Контракти.ua

06.03.2020 — планета Земля — Радіо Свобода — 13766
история, эпидемии, грипп, коронавирус
Пандемія іспанського грипу, який заразив третину світу в 1918 році

Іспанський грип, який століття тому поширився по всьому світі та вбив мільйони, дає можливість по-новому поглянути на коронавірус.

Члени армійського навчального корпусу армії США одягнуті у «антигрипову маску» у розпал найсмертельнішої пандемії сучасної історії, жовтень 1918 року.

Британський та французький солдати запалюють цигарки в північному місті Франції Етапль на початку Першої світової війни. Хоча щодо джерела штаму грипу, що спустошив світ у 1918-1920 роках, досі сперечаються, багато хто вважає, що пандемія почалася саме у цьому французькому військовому таборі.

Табір в Етаплі (на фото 1915 рік) був переповнений постійними ротаціями втомлених від війни солдатів та розташовувався поблизу ферм з качками, гусьми та свинями. Загони для свиней були поруч як із птицями, так і з людьми. Відомо, що ці тварини можуть як посередники передавати нові віруси грипу від птиць до людей.

Оголошення про «заборону плюватися» на складі Військово морських сил США, 1918 рік. Коли вірус почав поширюватися, його прозвали «Іспанський грип» лише з тієї причини, що більшість європейських країн змусили мовчати свої ЗМІ, щоб контролювати потік інформації під час війни. Оскільки у той час Іспанія була нейтральна, а її ЗМІ вільні, саме звідти з’явилися перші повідомлення про нову смертельну хворобу.

Могили американців, які померли від вірусу у Франції. Через масові переміщення людей, які брали участь у війні, вірус миттєво розповсюдився майже у кожен куточок світу, заразивши близько третини світового населення.

Маорійський меморіал жертвам вірусу в Новій Зеландії. Від Нової Зеландії хвороба поширилася на тихоокеанський острів Самоа, вбивши за 2 місяці приголомшливих 22% від усього населення в 38 тисяч людей. За оцінками, в Ірані померло до 2,4 мільйонів, що становить понад 20% населення. Приблизно 300 тисяч померло від пандемії в Бразилії, включно з новообраним президентом країни.

Хлопець, хворий на вірус, лежить у студентському навчальному корпусі в Колорадо, 1918 рік. Кількість смертей у цілому світі коливається від 17 до 100 мільйонів. Згідно з ВООЗ, тоді померло 2-3% інфікованих.

Графік показує драматичний зріст смертей восени 1918 року, коли світ охопила «друга хвиля» вірусу. Грип був особливо смертельним для людей у розквіті сил, віком приблизно 28 років.

Смертельно хворий юнак в Сполучених штатах, листопад 1918 року. Вважається, що вірус викликав серед здорових дорослих «цитокиновий шторм» – гостру реакцію активної імунної системи, яка була настільки сильною, що пацієнтів вбивав їхній власний імунітет організму.

Жахливу ціну людського життя за спалах епідемії увіковічив на цій картині австрійський художник Еґон Шіле у 1918 році. Вона зображає родину Шіле, який з гордістю поглядає на свою дружину Едіт та маленьку дитину. Насправді, Едіт була хвора та померла від грипу на шостому місяці вагітності 28 жовтня 1918 року. Через три дні Шіле також помер від грипу у віці 28 років.

Чоловіки на американській військовій базі полощуть горло солоною водою, яка була однією з сумнівних «профілактичних заходів», як зупинити поширення вірусу.

Американські солдати отримують дезинфікуючий оприскувач для горла, який потім, як виявилося, був неефективним. Однак найбільш незвичний спосіб боротьби з пандемією було «чорне весілля», яке відбулося в Одесі. «Чорне весілля» було досить незвичним єврейським ритуалом для усунення загрози епідемії за допомогою одруження двох людей, яким «найменше пощастило». Ретельно продумана церемонія проходила на кладовищі. Одне з таких одружень відбулося на одеському кладовищі 1 жовтня 1918 року. Незвичне весілля відмічали бенкетом, а подружжя «обсипали коштовними подарунками».

В Арканзасі для розміщення пацієнтів з грипом використовували намети, 1918 рік. Оскільки антибіотиків та вакцини проти вірусу ще не було, єдиним способом, як мінімізувати поширення іспанського грипу, був карантин та особиста гігієна.

У штаті Вашингтон маски для обличчя використовували як запобіжний захід проти грипу в 1918-1919 роках. До 1920 року поширення вірусу фактично завершилося.

Мікробіолог Теренс Тумпей вивчає зразок 1918 року вірусу грипу у 2005 році. Штам вірусу був відновлений після того, як вчені вилучили легеневу тканину у жертв пандемії, які були поховані за межами віддаленого селища на Алясці. Перед спалахом коронавірусу, який виник у Китаї наприкінці 2019 року, Тумпей сказав: «Я вважаю, ми також маємо перейматися через деякі пташині віруси, які ми бачимо в Азії, і які стрибають від пташок до людей та викликають важкі захворювання. Якщо один з таких вірусів знайде спосіб, як ефективно передаватися від людини до людини, тоді у нас буде наступна пандемія.

Люди з симптомами коронавірусу перебувають на карантині у китайському місті Ухань, лютий 2020 року. Коронавірус убив понад 3 тисячі людей в Китаї, але до цих пір невідомо, де і як він насправді виник.

Фоторепортажі
Це було нестерпно: як за принцесою Діаною полювали папараці

Це було нестерпно: як за принцесою Діаною полювали папараці

Від того моменту, як стало відомо про її стосунки з принцом Уельським – на той момент спадкоємцем британського престолу – за леді Діаною Спенсер папараці влаштували справжнє полювання. Діана не могла ступити і кроку без камер фотографів, які оточували її всюди, де б вона не з'явилася. Переважно вони чергували біля її будинку у Лондоні, де леді Ді жила з кількома подругами. На той час вона все ще працювала помічницею вихователя у дитячому садку "Молода Англія" у Пімліко. Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA. На цьому архівному фото можна побачити, як Діану просто на вулиці оточували чоловіки із камерами. Це був 1980-й рік, початок її стосунків із принцом Чарльзом. У біографії "Діана. Справжня історія з її вуст" Ендрю Мортона, який писав її зі слів принцеси, леді Ді розповідала, що була абсолютно не готова до такої надмірної уваги з боку преси і називала цей період свого життя важким. На цьому фото принцесу зазнімковано незадовго до оголошення про її заручини з Чарльзом, принцом Уельським (заручини відбулися 26 лютого 1981 року). На офіційних фото Чарльз та Діана мають щасливий вигляд, але на фото із повсякденного життя майбутня принцеса геть налякана. Все подальше життя після весілля Діани і Чарльза, що відбулося 29 липня 1981 року, принцеса була "об'єктом бажань" для папараці. Фотографії з нею чудово продавалися, а фотографи того часу були нещадні у своїх методах зробити бажані знімки Діани, які можна було продати за кругленьку суму.  
06.10.2024 — 4 — 186

Вовчанська більше не існує: який вигляд має місто, зруйноване окупантами

Вовчанська більше не існує: який вигляд має місто, зруйноване окупантами

Армія РФ "звільнила" місто від життя. З'явилися нові фото Вовчанська, який зруйнували росіяни. Від міста не залишилося живого місця. Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA. Кадри оприлюднили Костянтин та Влада Ліберови. "Вовчанська більше не існує. Не залишилось нічого. Тільки пил", - йдеться у повідомленні. Раніше аналітики Deep State опублікували ексклюзивні кадри роботи підрозділу "Фахівці" 82-ї ОДШБр у районі агрегатного заводу у Вовчанську, який напередодні звільнили бійці ГУР.
04.10.2024 — 3 — 600

Новий генсек НАТО приїхав до Києва та зустрівся із Зеленським

Новий генсек НАТО приїхав до Києва та зустрівся із Зеленським

У четвер, 3 жовтня, новий генеральний секретар НАТО Марк Рютте приїхав з робочим візитом до України. Він вже встиг зустрітися з президентом Володимиром Зеленським. Про це пише кореспондент РБК-Україна. Про це повідомляють Контракти.UA. Зараз Рютте проводить спільну прес-конференцію із президентом Володимиром Зеленським. Рютте - генсек НАТО Країни-члени НАТО розглядали кілька кандидатур на посаду генерального секретаря, серед яких був і міністр оборони Великої Британії Бен Воллес, однак його кандидатуру не підтримали США. Зрештою, після тривалих перемовин і подолання незгоди з боку Угорщини, Туреччини та Словаччини, на цю посаду було обрано колишнього прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте. 1 жовтня Єнс Столтенберг офіційно передав йому повноваження генерального секретаря НАТО. Марк Рютте підкреслив, що Україна має право на самооборону відповідно до міжнародного права, навіть якщо це включає дії за межами її кордонів. При цьому Рютте заявив про необхідність підтримки України та наближення її до членства в НАТО. Він підкреслив, що без незалежної та сильної України в Європі не буде надійної безпеки.
03.10.2024 — 3 — 716

Вчені відтворили обличчя єгипетського фараона, що заснував Долину царів: який він мав вигляд

Вчені відтворили обличчя єгипетського фараона, що заснував Долину царів: який він мав вигляд

Він помер 3500 років тому. Експерти з графіки відтворили обличчя фараона, який заснував Долину царів і переписав історію Стародавнього Єгипту.Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA. Про це повідомляє Daily Mail. Аменхотеп I – другий правитель 18-ї династії Єгипту – як вважають, помер 3500 років тому у віці близько 35 років, після чого його ретельно зберегли за допомогою муміфікації. Він був першим, кого поховали в Долині царів — місці упокою майже всіх фараонів 18-ї, 19-ї та 20-ї династій. Після смерті йому поклонялися як богу, насамперед тому, що він запровадив Єгипет у нову епоху миру та процвітання під час свого правління. Сісеро Мораєс, бразильський 3D-дизайнер, що спеціалізується на судово-медичній реконструкції облич, створив ці зображення різними методами. Один із них містив розподіл маркерів товщини м'яких тканин по черепу фараона, керуючись даними комп'ютерної томографії (КТ) живих донорів. Інший метод – це метод, званий анатомічною деформацією, за якого цифрове відтворення голови донора коригувалося доти, доки череп не збігався з черепом фараона. Цей метод став можливим завдяки сканування КТ черепа Аменхотепа, зробленому 2021 року. Ця робота була проведена палеорадіологом Сахаром Н. Салімом з Каїрського університету та єгиптологом Захі Хавассом, які не схвалюють цифрові відтворення та описують їх як "науково некоректні". Попри це, їхня робота "фактично розпакувала" муміфіковані рештки Аменхотепа за допомогою КТ-сканування і розкрила деталі його зовнішності, структури скелета і деяких внутрішніх органів, що збереглися, зокрема серце і мозок. Сканування не вказало причину смерті, але оцінило вік померлого приблизно в 35 років. Їхня робота також показала, що він отримав низку посмертних травм, "ймовірно, завданих грабіжниками гробниць або бальзамувальниками, які пізніше перевернули мумію", — сказав співавтор Мораєса, археолог Майкл Габігт з Університету Фліндерса в Австралії. Воно також показало, що Аменхотеп був зростом близько 167 см, його зуби були в хорошому стані, і у нього було кучеряве волосся. "Схрестивши дані з усіх проекцій, ми створили остаточне погруддя і доповнили структуру історичним костюмом", - сказав Мораєс. Коли Мораєс показав обличчя фараона, він помітив, що він не відповідає богу, зображеному на статуях. "Багато мумій, таких як Аменхотеп I, демонструють ретрогнатизм або перекус, і це, як правило, не відображається в статуях сумісним чином", - сказав він. "Загалом, статуї Аменхотепа I сумісні у зоні носа, але граційні у сфері глабели і більше виступають у зоні підборіддя". Правління Аменхотепа I настало після вигнання його батьком Яхмосом I гіксосських загарбників і успішного возз'єднання Єгипту – і являло собою щось на зразок золотого віку для Стародавнього Єгипту. "Нове царство" не лише процвітало та було безпечним, а й Аменхотеп I також керував релігійним будівництвом та успішними військовими кампаніями проти Лівії та північного Судану. "За мирного правління Аменхотепа I почався підйом Єгипту і розквіт Нового царства", - сказав Хабіхт. Ім'я Аменхотеп означало "Амон задоволений" — відсилання до давньоєгипетського бога повітря. Цифрова реконструкція Мораєса і Хабіхта пропонує перший свого роду погляд на обличчя цього уславленого царя. Це стало можливо завдяки єгиптологам, які проклали шлях для цієї роботи. "Цю роботу було зроблено не лише нами, а й усіма тими, хто серйозно вивчав та вивчає Стародавній Єгипет, завжди ділячись інформацією", — сказав Мораєс. Нагадаємо, раніше вчені нарешті відтворили справжнє обличчя єгипетської мумії, що кричить у муках. Вона була знайдена 1935 року в Дейр-Ель-Бахарі і лише тепер її реконструювали.
02.10.2024 — 4 — 1074

Обстріл Одеської області: під ударом КПП та портова інфраструктура, є поранені

Обстріл Одеської області: під ударом КПП та портова інфраструктура, є поранені

Російські війська атакували КПП та портову інфраструктуру в Одеській області. Поранення отримали два водія, один з них - іноземець. Про це пише РБК-Україна з посиланням на Telegram голови Одеської ОВА Олега Кіпера. Про це повідомляють Контракти.UA. "На світанку ворог атакував Ізмаїльський район ударними безпілотниками", - розповів він. Ціллю росіян, за даними голови ОВА, була припортова та прикордонна інфраструктура. "Двоє чоловіків, водії вантажівок, отримали поранення. Один із них - громадянин Туреччини. Нині постраждалі у стані середнього ступеня важкості в лікарні. Їм надають всю необхідну допомогу", - зазначив Кіпер. Крім того, внаслідок атаки спалахнула пожежа, яку оперативно ліквідували вогнеборці ДСНС. Атака РФ по Україні Російські війська в ніч проти 2 жовтня вкотре атакували Україну дронами-камікадзе. Загалом окупанти випустили по Україні 32 "Шахеди", причому ППО збила 11 дронів. Крім того, чотири повернулися до РФ. Зазначимо, що у Київській області працювала ППО, також загарбники обстріляли Сумську область та Харків. Щодо Одеської області, то через обстріл тимчасово не працює КПП "Орлівка - Ісакча", що на кордоні з Румунією.
02.10.2024 — 4 — 887