Відпочинок на Херсонщині: куди поїхати та що подивитися?
Бум приморського туризму, який охопив південні українські області останніми роками, «зробив касу» і Херсонщині, яка до цього «губилася» на тлі не тільки Криму та Одеси, але навіть Бердянську. Хоча набір пропонованих тут екскурсій вже непогано охоплює палітру визначних місць, в основному, упор робиться на сам Херсон, Олешківські піски, Асканія-Нову, острів Джарилгач, Каховку, та, останнім часом, Рожеве озеро. А значна частина Херсонської області все ще залишається terra incognita для туриста. Ми ж пропонуємо познайомитися в цьому фотонарисі з іншими цікавими місцями в області - як природними, так і історичними.
По-перше, на Херсонщині можна побачити місця двох козацьких Січей. Вони відносяться до XVIII ст. (усі інші – а їх було біля десятка - затоплені Каховським водосховищем). Кам'янська Січ заснована козаками отамана Гордієнка в 1709 р., після першого розгрому російськими військами Війська Запорізького на Хортиці, та проіснувала з перервами до 1728 р. Нині на її території знаходиться маленьке козацьке кладовище з могилою Гордієнка (1733 р.), а також залишки господарського двору поміщика Агаркова (Огарко), що спеціально свого часу купив місце Січі, аби оберігати цю місцевість від занедбання.
Прогноївська паланка (нині - с. Геройське) існувала протягом 1735-1769 рр. Тепер тут стоїть пам’ятник козакам. В селі також є храм Казанської ікони Божої Матері, зведений в 1898 р. на кошти нащадка козацько-старшинського роду Григорія Капусти.
Тепер перейдемо до історії багатих німецьких колоністів, які колись володіли на Херсонщині величезними латифундіями. В с. Гаврилівка на рубежі XIX-XX століть зведений палац для німецького роду Фальц-Фейнів. Цьому роду Україна зобов'язана заповідником Асканія-Нова. Від палацу залишилися романтичні руїни, як і від склепу подружжя Фальц-Фейнів у с. Новочорномор’я. Тут були поховані Олександр Едуардович (1859-1908), брат Фрідріха, засновника Асканії-Нової, і його дружина Софія. Склеп зведений на скіфському кургані.
Та найбільш відомою з руйнованих палаців Херсонщини можна вважати садибу князя Петра Трубецького (1852-1911) в с. Козацькому, зведену в 1885-97 рр. Стилізований під середньовічну фортецю комплекс складається з стіни, воріт з кутовою вежею, власне палацу в стилі ренесансу, неоготичного флігеля, парку і винного заводу. В останньому знаходиться відома виноробня ВАТ «Князя Трубецького». Особливу романтику садибі надають штучні фонтани «Дівочі сльози» на палацових терасах над Дніпром.
Недалеко від палацу стоїть унікальна споруда - т.зв. Вежа Вітовта (литовський князь XIV-XV ст.) 2017 року встановлено, що стіни перших поверхів скріплює розчин, що застосовувався в будівлях литовського періоду. Таким чином, вежа в нижній частині – найстарша споруда Північного Причорномор’я.
В с. Садовому стоїть цікавий пам'ятний знак на честь першого губернатора Катеринослава, героя російсько-турецької війни 1787-1791 рр. генерала Синельникова (1741-1788 рр.) Пірамідальний обеліск прикрашений скульптурою ангела, барельєфом генерала і символічною похоронною урною. Споруджений він був на початку ХХ ст.
Тепер поговоримо про сакральні об’єкти. В області частково зберіглися два видатних монастиря. Корсунський монастир знаходиться в передмісті міста Нова Каховка - с. Корсунці. Він заснований в 1797 р. старообрядцями в честь Корсунської ікони Божої Матері, потім його відібрала державна церква. Вціліли фрагменти стін, західні ворота і північно-східна вежа з шатровим завершенням. Головним храмом є Михайлівський в будівлі трапезної. Нині це жіноча обитель УПЦ МП.
Григорівський Бізюков монастир в с. Червоний Маяк заснований в 1781 р. на місці колишньої турецької фортеці. Це був найбагатший монастир на території півдня України, а на поч. XX ст. він взагалі входив до п'ятірки найбагатших в Російській імперії. До закриття монастиря в ньому було 6 храмів, з яких залишилися два. Найстаріші об'єкти в монастирі - печерні келії XVIII ст. Збереглися руїновані стіни з вежами і воротами (частково), трапезна, наземні келії та господарські будівлі. Монастир чоловічий, також належить УПЦ МП.
В Генічеську стоїть елегантний собор колишнього монастиря Різдва Богородиці, побудований в 1904-1907 рр. Він є єдиною культовою спорудою міста, яка вціліла після епохи СРСР.
Також на Херсонщині є унікальне село Зміївка - єдине в Україні, в якому живуть шведи - нащадки колоністів (їх зараз близько 200 осіб), покликаних сюди ще 1782 року. Старе покоління ще розмовляє на старошведському діалекті, а на свята вдягає доволі архаїчний одяг. За останні 20 років в селі побували численні туристи зі Швеції, а в 2008 року сюди завітав навіть король Карл XVI Густав з дружиною.
Поруч зі шведами мешкають нащадки й німецьких колоністів, які колись заснували мали по сусідству власні поселення (тепер всі вони входять в состав Зміївки). А радянський період приніс сюди хвилю депортованих із Західної України бойків, які раніше проживали в прикордонних з Польщею селах. Нині саме бойки становлять тут 80% населення, будучи найбільшою бойківської громадою в Україні поза територією компактного проживання.
І на завершення нарису - про місця для «чистого» відпочинку. Першою буде Гола Пристань. Її заснували 1709 року, коли на хвилі петровських репресій ближче до гирла Дніпра втікали українські селяни і козаки. На території міста протікає частина легендарного рукава Дніпра - Конки, яка колись огинала Великий Луг (верхні плавні Дніпра, затоплені Каховським водосховищем). Уздовж неї тягнеться набережна – головний променад міста з численними скульптурами та фотозонами. Є в Голій Пристані і два озера - Солоне і Боброве. У 1889 році на Солоному озері був відкритий найстарший в Україні бальнеологічний санаторій - «Гопри».
З Голій Пристані можна дістатися на острови дельти Дніпра. Одним з найцікавіших островів дельти є Білогрудів. Мешканці острова - прямі нащадки біглих козаків. Вони майже не мають городів і садів, живучі з рибальства та розведення корів, свиней і птиці.
Й, нарешті, ми все ж не можемо оминути вже доволі відоме Рожеве, або ж Лемурійське, озеро. За найпоширенішою версією, воно виникло 1969 року в результаті падіння військового літака - воронка від удару швидко заповнилася підземними водами доісторичного моря, що існувало мільйони років навколо праконтиненту Лемурія. Солоність води в озері така сама, як в Мертвому морі. А рожевий колір йому надає водорість «дуналіелла», яка під дією сонця виробляє бета-каротин (його-то і вважають основним «винуватцем» омолодження). Цілющими тут є не тільки вода, але і мул, що утворився на березі озера. Зазначимо, що Рожеве озеро знаходиться буквально біля берега затоки Сиваш - з його не менш унікальним складом води і цілющими грязями.
Повну версію статті можна подивитися тут: http://kontrakty.ua/article/122868
Приголомшливе Рожеве, або ж Лемурійське, озеро. Фото - 1576.com.uaКам'янська Січ. Місце козацького кладовища та поховання отамана К. Гордієнка (1733 р.) Фото - В. ДзюбакМеморіальний комплекс на місці Кам'янскої Січі. Фото - Херсонська облдержадміністраціяЗалишки маєтку Агаркова (Огарко) на місці Кам'янської Січі. Фото - В. ДзюбакПам'ятник козакам Прогноївської паланки в с. Геройському, 1993 р. Фото - mag003Церква Казанської ікони Божої Матері в Геройському, 1898 р. Фото - "Херсон.online"Гаврилівка. Так зараз виглядає палац родини Фальц-Фейнів - колишніх головних латифундистів Херсонщини. Фото - "Шукач"Палац Фальц-Фейнів до руйнуванняТаємничі та похмурі руїни склепу Фальц-Фейнів в с. Новочорномор'я. Фото - І. МирошніковаКолись склеп Фальц-Фейнів виглядав такКозацьке. Руїни садиби Трубецького (поч. ХХ ст.) Фото - gatta_biankaНу чим не середньовіччя? Фото - gatta_biankaРомантичні водоспади під садибою Трубецького. Фото - gatta_biankaБашта Вітовта. Перші два поверхи відносяться до XIV ст. Фото - gatta_biankaПам'ятник генералу Синельникову в с. Садовому, на березі р. Інгул. Кін. ХІХ ст. Фото - monuments.topКорсунський жіночий монастир біля Нової Каховки. Михайлівська церква. Фото - monasteries.org.uaКорсунський монастир. Фрагмент муру. На вежі - гніздо лелек. Фото - "Шукач"Бізюків монастир, с. Червоний Маяк. Фрагмент огорожs та Покровський собор. Колись в монастирі було 6 храмів, залишилося 2. Фото - monasteries.org.uaАрка колишнього Вознесенського собору залишилася після його руйнування в 1960-х роках. За СРСР тут облаштували літній кінотеатр та дискотеку. Фото - Р. МаленковКорпуси келій Бізюкова монастиря. Фото - monasteries.org.uaСтаре зображення Бізюкова монастиряХрам Різдва Богородиці в Генічеську, 1907 р. Фото - otdyhaem.com.uaЗміїівка. На в'їзді до села стоїть ось такий покажчик чотирьма мовами. Фото - В. МанжулНімецька кірха Петра і Павла в Зміївці. Фото - Р. МаленковШведська кірха Св. Миколи (1885 р.), зараз за сумісництвом - православний храм ПЦУ. Фото - В. ДзюбакКороль Швеції Карл XVI Густав з дружиною під час відвідин Зміївки, 2008 р. Фото - В. МанжулГреко-католицькі церква та каплиця в Зміївці. Фото - tavriya.com.uaБойківський ансамбль зі Зміївки. Зараз саме бойки складають більшість населення унікального села. Фото - "Херсон.online"Вас зустрічає Гола Пристань! Фото - І. ІвановаНептун з русалками на набережній Голої Пристані. Також не зовсім одягнені...Фото - "Херсон.online"Символ Херсонщини - кавун - також увічнено на набережній Голої ПристаніРибацький затишок острова Білогрудів. Фото - snezhinka.7bbНевимовна романтика Дніпровських плавнів. Фото - "Херсон.online"Дніпровські плавні - розлоге та неозоре царство природи. Фото - "Свой в Днепре"У нетрях Дніпровських плавнів... Фото - turystam.in.uaНеземні краєвиди Лемурійського (Рожевого) озера. Фото - "Херсон любимый"Озеро підходить зовсім близько до заливу Сиваш. Фото - p.ks.ua
Росіяни влаштували терор на Вербну неділю, вдаривши двома балістичними ракетами по центру Сум. Зруйновано будівлі, пошкоджено будинки та місцевий університет, знищено автомобілі, наразі відомо про десятки загиблих і поранених, серед жертв є діти.
РБК-Україна публікує фоторепортаж з місця удару по Сумах. Про це повідомляють Контракти.UA.
Як повідомляє кореспондент РБК-Україна, удари припали на самий центр міста, коли місцеві жителі або відпочивали, або йшли до церкви. Унаслідок прильотів зруйновано будівлі, пошкоджено будинки, на вулицях згоріли автомобілі. За словами очевидців, деякі жертви згоріли живцем у машинах.
На місці трагедії рятувальники, медики та волонтери забирають тіла.
Внаслідок удару пошкоджено конгрес-центр Сумського державного університету. Крім того, відомо про загибель пасажирів тролейбуса. Начальник обласної військової адміністрації Володимир Артюх назвав його "тролейбусом смерті", бо в ньому загинуло багато людей.
Що відомо про жахливий удар по Сумах
Близько 10:15 у низці регіонів оголосили повітряну тривогу через загрозу балістичних ударів. За кілька хвилин Telegram-пабліки повідомили про два вибухи в центральній частині Сум.
Пізніше стало відомо, що російські війська вдарили двома балістичними ракетами "Іскандер"/KN23 у касетному виконанні, вони вибухнули над містом, було багато вражаючих елементів. Українські офіційні особи зазначають, що ворог зробив це навмисно, щоб було якомога більше жертв серед цивільних. У місті розгорнули штаб із ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, куди можуть звертатися постраждалі. Він працюватиме, попередньо, до 19:00.
Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко в коментарі РБК-Україна розповів, що прильоти зафіксовано чітко в центр міста.
"Сьогодні Вербна неділя, багато людей було на вулиці, неподалік розташований і храм, де відбувається освячення. Саме в цей час росіяни вдарили, чітко усвідомлюючи, що б'ють по цивільних", - зазначив він.
За його словами, екстрені служби відреагували миттєво, рятувальники та поліцейські з перших хвилин були на місці. Удар був надзвичайно жорстоким, кількість загиблих і поранених може зростати.
Станом на 14:10 у Сумах загинули З2 особи, зокрема дві дитини. Постраждали 84 особи, зокрема 10 дітей. 13.04.2025 — 6 — 302
Російські війська завдали двох ударів ракетами по Сумах 13 квітня. З'явились перші фото та відео руйнувань.
Про це пише РБК-Україна з посиланням на Сумську міськраду, Сумську ОВА. Про це повідомляють Контракти.UA.
Так, зранку 13 квітня ворог вдарив двома балістичними ракетами по центру Сум. "На жаль, постраждали люди - є загиблі і поранені. Наслідки атаки росіян уточнюються", - кажуть в Сумській МВА.
Наразі відомо, що окупанти атакували цивільну інфраструктуру міста. Пошкоджено житлові та нежитлові будівлі.
Ракетний удар по Сумах
13 квітня кількома годинами раніше в Україні оголосили тривогу через загрозу балістики. Ракети окупанти запустили з Курська.
Під час повітряної тривоги в Сумах прогриміли два вибухи. Місцеві ЗМІ практично відразу повідомили про два "прильоти".
Пізніше з'ясувалося, що загарбники вдарили по центру міста, багато загиблих і поранених. Наразі відомо, що в Сумах загинуло понад 20 людей. 13.04.2025 — 5 — 278
Молодий пілот загинув під час виконання бойового завдання.
Йому було 26 років.
Знімками загиблого Павла Іванова опублікували відомі українські фотографи Влада і Костянтин Ліберови на своїй сторінці в Instagram. Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.
«Спи спокійно, друже. Дякую за захист. Дякую за небо. Найболісніше — памʼятаю, як ти радів, коли дізнався, що поїдеш вчитись на f-16. Всі раділи. Все це дуже і дуже боляче», — йдеться у підписі до фото.
Нагадаємо, 12 квітня командування Повітряних сил ЗСУ повідомило про смерть молодого пілота F-16. 12.04.2025 — 4 — 445
Російські солдати стратили чотирьох українських військових, які здалися в полон. Цей акт жорстокості зафіксували дрони.
Про це пише РБК-Україна з посиланням на Associated Press News та заяву речника МЗС України Георгія Тихого.Про це повідомляють Контракти.UA.
У селі П’ятихатки на півдні України російські окупанти стратили чотирьох українських військових, які здалися в полон. Військовополонені під дулами автоматів вийшли зі зруйнованого будинку, піднявши руки в знак капітуляції, і лягли обличчям вниз на траву.
Дана ситуація була зафіксована двома дронами - українським і російським, які зняли сцену з висоти. The Associated Press вдалося отримати обидва відео, однак вони пропонують дуже різні версії того, що сталося далі.
Згідно з відео, яке отримала The Associated Press від європейських військових офіційних осіб, видно солдатів з російськими знаками на формі, які піднімають зброю і стріляють кожному з чотирьох українців у спину з такою жорстокістю, що один чоловік залишився без голови.
Натомість відео російського безпілотника, яке AP розмістило в прокремлівських соцмережах, раптово обривається на моменті з чоловіками, які лежать на землі.
Ролло Коллінз з Центру інформаційної стійкості, лондонської організації повідомив, що це не єдине подібне вбивство, яке було зафіксоване з кінця 2023.
"З усіх страт, які ми бачили з кінця 2023 року, це один з найчіткіших випадків. Це не типове бойове вбивство. Це незаконна дія", - наголосив він.
Реакція України на страту військових в П’ятихатці
"Жахливе відео від The Associated Press. Російські окупанти стратили чотирьох українських військовополонених після того, як вони здалися. Такі страти стали системними, але кожна з них шокує своєю жорстокістю", - наголосив речник МЗС.
Тихий підкреслив, що кожна така страта лише підтверджує, що Україна має справу зі звірами.
"Ці страти не лише показують, що ми маємо справу зі звірами. Вони також демонструють, що російська армія - це зборище дегенератів. Їм бракує елементарної дисципліни, адже дисциплінована армія не страчує військовополонених - це суперечить військовій логіці", - пояснив він.
Водночас речник наголосив, що це воєнний злочин, і він має бути розслідуваний, в тому числі Міжнародним кримінальним судом.
"Усі винні мають бути притягнуті до відповідальності. Ми також вдячні AP за чудову журналістську роботу, яка демонструє, як росіяни фабрикують відео, щоб приховати свої звірства. Ми не повинні дозволити їм уникнути відповідальності", - підсумував речник МЗС.
Страти українських полонених
Нагадаємо, що раніше омбудсмен Дмитро Лубінець розповів, що Україна у 2024 році офіційно підтвердила розстріли росіянами 109 українських військовополонених.
За його словами, за попередні роки загалом вдалося зафіксувати понад 170 випадків вбивств окупантами українських військових.
Нагадаємо, у лютому 2025 року у мережі з'явилося відео страти українських воїнів, які потрапили у полон росіян у Курській області.
На кадрах видно, як російський окупант свідомо стріляє в голову українському військовополоненому. За словами одного з українських бійців, це були воїни 82-ї бригади.
10.04.2025 — 4 — 771
У ніч на 6 квітня російські війська атакували Київ балістикою. Одна людина загинула, ще троє постраждали, є значні руйнування.
Про це пише РБК-Україна з посиланням на фото наслідків, які публікують ДСНС, МВС України та голова Київської міської військової адміністрації (КМВA) Тимура Ткаченка. Про це повідомляють Контракти.UA.
"Київ. Унаслідок ворожої атаки на столицю 1 людина загинула, 3 постраждали", - пишуть правоохоронці.
Рятувальники ліквідували пожежі в Оболонському та Дарницькому районах. Тривають роботи з розбору завалів та аварійних конструкцій.
Уточнимо, що троє людей постраждали в Дарницькому районі. Чоловік загинув там же, потрапивши в район епіцентру вибуху.
Наслідки атаки РФ на Київ
Як розповів Ткаченко, внаслідок ворожої атаки балістичними ракетами є пошкодження в Дарницькому, Оболонському, Солом'янському районах Києва.
Дарницький район
пожежа в нежитловій будівлі;
також зафіксовано падіння уламків та руйнування будівлі з пожежею на іншій локації району, є пошкоджені та знищені автомобілі, рятувальники ліквідували займання.
Оболонський район
пожежа в меблевому цеху на значній площі (1500 м.кв). На місці працюють рятувальники;
частково зруйновано 3-5 поверхи бізнес-центру.
Соломʼянський район
внаслідок падіння уламків зафіксовано загоряння на відкритій території, окремими осередками;
внаслідок ворожої атаки загорівся фасад складської будівлі, силами рятувальників пожежу швидко ліквідували.
Атака РФ на Київ
Рано вранці в неділю, 6 квітня, російські війська на тлі атаки дронів, обстріляли Україну ще й балістикою.
У більшості регіонів було оголошено тривогу з цієї причини, а в Києві гриміли сильні вибухи.
Уточнимо, що загалом, починаючи з вечора 5 квітня Росія випустила по Україні 23 ракети і 109 дронів. Детальніше про наслідки атаки РФ по Києву і не тільки, читайте в матеріалі РБК-Україна.
Нагадаємо, остання комбінована атака РФ із застосуванням "Калібрів" і балістики була місяць тому, 7 березня. А Київ балістичними ракетами окупанти атакували близько двох місяців тому, 12 лютого.
06.04.2025 — 9 — 1698