Україна щорічно витрачає менше $2 млрд на оборонну галузь. Ведеться банальний «дерибан» того, що залишилось від української армії.
Про це заявив директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.
«Ми враховуємо лише бюджет Міністерства оборони, і він щорічно складає до $2 млрд. Це – менше навіть від мінімальної потреби. Оскільки Міноборони у своєму бюджетному запиті щороку називає суму близько 20-25 млрд гривень. А з бюджету виділяють – 15-16 млрд. Хоча таке ж становище в усіх силових структурах і міністерствах України загалом», – зазначив експерт, додавши, що рівень задоволення потреб Міноборони складає близько 60-65%.
Як зауважує Сунгуровський, така тенденція з недофінсуванням Міноборони спостерігається з 1991 року. «Міноборони ще жодного разу не отримувало ті кошти, які просило», – зауважив він.
Саме з цим, як зауважує експерт, пов'язана безрезультативність проведення реформ та низька боєздатність збройних сил.
«Стан боєздатності навіть важко охарактеризувати. Збройні сили не можуть виконати повний спектр завдань. Зокрема, військова підготовка не відповідає стандартам. А те, що влада звітує про збільшення її на 2%, 10%, а то й 40%, то так, вона зростає, але у порівнянні з базовим рівнем. Наприклад, якщо пілоти в 2011 налітали 20 годин в рік, а в цьому – до 40 годин, то здавалося б це значне збільшення – вдвічі. Однак, повинно становити 120 годин, тобто до мінімального стандарту військова підготовка не дотягує», – зазначив Сунгуровський.
«Про стан озброєння військової техніки нам розповідають, що вдвічі, а то й втричі збільшилася кількість відремонтованих зразків озброєнь. Але це менше, ніж темп виходу цього озброєння з ладу. Тому технічний стан постійно погіршується. Щодо соціальних стандартів, то вони – трошки вищі середніх, але цього мало, щоб забезпечити контрактизацію армії», – додав він.
За словами експерта, з часів незалежності найефективнішим для Міноборони був період з 2002 по 2007 року.
«А щодо ставлення нинішньої влади до оборонної галузі, то в мене дуже негативні оцінки. По-перше, ті орієнтири реформування, які названі корінними, - це повторення минулого, нічого там нового немає. Тих коштів, які виділяють, явно не вистачає на реалізацію всіх поставлених завдань. А тому ці плани – нереальні. Діяльність керівництва Міноборони і їхніх підлеглих свідчить про те, що відбувається дерибан армії, а не розвиток», – переконаний експерт.
За матеріалами: Тиждень