Очікується, що 2025 року кількість земельних угод продовжить зростати.
Ринок землі в Україні 2025 року продовжує демонструвати динамічне зростання. Середня вартість гектара вже сягнула 1,5 – 2,5 тис. дол., а кількість угод стабільно збільшується. Основні фактори цього процесу – активний вхід юридичних осіб на ринок та очікування власників паїв на подальше зростання цін. Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.
Про це повідомляється на сайті AgroReview.
Земельна реформа в Україні відбувалася поступовими етапами:
На ринок землі вплинула і війна. Так, 2022 року через тимчасове закриття реєстрів активність суттєво знизилася, проте вже 2023 року ситуація почала стабілізуватися. За 2024 рік було укладено 146 513 угод – це на 34% більше, ніж попереднього року.
Юридичні особи отримали можливість купувати землю, що підвищило конкуренцію.
Бізнес-активність поступово відновлюється, навіть попри складну економічну ситуацію. Від 2021 року в Україні було укладено 396 429 угод на площу 877 805 га. Однак, у масштабах країни це лише 4% від загального земельного фонду, що свідчить про стриману активність аграріїв.
Зростання цін стимулює власників паїв утримувати землю, очікуючи ще вигідніших пропозицій.
Вартість гектара визначається кількома ключовими факторами:
На сьогодні середня ринкова вартість гектара в Україні становить 1,5 – 2,5 тис. дол., хоча офіційні оцінки можуть бути значно нижчими. Наприклад:
Через високе податкове навантаження багато продавців погоджуються оформлювати угоди за мінімальною дозволеною оцінкою (нормативною грошовою оцінкою – НГО), що спотворює реальну ринкову картину.
Очікується, що 2025 року кількість угод продовжить зростати, ціни наближатимуться до ринкових показників, попит з боку юридичних осіб залишатиметься високим.
Однак, відсутність державного контролю за оцінкою вартості землі створює ризики, зокрема заниження реальних цін і втрати бюджету через несплачені податки.
Загалом, ринок землі в Україні продовжує еволюціонувати, і 2025 рік може стати переломним у формуванні прозорих цін та механізмів купівлі-продажу сільськогосподарських земель.
До слова, продаж квартири 2025 року в Україні стане складним випробуванням через нові податки та зростання цін.