Богдан Яременко, дипломат: Звичайно, довіра має і раціональну і ірраціональну складові. Цілком не схильний ідеалізувати BBC (в частині оцінок війни в Україні зашкварів в їх повідомленнях не бракувало). Але Петра Олексійовича ідеалізувати просто не можу. І ось як хочете, але питання стоїть – вірити Петру Олексійовичу чи BBC?
І я розумію, що будуть такі, які оберуть Петра Олексійовича. Хто з переконань, хто з почуття обов’язку, хто з передчуття місячної зарплати.
Чому особисто я виберу BBC?
Автор матеріалу про оплату зустрічі Порошенка з Трампом в 2017 році - журналіст BBC Paul Wood. Навіть побіжний огляд його журналістської діяльності дозволяє зробити висновок про його кваліфікацію, навички, усвідомлення відповідальності за свою роботу.
Критики матеріалу ВВС фактично висловлюють лише одне зауваження – в матеріалі не названі імені джерел інформації.
Не названі. Але на них є посилання. І щонайменше на два джерела, які можуть підтвердити інформацію вцілому, а також на інші джерела, які можуть підтвердити інформацію частково, що дозволяє реконструювати події. Називати їх ВВС не зобов’язана. Уявіть собі, що буде з цими джерелами в українській владі, якщо ВВС оприлюднить імена? Думаю, що уявити можна.
А ось уявити, що ВВС оприлюднило такого роду звинувачення (а це не просто інформація, а звинувачення, оскільки щонайменше в діях одного фігуранта – адвоката Трампа Коена є дії, що можуть бути кваліфіковані, як кримінальний злочин), де втягнутими можуть бути двоє глав держав, не маючи підтверджень, і не знаючи джерел – в це я не вірю. Грубі мільйони фунтів стерлінгів подібними виданнями витрачаються на юридичні служби, які оцінюють ризики отримати судовий позов від адміністрації президента України.
А ось Петра Олексійовича я вибрати не можу. Дуже вже подібний на нього чоловік, який описаний в публікації ВВС – амбіційний, марнославний, лукавий. Саме таким має бути президент, який готовий платити з-під поли за зустріч з іншим президентом. А амбіції про зустріч у нього були. І саме зустріч, переговори, а не фотографування. Розуміємо навіть чому – був у нього перед тим дуже смішний інцидент фотографування з Обамою. І, очевидно, дуже вже хотілось виглядати тріумфатором.
Тому особисто я готовий повірити, що матеріал ВВС правдивий.
Зрештою з’ясується все дуже легко. Без вірю-невірю Порошенку чи ВВС. Дуже швидко буде з’ясовано основоположний факт обговорюваної публікації – проплату адвокату Трампа. Якщо її не було, то ВВС і справді опублікувало неправду.
Але якщо така чи якась дуже подібна проплата існує, то....
То розпочнеться те, заради чого, можливо, публікація і виникла.
Хоча джерела інформації, як я уже зазначив, названі українські, не виключено, що витік стався зовсім іншому місці, зовсім в іншій державі. Припускаю, що наштовхнути журналіста "копати" цю тему могли ті, кому сам по собі Порошенко зовсім нецікавий.
Ось, наприклад. спецпрокурор Мюллер підбирається до Трампа через його оточення. Йому ця публікація, цілком можливо, створить потрібні підстави для процесуальних дій проти пана Коена. Якщо Коен отримував гроші за подібні послуги, і не зареєструвався як лоббіст, то він порушив закони США. І ціна такого порушення - тюремне ув’язнення. А як ми бачимо, прокурор Мюллер достатньо майстерно укладає з підозрюваними угоди про імунітет в обмін на надання інформації. А те, що "рєшала" президента США адвокат Коен знає дуже багато про спіднє нинішнього господаря Білого дому – це вже не підлягає сумніву.
Тому у захисників Порошенка залишається лише одна тема – морально\неморально. Мовляв, навіть якщо платили, то це невисока ціна за "джевеліни", позицію США щодо Росії і загальне покращення атмосфери українсько-американських відносин.
І це правда.
Але, як завжди, є кілька "але".
По-перше, увесь справжній і вигаданий позитив українсько-американських відносин може бути легко зруйнований внаслідок статті в ВВС, і тепер на роки вперед з українцями в Вашингтоні зустрічатимуться хіба в присутності слідчих з ФБР.
По-друге, думати, що увесь позитив українсько-американських відносин останніх півтора роки є результатом проплати 400-600 тисяч доларів чи дій української дипломатії можуть хіба невиправні романтики вихованці школи політологічної думки вітчизняного МЗС.
Нечесно буде позбавляти наших дипломатів усіх лаврів – на американському напрямку робота ведеться найсерйозніше – але і поставки нам "джевелінів", і зміна тональності у діалозі США з Росією спричинені іншими чинниками. Але це тема для окремої розмови.
Я хочу сказати лише те, що кожен злочин в ім’я "вищих інтересів" може бути виправданий лише загальним благом. Порошенко свої дивіденди отримав – з Трампом зустрівся.
Чи отримаємо свої дивіденди у вигляді вирішення важливих суспільних проблем ми, громадяни України, і чи не вийде після публікації ВВС все з точністю до навпаки - це ми невдовзі побачимо.
Переможців не судять. Але Порошенко поки що не переможець.
Автор: Богдан Яременко, дипломат, блогер, голова ГО «Майдан закордонних справ»