В Україні заблокували понад 500 піратських і проросійських сайтів.
Україна продовжує наводити лад у власному цифровому просторі. Ініціатива "Чисте небо" щоденно виявляє та допомагає блокувати токсичні медіасервіси, що порушують авторські права або впливають на свідомість глядачів через дезінформацію. Про це повідомляють Контракти.UA.
Про те, як це працює у фактах — у матеріалі TСН.ua.
Протягом березня 2025-го Нацрада з питань телебачення та радіомовлення внесла до Переліку медіасервісів держави-агресорки 217 доменів, які не тільки незаконно транслювали фільми й серіали, а й активно маніпулювали аудиторією, просуваючи наративи Москви.
Загалом, станом на сьогодні туди потрапили вже 577 вебсайтів, серед яких десятки проросійських стримінгових платформ (Ivi, Okko, Kion, Viju, Premier, Start, more.tv, LimeHD) і сотні піратських сайтів (HD Rezka, Kinogo, Kinokrad, ГидОнлайн, Filmix, Baskino тощо).
Внесення до Переліку — це не формальність, а реальний удар по піратському бізнесу. Як свідчить аналітика SimilarWeb, заблоковані ресурси стрімко втрачають трафік. Наприклад, сайт rezka.ag у лютому 2025 року опинився на 41-му місці, а у вересні 2023-го був на дев’ятому місці.
Блокування — це ефективний інструмент, який демонструє видимі результати в очищенні медіапростору.
Нові домени більше не рятують. Користувачі губляться, довіра зникає. Ба більше — Google прибирає такі сайти з видачі. Так, найбільш рейтингове дзеркало HD Rezka, rezka-ua.tv, з 10-го місця впало на 517 позицій у рейтингу SimilarWeb.
Контролювати виконання закону про блокування заборонених сайтів в Україні — завдання НКЕК, національного регулятора у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра й надання послуг поштового зв’язку. Саме ця структура перевіряє, чи провайдери виконують свої обов’язки, і в разі порушень — може накладати штрафи.
За січень–лютий 2025 року НКЕК уже провела 12 позапланових перевірок провайдерів за зверненнями Нацради. 2024 року таких перевірок було 26 — серед них відомі компанії: "Укртелеком", "Київстар", Triolan, Ланет, lifecell та інші. Результат є: більшість виявлених порушень усунуто — провайдери заблокували доступ до заборонених медіасервісів.
Піратство — це не лише крадіжка контенту, а ще й ворожий вплив, замаскований під "безоплатне кіно". Особливо небезпечними є медіасервіси держави-агресорки, які не просто поширюють заборонений контент, а навмисно формують викривлену картину світу.
Саме тому ця протидія — про гігієну мислення кожного українця й інформаційну гігієну нації.
“Ми вже давно не просто реагуємо — ми атакуємо. Ми знаємо, як вони працюють (пірати — ред.), де їхні схованки, хто їх покриває, і на кого вони впливають. Кожен, хто краде контент чи поширює небезпечний продукт — отримає по заслугах. Ми йдемо до кінця — щоб жодного пірата не залишилось. Або ти з нами за чисте інформаційне середовище — або тебе не буде. Все просто”, — наголосив керівник Ініціативи "Чисте небо" В’ячеслав Мієнко.
Довідка
Ініціатива “Чисте небо” створена влітку 2013 року з метою розвитку в уанеті легального аудіовізуального продукту й боротьби з ресурсами, що поширюють контент із порушенням права інтелектуальної власності. Спільнота обʼєднує найбільших гравців українського медіаринку, серед яких, зокрема, 1+1 media.