine-eu-trade
- В 2014 году экспорт в Европу был $31 млрд, в 2015 - $21 млрд
http://atlas.cid.harvard.edu/explore/stack/…
- Да, война, временная потеря территорий, динамика роста с 2017 до 2018 действительно, высокая, но важно смотреть всю динамику и понимать структуру экспорта, где сырье – основная статья, а динамика его стоимости зависит от мировых цен.
https://delo.ua/…/kakuju-ukrainskuju-produkciju-pokupajut-…/
12. "Ми прорвали російську торговельну блокаду, відмовились від купівлі газу в Росії, не дозволили країні-агресору задушити нас економічно.
Ми отримали безвіз із країнами ЄС, яким уже скористались понад два мільйони українців. Більше 10 мільйонів отримали біометричні паспорти.
Жодна держава, яка не є в НАТО, не має нині таких тісних відносин з Альянсом, як Україна зараз.
Економіка після кількарічного спаду, спричиненого російською агресію та економічною блокадою з боку РФ, почала зростати завдяки зусиллям влади з макрофінансової стабілізації. Інфляцію знижено вчетверо порівняно з 2015 роком. Курс гривні стабільний протягом кількох років".
- Это не Программа на будущее, а подведение итогов прошлого.
13. "Завдяки децентралізації доходи місцевих бюджетів зросли більш ніж утричі. Це дало змогу розгорнути масштабний ремонт доріг, реконструкцію та побудову нових шкіл, лікарень, об’єктів інфраструктури.
Створено незалежні антикорупційні органи. Завершується формування Вищого антикорупційного суду. За прикладом наших сусідів у Європейському Союзі антикорупційні органи мають викорінювати корупцію на найвищому рівні. "
"Тим часом запровадження декларування доходів і статків чиновників усіх рівнів, притягнення до відповідальності корупціонерів, виведення з тіні державних закупівель і ліквідація корупційних схем вже дозволили спрямувати до бюджету сотні мільярдів гривень".
- Снова про прошлое.
14. "Ми захищаємо свою мову, вкладаємо кошти у підтримку української культури.
Томос про автокефалію нашої православної церкви став актом духовної незалежності України.
Мир – це повне відновлення територіальної цілісності, суверенітету і незалежності України. Мир – це беззаперечне визнання Москвою нашого права йти своїм шляхом."
- Снова про сделанное и расстановка акцентов.
- Правильный акцент про понимание мира, важно понимать как?
- И интересно, почему за 5 лет стратегии восстановления мира не презентовано?
15. "Ми продовжимо лінію на відновлення територіальної цілісності України, повернення окупованих територій Донецької та Луганської областей і Криму політико-дипломатичним шляхом, забезпечуючи єдність проукраїнської коаліції у світі, використовуючи інструмент санкцій та механізм міжнародної місії ООН на всій території окупованого Донбасу.
За репресії і знущання над нашими громадянами на окупованих територіях, за завдані збитки країна-окупант понесе відповідальність і змушена буде їх відшкодовувати через міжнародні правові механізми.
Ми й надалі робитимемо усе можливе для повернення додому всіх наших громадян, які стали заручниками російського агресора – як у Росії, так і на окупованих нею територіях України.
Усе перелічене створює надійну базу для реалізації нашої візії – перетворення України у велику успішну країну вільних і щасливих людей".
- Честно, с точки зрения Программы (плана действий) непонятно совсем.
16. "Від подолання бідності до сталого розвитку.
Подолання бідності – основне завдання, від реалізації якого залежить виконання нашої візії України як великої держави щасливих людей. Ми повинні зосередити соціальну підтримку на найменш забезпечених верствах населення, як-то самотні люди похилого віку, особи з інвалідністю, багатодітні сім’ї.
Для нас головне – кожна людина, її щастя, можливості вільної самореалізації та гідного життя. Тому базовим принципом нашої політики є "гроші ходять за людьми". І це стосується й освітньої реформи, і змін у системі охорони здоров’я, і політики соціального захисту, і будь-якої іншої реформи. Ми продовжимо децентралізацію як основу всебічного розвитку громад і регіонів".
- Предлагается, как понимаю, преодоление бедности за счет социальной системы. Непонятно за счет чего она будет финансироваться.
- Деньги ходят за клиентом – хороший принцип. Интересно прочесть детали.
- Важно, что эти позиции – не ответственность Президента, но заявления сделаны.
17. "Суттєве зниження податкового навантаження розширило можливості роботодавців для підвищення заробітних плат працівникам. Ми продовжимо цю політику, зокрема через заміну оподаткування прибутку підприємств на оподаткування виведення капіталу з країни".
- Вы простите, но я это уже где-то слышал...
https://bykvu.com/…/80294-nalog-na-vyvedennyj-kapital-mozhe…
- При этом сам Порошенко подписал с МВФ меморандум, запрещающий вводить указанный налог (!!!)
https://delo.ua/…/ukraina-ne-budet-otmenjat-nalog-na-priby…/
- Кто мне может объяснить такие действия?
18. "Нашим завданням є безпека власників і захист прав власності та інвестицій. Саме це – критерій успішності у реформі системи регулювання економічних відносин".
- Хорошо, актуально.
- Но почему при таких правильных заявлениях статистика рейдерства с 2014 года растет?
https://nv.ua/…/v-ukrajini-shchoroku-zrostaje-rejderstvo-ja…
19. "Зростання зарплат дасть змогу постійно підвищувати також і пенсії, забезпечивши їх гідний рівень. Ми збільшимо обсяги допомоги при народженні і догляді за дитиною, особливо тим родинам, які виховують трьох дітей і більше".
- Хорошо. Вопрос – за счет чего вырастут зарплаты?
20. "Ми гармонізуємо структуру і зміст нашої освіти та науки з європейськими стандартами, приведемо структуру підготовки кадрів у відповідність із потребами економіки і вимогами конкурентоздатності країни.
Інвестиції в освіту спрямуємо на підвищення оплати праці вчителів і викладачів, а також на можливості їхнього постійного професійного вдосконалення. Зокрема, йдеться про навчання передовим методикам за кордоном із обов’язковим використанням набутих знань в Україні. Сприятимемо залученню до роботи в українських школах носіїв англійської мови".
- Про образование. Это не компетенция Президента. Не очень понятно с госзаказом на обучение, где по специальности работают только 10% выпускников.
21. "По всій Україні розпочнемо масштабну програму ремонту медичних закладів. Завершимо медичну реформу, спрямовану на підвищення якості і доступності медичних послуг, зокрема і на селі, на підвищення зарплат медикам".
- Тоже компетенция Кабмина. Думаю, вопрос не столько в ремонтах, сколько в качестве сервиса. Реформа идет.
22. "Продовжимо політику підтримки української мови як єдиної державної. Розширимо підтримку культурних проектів – кіно, музики, книги та інших напрямів. Буде підтримано розвиток місцевих закладів культури, які стануть сучасними центрами розвитку громад.
Ми забезпечимо активну підтримку громадянському суспільству, створимо фонди для сприяння громадським ініціативам.
Ми робитимемо усе, аби захистити свободу слова та права журналістів."
- Все важно. Хотелось бы увидеть конкретные шаги.
23. ЭКОНОМИКА "Прорив та якісні зміни в економіці.
Наша стратегія переходу від глибокої кризи і боротьби за виживання до сталого розвитку базується на тих секторах економіки, де ми можемо вийти на лідерські позиції. Вони стануть точками прориву, які підштовхнуть всю країну вперед. Вони принесуть кошти для того, щоби забезпечити відчутне підвищення рівня життя людей".
"П’ять стратегічних пріоритетів дадуть потужний поштовх нашій економіці. Під них можна залучити мільярди доларів інвестицій. Їхня реалізація створить сотні тисяч робочих місць із достойною оплатою праці, дасть змогу створити робочі місця у суміжних галузях, посилить попит і дасть поштовх розвитку для десятків тисяч малих підприємств. Це знизить рівень робочої еміграції українців, створить мотивацію працювати в Україні".
- Несколько раз перечитал. Слова правильные. Но что конкретно предлагается?
24. "Збільшення чисельності населення світу створює величезну нішу для України як глобального аграрного лідера. Але справжнє лідерство можливе лише за умови, коли експорт переробленої продукції буде значно перевищувати продаж сировини. Саме на створення переробних підприємств, розвиток інфраструктури для виробників сільськогосподарської продукції і захист прав власників спрямовані першочергові кроки для розвитку агросектору".
- ПРИОРИТЕТ №1 - агросектор...
25. "ІТ-сектор уже допомагає Україні збільшити частку креативного середнього класу, що важливо для стабільності, стійкості економіки і країни загалом, для демократії. Але, щоб стати справжнім лідером у цьому секторі, від надання послуг та аутсорсингу, ми сприятимемо перетворенню сектору на креативну індустрію із постійним збільшенням його внеску у вітчизняну економіку.
В індустрії робимо ставку на високотехнологічні галузі з високою доданою вартістю. Традиційно в Україні сильними були і є авіабудування і космічна галузь, суднобудування, оборонно-промисловий комплекс.
Ми спрямуємо зусилля на залучення інвестицій і сприяння експорту продукції з високим рівнем доданої вартості. Окремий пріоритет – підтримка української науки і сприяння її тіснішій взаємодії з реальним сектором".
- ПРИОРИТЕТ №2 – IT, HiTech, – хорошо. Но какой план предлагается? И как с этим коррелирут заявления о повышении налогов для IT сектора?
http://itpravda.com/2018/11/23/higher-tax-for-devs/
26. "Для того, щоб реалізувати потенціал української економіки, необхідно перетворити її на транспортно-логістичний хаб Європи. Це потребує модернізації транспортної інфраструктури. На це будуть спрямовані кошти і національних, і міжнародних інфраструктурних фондів, і приватні інвестиції.
Покращення інфраструктури стане поштовхом, зокрема, і для туристичної галузі, яка є потужним двигуном для місцевого розвитку. Без перебільшення, кожна громада має можливість для створення унікального, привабливого туристичного маршруту – навколо природніх принад або унікальних історичних пам’яток. Світ лише зараз відкриває для себе Україну, тож можемо увійти до десятка найпопулярніших культурно-туристичних напрямків у Європі. Оскільки туризм є колосальним ринком для малого і середнього бізнесу, будемо підтримувати ініціативи, спрямовані на розвиток туристичних можливостей".
- ПРИОРИТЕТ №3 – транспортный сектор и туризм.
- Опять компетенция Кабмина, более того, в прошлом году принята инфраструктурная стратегия.
https://mtu.gov.ua/files/projects/str.html
Не буду сейчас ее обсуждать, но эта же стратегия не дает ответа на вопрос, почему выбраны те или иные проекты, нет оценки потребности в инвестициях, источников инвестиций и эффекта для экономики. Ну то такое.
"Формула використання наших стратегічних переваг, зосередження зусиль на пріоритетах розвитку, які дадуть змогу забезпечити якісний прогрес усій економіці країни, дасть перспективу місту й селу, кожній громаді. Політика децентралізації буде продовжена.
Все це дозволить наповнити державний та місцеві бюджети, дасть можливість підвищувати зарплати бюджетникам, пенсії, соціальні виплати. Ця стратегія наблизить нас до соціальних критеріїв членства в Європейському Союзі, до побудови країни вільних і щасливих людей.
Україна – це Європа".
В общем... Как по мне программа очень абстрактна. Больше про прошлое, чем про будущее. Где речь про будущее – нет конкретики, много лозунгов...
Найду еще время и сделаю сравнение двух программ, но программа действующего Президента, если честно, могла бы быть сильнее...
Читайте, делайте выводы.
https://www.cvk.gov.ua/…/vp2019/wp005pt021f01=295pt001f01=7…

Автор: Анатолий Амелин, соучредитель аналитического центра "Украинский институт будущего", директор программы "Экономика"

Статьи по теме
Порошенко використовує законопроєкт про заборону УПЦ для підвищення власних рейтингів, - Мосійчук
Порошенко використовує законопроєкт про заборону УПЦ для підвищення власних рейтингів, - Мосійчук

Український політик та громадський діяч Ігор Мосійчук розповідає, що експрезидент Петро Порошенко використовує законопроєкт про заборону УПЦ нібито для підвищення власних рейтингів.
10.07 — 260

Експерт пояснив, чому Порошенко не довіряють понад 75% українців
Експерт пояснив, чому Порошенко не довіряють понад 75% українців

Причини недовіри 75,7% українців до лідера партії "Європейська солідарність" Петра Порошенка сформувалися не за один день та мають під собою вагоме підґрунтя.
12.01 — 763

Безугла, Арестович чи Порошенко: кому українці більше не вірять (опитування)
Безугла, Арестович чи Порошенко: кому українці більше не вірять (опитування)

За даними соціологічного дослідження, рівень довіри українців до більшості політиків, посадовців та громадських діячів залишається невисоким.
28.12.23 — 1057