Контракти.ua

2731  —  10.04
Чому вітряки не винні? Експерт спростував міф про вплив ВЕС на водні ресурси
Чому вітряки не винні? Експерт спростував міф про вплив ВЕС на водні ресурси

Іноді у суспільстві виникають хибні уявлення, які не мають нічого спільного з реальністю. Один із таких міфів — нібито вітрові електростанції (ВЕС), зокрема ті, що будуються в Карпатах, можуть спричинити зникнення води,  впливаючи на рівень ґрунтових і поверхневих вод. Але профільні фахівці одностайні: подібні твердження — маніпулятивні та безпідставні.

Що каже наука — пояснив інженер-гідротехнік Богдан Синевич, який брав участь у розробці детального плану території для будівництва ВЕС у Нижньоворітській громаді Закарпаття. За його словами, під час проєктування об'єктів було проведено комплексні інженерно-геологічні дослідження. Вони чітко засвідчили: рівень ґрунтових вод у цій місцевості починається на позначці від 200 метрів. Тим часом глибина фундаменту від вітряк не перевищує 5 метрів. Про це повідомляють Контракти.UA.

«Фундамент ВЕС — це така сама конструкція, як у звичайної будівлі. Він не досягає рівня ґрунтових вод і жодним чином з водоносними шарами не перетинається», — підкреслює експерт.

Серед інших побоювань, які поширюють деякі екоактивісти, - це вплив ВЕС на поверхневі води. Однак, і це не відповідає дійсності.

«Опади — дощ, сніг чи град — як і раніше потраплятимуть на землю, а далі природно стікатимуть у річки, водозабори, просочуватимуться у грунт. І жодна вітрова турбіна не змінює ані кількість опадів, ані напрям руху води. Ніхто не “збирає воду в пляшки”, - іронізує гідроінженер. - Це фізично неможливо».

Чому ж виникають подібні маніпуляції?

Фахівець переконаний: проблема криється у відсутності профільної освіти у тих, хто робить гучні заяви про “загрози” з боку вітроенергетики. Часто це люди, далекі від гідрології чи гідрогеології. Утім, саме їхні емоційні заяви нерідко сіють паніку в громадах та провокують штучні конфлікти довкола екологічно безпечних та надзвичайно важливих проєктів.

«Це абсурдне питання, яке у цивілізованому світі навіть не підіймають. Усі, хто мають справу з водними ресурсами, добре знають: ВЕС не можуть впливати ні на підземні, ні на поверхневі води», — наголошує пан Синевич.

Отже, вітрові електростанції не становлять жодної загрози для водних ресурсів — ні поверхневих, ні підземних. Їхні фундаменти закладаються на безпечну глибину, що не досягає рівня підземних вод. Ба більше - ВЕС не впливають на водозбірні площі, а отже, не змінюють природний гідрологічний баланс. Як наголошує експерт, основна проблема полягає не в самих технологіях, а в поширенні недостовірної інформації, яка не має наукового підґрунтя, але здатна вводити в оману громади.
Показовим прикладом є Закарпаття, де зараз втілюється проєкт будівництва першої в регіоні вітроелектростанції. Його реалізує компанія «УК «Вітряні парки України», а вітротурбіни для ВЕС потужністю 80 МВт постачає національний виробник — ТОВ «Френдлі Вінд Технолоджі». Це наразі єдине підприємство в країні, що спеціалізується на виробництві мультимегаватних вітротурбін. Після вимушеної релокації зі сходу України компанія успішно перенесла свої виробничі потужності до Закарпаття та відновило роботу вже на новій локації. Таким чином, проєкт не лише сприяє енергетичній незалежності, а й підтримує розвиток української промисловості та економіки.