Відпочинок на Херсонщині: куди поїхати та що подивитися?
Бум приморського туризму, який охопив південні українські області останніми роками, «зробив касу» і Херсонщині, яка до цього «губилася» на тлі не тільки Криму та Одеси, але навіть Бердянську. Хоча набір пропонованих тут екскурсій вже непогано охоплює палітру визначних місць, в основному, упор робиться на сам Херсон, Олешківські піски, Асканія-Нову, острів Джарилгач, Каховку, та, останнім часом, Рожеве озеро. А значна частина Херсонської області все ще залишається terra incognita для туриста. Ми ж пропонуємо познайомитися в цьому фотонарисі з іншими цікавими місцями в області - як природними, так і історичними.
По-перше, на Херсонщині можна побачити місця двох козацьких Січей. Вони відносяться до XVIII ст. (усі інші – а їх було біля десятка - затоплені Каховським водосховищем). Кам'янська Січ заснована козаками отамана Гордієнка в 1709 р., після першого розгрому російськими військами Війська Запорізького на Хортиці, та проіснувала з перервами до 1728 р. Нині на її території знаходиться маленьке козацьке кладовище з могилою Гордієнка (1733 р.), а також залишки господарського двору поміщика Агаркова (Огарко), що спеціально свого часу купив місце Січі, аби оберігати цю місцевість від занедбання.
Прогноївська паланка (нині - с. Геройське) існувала протягом 1735-1769 рр. Тепер тут стоїть пам’ятник козакам. В селі також є храм Казанської ікони Божої Матері, зведений в 1898 р. на кошти нащадка козацько-старшинського роду Григорія Капусти.
Тепер перейдемо до історії багатих німецьких колоністів, які колись володіли на Херсонщині величезними латифундіями. В с. Гаврилівка на рубежі XIX-XX століть зведений палац для німецького роду Фальц-Фейнів. Цьому роду Україна зобов'язана заповідником Асканія-Нова. Від палацу залишилися романтичні руїни, як і від склепу подружжя Фальц-Фейнів у с. Новочорномор’я. Тут були поховані Олександр Едуардович (1859-1908), брат Фрідріха, засновника Асканії-Нової, і його дружина Софія. Склеп зведений на скіфському кургані.
Та найбільш відомою з руйнованих палаців Херсонщини можна вважати садибу князя Петра Трубецького (1852-1911) в с. Козацькому, зведену в 1885-97 рр. Стилізований під середньовічну фортецю комплекс складається з стіни, воріт з кутовою вежею, власне палацу в стилі ренесансу, неоготичного флігеля, парку і винного заводу. В останньому знаходиться відома виноробня ВАТ «Князя Трубецького». Особливу романтику садибі надають штучні фонтани «Дівочі сльози» на палацових терасах над Дніпром.
Недалеко від палацу стоїть унікальна споруда - т.зв. Вежа Вітовта (литовський князь XIV-XV ст.) 2017 року встановлено, що стіни перших поверхів скріплює розчин, що застосовувався в будівлях литовського періоду. Таким чином, вежа в нижній частині – найстарша споруда Північного Причорномор’я.
В с. Садовому стоїть цікавий пам'ятний знак на честь першого губернатора Катеринослава, героя російсько-турецької війни 1787-1791 рр. генерала Синельникова (1741-1788 рр.) Пірамідальний обеліск прикрашений скульптурою ангела, барельєфом генерала і символічною похоронною урною. Споруджений він був на початку ХХ ст.
Тепер поговоримо про сакральні об’єкти. В області частково зберіглися два видатних монастиря. Корсунський монастир знаходиться в передмісті міста Нова Каховка - с. Корсунці. Він заснований в 1797 р. старообрядцями в честь Корсунської ікони Божої Матері, потім його відібрала державна церква. Вціліли фрагменти стін, західні ворота і північно-східна вежа з шатровим завершенням. Головним храмом є Михайлівський в будівлі трапезної. Нині це жіноча обитель УПЦ МП.
Григорівський Бізюков монастир в с. Червоний Маяк заснований в 1781 р. на місці колишньої турецької фортеці. Це був найбагатший монастир на території півдня України, а на поч. XX ст. він взагалі входив до п'ятірки найбагатших в Російській імперії. До закриття монастиря в ньому було 6 храмів, з яких залишилися два. Найстаріші об'єкти в монастирі - печерні келії XVIII ст. Збереглися руїновані стіни з вежами і воротами (частково), трапезна, наземні келії та господарські будівлі. Монастир чоловічий, також належить УПЦ МП.
В Генічеську стоїть елегантний собор колишнього монастиря Різдва Богородиці, побудований в 1904-1907 рр. Він є єдиною культовою спорудою міста, яка вціліла після епохи СРСР.
Також на Херсонщині є унікальне село Зміївка - єдине в Україні, в якому живуть шведи - нащадки колоністів (їх зараз близько 200 осіб), покликаних сюди ще 1782 року. Старе покоління ще розмовляє на старошведському діалекті, а на свята вдягає доволі архаїчний одяг. За останні 20 років в селі побували численні туристи зі Швеції, а в 2008 року сюди завітав навіть король Карл XVI Густав з дружиною.
Поруч зі шведами мешкають нащадки й німецьких колоністів, які колись заснували мали по сусідству власні поселення (тепер всі вони входять в состав Зміївки). А радянський період приніс сюди хвилю депортованих із Західної України бойків, які раніше проживали в прикордонних з Польщею селах. Нині саме бойки становлять тут 80% населення, будучи найбільшою бойківської громадою в Україні поза територією компактного проживання.
І на завершення нарису - про місця для «чистого» відпочинку. Першою буде Гола Пристань. Її заснували 1709 року, коли на хвилі петровських репресій ближче до гирла Дніпра втікали українські селяни і козаки. На території міста протікає частина легендарного рукава Дніпра - Конки, яка колись огинала Великий Луг (верхні плавні Дніпра, затоплені Каховським водосховищем). Уздовж неї тягнеться набережна – головний променад міста з численними скульптурами та фотозонами. Є в Голій Пристані і два озера - Солоне і Боброве. У 1889 році на Солоному озері був відкритий найстарший в Україні бальнеологічний санаторій - «Гопри».
З Голій Пристані можна дістатися на острови дельти Дніпра. Одним з найцікавіших островів дельти є Білогрудів. Мешканці острова - прямі нащадки біглих козаків. Вони майже не мають городів і садів, живучі з рибальства та розведення корів, свиней і птиці.
Й, нарешті, ми все ж не можемо оминути вже доволі відоме Рожеве, або ж Лемурійське, озеро. За найпоширенішою версією, воно виникло 1969 року в результаті падіння військового літака - воронка від удару швидко заповнилася підземними водами доісторичного моря, що існувало мільйони років навколо праконтиненту Лемурія. Солоність води в озері така сама, як в Мертвому морі. А рожевий колір йому надає водорість «дуналіелла», яка під дією сонця виробляє бета-каротин (його-то і вважають основним «винуватцем» омолодження). Цілющими тут є не тільки вода, але і мул, що утворився на березі озера. Зазначимо, що Рожеве озеро знаходиться буквально біля берега затоки Сиваш - з його не менш унікальним складом води і цілющими грязями.
Повну версію статті можна подивитися тут: http://kontrakty.ua/article/122868
Приголомшливе Рожеве, або ж Лемурійське, озеро. Фото - 1576.com.uaКам'янська Січ. Місце козацького кладовища та поховання отамана К. Гордієнка (1733 р.) Фото - В. ДзюбакМеморіальний комплекс на місці Кам'янскої Січі. Фото - Херсонська облдержадміністраціяЗалишки маєтку Агаркова (Огарко) на місці Кам'янської Січі. Фото - В. ДзюбакПам'ятник козакам Прогноївської паланки в с. Геройському, 1993 р. Фото - mag003Церква Казанської ікони Божої Матері в Геройському, 1898 р. Фото - "Херсон.online"Гаврилівка. Так зараз виглядає палац родини Фальц-Фейнів - колишніх головних латифундистів Херсонщини. Фото - "Шукач"Палац Фальц-Фейнів до руйнуванняТаємничі та похмурі руїни склепу Фальц-Фейнів в с. Новочорномор'я. Фото - І. МирошніковаКолись склеп Фальц-Фейнів виглядав такКозацьке. Руїни садиби Трубецького (поч. ХХ ст.) Фото - gatta_biankaНу чим не середньовіччя? Фото - gatta_biankaРомантичні водоспади під садибою Трубецького. Фото - gatta_biankaБашта Вітовта. Перші два поверхи відносяться до XIV ст. Фото - gatta_biankaПам'ятник генералу Синельникову в с. Садовому, на березі р. Інгул. Кін. ХІХ ст. Фото - monuments.topКорсунський жіночий монастир біля Нової Каховки. Михайлівська церква. Фото - monasteries.org.uaКорсунський монастир. Фрагмент муру. На вежі - гніздо лелек. Фото - "Шукач"Бізюків монастир, с. Червоний Маяк. Фрагмент огорожs та Покровський собор. Колись в монастирі було 6 храмів, залишилося 2. Фото - monasteries.org.uaАрка колишнього Вознесенського собору залишилася після його руйнування в 1960-х роках. За СРСР тут облаштували літній кінотеатр та дискотеку. Фото - Р. МаленковКорпуси келій Бізюкова монастиря. Фото - monasteries.org.uaСтаре зображення Бізюкова монастиряХрам Різдва Богородиці в Генічеську, 1907 р. Фото - otdyhaem.com.uaЗміїівка. На в'їзді до села стоїть ось такий покажчик чотирьма мовами. Фото - В. МанжулНімецька кірха Петра і Павла в Зміївці. Фото - Р. МаленковШведська кірха Св. Миколи (1885 р.), зараз за сумісництвом - православний храм ПЦУ. Фото - В. ДзюбакКороль Швеції Карл XVI Густав з дружиною під час відвідин Зміївки, 2008 р. Фото - В. МанжулГреко-католицькі церква та каплиця в Зміївці. Фото - tavriya.com.uaБойківський ансамбль зі Зміївки. Зараз саме бойки складають більшість населення унікального села. Фото - "Херсон.online"Вас зустрічає Гола Пристань! Фото - І. ІвановаНептун з русалками на набережній Голої Пристані. Також не зовсім одягнені...Фото - "Херсон.online"Символ Херсонщини - кавун - також увічнено на набережній Голої ПристаніРибацький затишок острова Білогрудів. Фото - snezhinka.7bbНевимовна романтика Дніпровських плавнів. Фото - "Херсон.online"Дніпровські плавні - розлоге та неозоре царство природи. Фото - "Свой в Днепре"У нетрях Дніпровських плавнів... Фото - turystam.in.uaНеземні краєвиди Лемурійського (Рожевого) озера. Фото - "Херсон любимый"Озеро підходить зовсім близько до заливу Сиваш. Фото - p.ks.ua
У ніч на 6 квітня російські війська атакували Київ балістикою. Одна людина загинула, ще троє постраждали, є значні руйнування.
Про це пише РБК-Україна з посиланням на фото наслідків, які публікують ДСНС, МВС України та голова Київської міської військової адміністрації (КМВA) Тимура Ткаченка. Про це повідомляють Контракти.UA.
"Київ. Унаслідок ворожої атаки на столицю 1 людина загинула, 3 постраждали", - пишуть правоохоронці.
Рятувальники ліквідували пожежі в Оболонському та Дарницькому районах. Тривають роботи з розбору завалів та аварійних конструкцій.
Уточнимо, що троє людей постраждали в Дарницькому районі. Чоловік загинув там же, потрапивши в район епіцентру вибуху.
Наслідки атаки РФ на Київ
Як розповів Ткаченко, внаслідок ворожої атаки балістичними ракетами є пошкодження в Дарницькому, Оболонському, Солом'янському районах Києва.
Дарницький район
пожежа в нежитловій будівлі;
також зафіксовано падіння уламків та руйнування будівлі з пожежею на іншій локації району, є пошкоджені та знищені автомобілі, рятувальники ліквідували займання.
Оболонський район
пожежа в меблевому цеху на значній площі (1500 м.кв). На місці працюють рятувальники;
частково зруйновано 3-5 поверхи бізнес-центру.
Соломʼянський район
внаслідок падіння уламків зафіксовано загоряння на відкритій території, окремими осередками;
внаслідок ворожої атаки загорівся фасад складської будівлі, силами рятувальників пожежу швидко ліквідували.
Атака РФ на Київ
Рано вранці в неділю, 6 квітня, російські війська на тлі атаки дронів, обстріляли Україну ще й балістикою.
У більшості регіонів було оголошено тривогу з цієї причини, а в Києві гриміли сильні вибухи.
Уточнимо, що загалом, починаючи з вечора 5 квітня Росія випустила по Україні 23 ракети і 109 дронів. Детальніше про наслідки атаки РФ по Києву і не тільки, читайте в матеріалі РБК-Україна.
Нагадаємо, остання комбінована атака РФ із застосуванням "Калібрів" і балістики була місяць тому, 7 березня. А Київ балістичними ракетами окупанти атакували близько двох місяців тому, 12 лютого.
06.04.2025 — 9 — 374
Після ракетного обстрілу Києва 6 квітня рятувальники ліквідували пожежі та руйнування в Дарницькому, Оболонському та Солом'янському районах міста. Надзвичайники показали кадри наслідків обстрілу.
Про це пише РБК-Україна з посиланням на Державну службу з надзвичайних ситуацій (ДСНС).Про це повідомляють Контракти.UA.
Наразі тривають роботи з ліквідації наслідків російського ракетного обстрілу у Дарницькому, Оболонському та Соломʼянському районах столиці.
Оперативні дані по наслідках у Києві
У Дарницькому районі сталася пожежа у нежитловій будівлі за одною адресою, а за іншою - було руйнування будівлі та загоряння трьох поруч припаркованих автомобілів. Займання ліквідовано.
В Оболонському районі сталася пожежа у меблевому цеху з розповсюдженням полум'я на ще одну складську будівлю - за одною адресою, а за іншою - було часткове руйнування 3,4,5 поверхів 5-поверхового бізнес-центру.
У Солом'янському районі було загоряння на відкритій території окремими осередками та займання фасаду складської будівлі. Пожежу вже було ліквідовано.
У Києві - троє постраждалих
"Загалом внаслідок ворожого обстрілу постраждало 3 людини, двоє з яких госпіталізовані", - передали в ДСНС.
Зазначимо, перед тим мер столиці Віталій Кличко інформував у своєму Telegram, що постраждалі - у Дарницькому районі.
"До ліквідації наслідків наразі задіяно 128 вогнеборців та 27 одиниць пожежно-рятувальної техніки", - додали у Службі.
Обстріл Києва 6 квітня
Нагадаємо, російські загарбники у ніч проти 6 квітня атакували Київ, застосовуючи ракети різних типів. Так, росармія вночі запустила для ударів по столиці України крилаті ракети, й у Києві було чути вибухи, тривала робота ППО.
А вже вранці російські загарбники вдарили по столиці України балістикою. Тоді у Києві пролунали кілька потужних вибухів, також велась робота протиповітряної оборони.
Пізніше столична влада розповіла, що на тлі російської ракетної атаки у Києві є постраждали три людини, фіксувалися пожежі у кількох районах.
Також стало відомо, що у Києві в Оболонському районі сталася пожежа та руйнування будівлі внаслідок російської ракетної атаки. 06.04.2025 — 7 — 281
Російські загарбники цинічно атакували житловий масив у Кривому Розі ввечері 4 квітня. Ворожа ракета з касетними боєприпасами вибухнула у повітрі, щоб завдати більшої шкоди.
Як виглядає місце ворожого ракетного удару у Кривому Розі - у матеріалі РБК-Україна нижче.Про це повідомляють Контракти.UA.
Російська ракета "Іскандер-М" була споряджена касетними частинами. Вона розрахована на ураження більшої площі та більшої кількості людей. Ракета вибухнула у повітрі над житловим масивом у Кривому Розі.
Як зазначає місцева влада, пошкоджені 34 багатоквартирні будинки, шість навчальних закладів, магазини, об'єкти бізнесу та інфраструктури, автомобілі.
Голова Ради оборони міста Олександр Вілкул наголошував, що на місці ракетного удару по Кривому Рогу не було жодного військового об’єкта, поліції чи критичної інфраструктури.
Одним з епіцентрів ураження був дитячий майданчик, де у момент атаки перебувало чимало людей. Кадри порятунку людей на дитмайданчику у Кривому Розі облетіли мережу, українські та світові ЗМІ.
Станом на ранок рятувальна операція у Кривому Розі завершилася, але наслідки атаки досі ліквідовують. Люди несуть квіти, солодощі й іграшки зі стрічками на дитячий майданчик, щоб вшанувати пам'ять загиблих.
Станом на ранок відомо, що внаслідок ракетної атаки загинули 18 осіб, серед жертв дев'ятеро дітей. Понад 60 осіб постраждалих. 40 людей перебувають у лікарнях (двоє дітей 5 та 8 років були доставлені до Дніпра у вкрай тяжкому стані), ще 17 осіб - у тяжкому стані, у тому числі двоє дітей.
Варто додати, що після ракетної атаки росіяни атакували Кривий Ріг дронами. Під ударом були будинки. Внаслідок нальоту дронів загинула жінка, семеро людей постраждали.
У Кривому Розі оголосили жалобу 7, 8 та 9 квітня за загиблими внаслідок вчорашніх терористичних атак. 05.04.2025 — 8 — 480
Російські окупанти завдали ракетного удару по Кривому Рогу, сьогодні, 4 квітня, ввечері. З'явилися фото наслідків.
Про це пише РБК-Україна з посиланням на президента України Володимира Зеленського в Telegram. Про це повідомляють Контракти.UA.
Зеленський зазначив, що окупанти вдарили по території з житловими будинками. За попередньою інформацією, ворог використав балістику.
"Станом на зараз відомо про 14 загиблих, серед них 6 дітей. Мої співчуття рідним і близьким. Рятувальна операція триває. Пошкоджено щонайменше 5 будинків", - наголосив він.
Глава держави нагадав, що є тільки одна причина, чому мирні українці гинуть від таких атак щодня, - Росія не хоче припинення вогню.
"Кожна ракета, кожен ударний дрон доводять, що Росія хоче тільки війни. І тільки від тиску світу на Росію, від усіх зусиль для зміцнення України, нашої ППО, наших сил - тільки від цього залежить, коли закінчиться війна", - звернув увагу Зеленський.
Він наголосив, що США, Європа та всі інші країни світу можуть змусити Росію відмовитися від терору і війни. І це потрібно забезпечити.
Обстріл Кривого Рогу
Нагадаємо, про обстріл Кривого Рогу стало відомо близько 19:00. У мережі поширювали інформацію, що окупанти атакували заклад громадського харчування.
Згідно з останньою інформацією, внаслідок атаки окупантів 14 людей загинули, а ще понад 50 отримали поранення.
05.04.2025 — 4 — 463
Будівлю обласної ради було пошкоджено під час нічної дронової атаки по місту Дніпро в ніч на 4 листопада.
Про це пише РБК-Україна з посиланням на Telegram-канал очільника Дніпропетровської обласної ради Миколи Лукашука. Про це повідомляють Контракти.UA.
"Головне, що минулося без загиблих. А все понівечене ми відновимо, відремонтуємо, приведемо до ладу", - написав Лукашук.
За його словами, відповідні служби Дніпропетровської обласної ради докладають усіх зусиль, аби оперативно усунути наслідки удару та забезпечити безперебійну роботу ДОР.
Нічна атака дронів
Україна піддається постійним терористичним атакам зі сторони Російської Федерації. Майже кожного вечора російська армія запускає по країні десятки ударних дронів.
Зокрема, вчора ввечері під прицілом окупантів опинились Харків, Запоріжжя та Дніпро.
Спочатку ворожі дрони масово атакували Харків, там зафіксовано декілька влучань у різні райони. Також вже відомо про п'ять загиблих та понад 30 поранених внаслідок дронового удару.
За даними Повітряних сил, в ніч на 4 квітня окупанти випустили 78 безпілотників.
Сили протиповітряної оборони збили 42 дрони. ППО працювала на півночі, сході та в центрі країни.
04.04.2025 — 8 — 610