Росія втрачає здатність ефективно забезпечувати оборонний сектор, зберігаючи економічну стабільність. Це відбувається через зростаючі витрати на війну, корупцію, брак робочої сили та інших факторів.
Про це пише РБК-Україна із посиланням на звіт американського Інституту вивчення війни (ISW). Про це повідомляють Контракти.UA.
Перш ніж зробити висновки, аналітики привели для розуміння інформацію останніх днів щодо російських фінансів.
Зокрема, 7 грудня міністр оборони США Ллойд заявив, що Росія витратила на війну проти України понад 200 млрд доларів і зазнала щонайменше 700 тисяч втрат з лютого 2022 року. При цьому нещодавні втрати становили загалом 1000 солдатів на день.
У понеділок, 9 грудня, український Центр протидії дезінформації повідомив, що ліквідні активи Росії в її Фонді національного добробуту скоротилися зі 140 млрд доларів у лютому 2022 року до 53,8 млрд доларів станом на 1 грудня 2024 року. Центр зазначив, що РФ все більше покладається на резерви китайського юаня та продаж золота для покриття свого бюджетного дефіциту, а також виділяє третину свого національного бюджету на 2025-2027 роки на оборонні витрати, що свідчить про нестійкий пріоритет війни на шкоду економічній стабільності.
Крім цього, генеральний прокурор Росії Ігор Краснов заявив 9 грудня, що корупційні злочини, включно з хабарництвом, зросли майже на 30% у 2024 році порівняно з 2023 роком. При цьому влада РФ притягнула до дисциплінарної відповідальності понад 30 тисяч російських чиновників за корупційні порушення у 2024 році.
Аналітики вважають, що зростання економічного тиску на Росію, викликане війною, у поєднанні з широко поширеною корупцією, нестачею робочої сили і неефективністю російської оборонної промисловості, ймовірно, посилять вартість війни для Росії і ще більше підірвуть її здатність ефективно підтримувати діяльність оборонного сектора, зберігаючи при цьому економічну стабільність.
Раніше в ISW вже спостерігали повідомлення про подібні тенденції та статистику в російській економіці. Вони вказували на те, що економічна траєкторія Росії є нестійкою в середньостроковій і довгостроковій перспективі та дедалі більше обмежуватиме її можливості вести війну проти України.
Нагадаємо, днями The Washington Post посилаючись на американських чиновників писало, що санкції Заходу поступово підривають російське виробництво зброї. Причому працюють таким чином, що надалі це перешкоджатиме здатності Москви досягати своїх цілей на полі бою.
Також багато незалежних експертів сходяться на думці, що санкції погіршили якість російського обладнання і зробили ланцюги постачань більш крихкими.