Контракти.ua

1487  —  05.02.18
Як ми самі посилили антиукраїнські настрої в польській політиці та привели ПіС до влади
Як ми самі посилили антиукраїнські настрої в польській політиці та привели ПіС до влади

Сьогодні-завтра український парламент має прийняти заяву, яка стане реакцією на ухвалений, але ще не підписаний Польщею закон про Інститут національної пам‘яті. Цим законом, зокрема, вводиться можливість притягнення до кримінальної відповідальності за заперечення «злочинів, здійснених українськими націоналістами» проти поляків. Фактично, він просто згортає дискусію з цього приводу і ускладнює пошук історичного примирення між нашими народами.


Можна багато говорити про витоки та причини зростання правого популізму в Європі. Але до цієї конкретної справи доклалися ми самі.
Фактор перший. Польща, польський уряд та президент, які на той час представляли «Громадянську платформу» активно підтримували Україну під час Революції гідності у 2014 році. Україна довгий час була основною темою польського медійного життя. Коли ж формувався перший післяреволюційний уряд, то там було багато грузинів, литовців, але не виявилося жодного поляка. Це суттєво понизило престиж правлячої партії та стало для виборців негативною оцінкою її міжнародної роботи.
Удар другий. Квітень 2015 року, місяць до президентських виборів в Польщі. Польський президент Броніслав Коморовський з офіційним візитом відвідує Україну та виступає у Верховній Раді. І в той же день парламент ухвалює рішення про визнання багатьох організацій від січових стрільців до ОУН та УПА борцями за волю та незалежність України.
Я особисто дуже позитивно оцінюю історичну роль та внесок цих організацій в справу побудови вільної та соборної України. Але така дипломатична некоректність, небажання хоч на декілька днів розвести в часі виступ Комаровського та ухвалення цього закону дозволив ПіСу зіграти на давно забутих історичних конфліктах.
Подивіться на карту з результатами голосування. Коморовський на 1% відстає від Дуди в першому турі виборів і на 2% в другому. Дуда перемагає в східній частині Польщі, населення якої особливо сприйнятливе до антиукраїнських історичних спекуляцій.


Тому. Звичайно що нам треба чітко артикулювати та захищати власні інтереси. Але дуже хочу щоб ця заява була спрямована у майбутнє. Саме там ми з Польщею повинні шукати спільні інтереси, а не копатися в конфліктах та образах минулого, посилюючи нашого спільного ворога.
Автор: Андрій Вальчишин, політичний експерт

Статьи по теме
Обмін територіями, зустріч із Трампом, ризик окупації Європи: інтерв'ю Зеленського The Guardian
Обмін територіями, зустріч із Трампом, ризик окупації Європи: інтерв'ю Зеленського The Guardian

Український лідер відповів на низку важливих запитань.
13.02 — 256

Наєв розповів, як можна було захистити південь України від окупації
Наєв розповів, як можна було захистити південь України від окупації

Сергій Наєв завив, що у ніч перед вторгненням попереджав командування про напад і сказав, аби мости були приведені у готовність до підриву.
12.02 — 232

Окупанти перекидають ППО з Криму вглиб Росії: подробиці від
Окупанти перекидають ППО з Криму вглиб Росії: подробиці від "АТЕШ"

Ворог змушений ризикувати, адже втрати нафтобаз та логістичних вузлів у РФ уже досягають критичної позначки.
09.02 — 295