Львів залишається лідером по вартості нерухомості в Україні. За останні пів року ціни на житло у місті на вторинному ринку знову зросли, найбільше подорожчали однокімнатні квартири – на 4%. Також за аналогічний період на 11-17% зросла оренда, а от ціни у новобудовах впали на 1%.
РБК-Україна розповідає про те, яка ситуація на ринку нерухомості у Львові і чому "злетіли" ціни. Про це повідомляють Контракти.UA.
За даними ЛУН, у Львові різко піднялись ціни на однокімнатні квартири на вторинному ринку. Зараз 1 кв. м в середньому коштує 2 тисячі доларів. При цьому ціна за "квадрат" у двокімнатних і трикімнатних квартирах залишилась майже без змін – 1 380 і 1 320 доларів.
Втім місцеві рієлтори не відзначають такого значного стрибка на однокімнатні квартири, але наголошують, що попит на житло дійсно високий.
"Недавній "приліт" балістики по Дніпру та загальна воєнна ситуація в країні знову посилили міграцію зі східних регіонів. Це дуже вплинуло на вторинний ринок нерухомості у Львові. Люди, які до нас переїжджають, не можуть робити ремонт у новобудові або чекати на введення житла в експлуатацію. Тому вони купують квартири, готові до заселення", – розповів у коментарі РБК-Україна експерт із нерухомості у Львові Максим Летій.
При цьому експерт зазначає, що зараз дуже важко спрогнозувати, що відбуватиметься з цінами на ринку далі, оскільки все залежатиме від воєнної ситуації в країні.
"Раніше можна було робити якийсь прогноз на пів року, бо ситуація була не настільки динамічна і не було критичних змін, зараз вкрай важко передбачити, що буде з цінами далі", – додає експерт.
При цьому дані дослідження ЛУН показують, що 40% опитаних вважають, що ціна не зміниться на вторинному ринку, 35% – думають, що нерухомість подорожчає, 25% – вважають, що подешевшає.
Зазначимо, що у трійку міст із найдорожчою нерухомістю, крім Львова, входить Київ, де "квадрат" на вторинному ринку (однокімнатних квартир) коштує 1 480 доларів, а також Ужгород, де 1 кв. м продають за 1 250 доларів.
"Зараз популярні чеські проекти і хрущівки. Вони мають гарне планування, невеликі площі і, відповідно, доступну ціну", – пояснює Летій.
За даними ЛУН, найдешевші квартири – однокімнатні хрущовки можна купити за ціною 42 тис. доларів, найдорожчі – у будовах від 2010 року, там середня вартість 84 тис. доларів.
Ціни на квартири у Львові:
Найдешевше квартири продають у Залізничному районі міста, найдорожчі однокімнатні у Сихівському, двокімнатні – у Личаківському, трикімнатні – у Галицькому районі.
За останніх пів року середня вартість 1 кв. м на первинному ринку нерухомості у Львові впала на 1%. Зараз "квадрат" у новобудовах коштує 1 320 доларів. Втім вартість залежить від класу ЖК:
Найдорожчі новобудови зараз у Личаківському та Франківському районах, найдешевші – у Сихівському.
"До лютого цього року у нас були гарні продажі нерухомості на первинному ринку. Раніше люди були готові купити таке житло і навіть "полювали" за ним, щоб зробити ремонт і перепродати на вигідніших умовах. Зараз таке житло стоїть і чекає свого клієнта", – каже експерт.
Летій припускає, що можливо на це повпливало підвищення податку при продажі нерухомості власником, який нею володіє терміном до 3 років. Зокрема, зріс військовий збір із 1,5% до 5%. Відповідно, людям стало менш вигідно скуповувати житло у новобудовах, робити ремонт і перепродувати.
"Податок – це лише одна складова, яка не повпливає на загальну картину ринку. Також серед людей "гуляє" інформація, що зараз важко знайти бригаду, яка зробить ремонт. Дехто не дуже розуміє, як відбувається весь процес, думає, що їм самим доведеться їздити за будматеріалами і все скуповувати, але більшість бригад роблять ремонт "під ключ" і звітують про витрати", – пояснює Летій.
Додамо також, що зараз у продажу у Львові 215 черг ЖК, 154 на етапі будівництва, ще ведуться підготовчі роботи 13 котлованів. Темпи зведення житла дорівнюють торішнім, але на третину нижчі, ніж були до початку великої війни. 58 забудовників надають розтермінування, у 21 можна купити квартиру за програмою "єОселя", у 6 взяти житло у кредит.
Дослідження ЛУН показує, що більш як половина опитаних вважає, що ціни на новобудови зростатимуть й надалі, 28% вважають, що вартість не зміниться, 20% – що нерухомість подешевшає.
Ціни на оренду у місті також зросли за останні пів року. Найбільше подорожчали однокімнатні квартири – на 17%, трикімнатні – на 14%, двокімнатні – на 11%.
Які ціни на оренду:
"Я не спеціалізуюся на оренді, але знаю від колег, що традиційно великий попит на житло перед навчальним роком, це десь із середини липня до жовтня. В середньому договір укладають на пів року – рік, тому десь в березні, коли закінчуватимуться терміни оренди, можуть зрости ціни. А зараз перед святами люди не мінятимуть квартири, бо треба одразу заплатити за два місяці оренди плюс відсотки за послуги рієлтора", – пояснює експерт.
При цьому Летій зазначає, що свята суттєво не вплинуть на ринок подобової оренди у Львові, оскільки попит на таке житло зараз є стабільним.
"Якщо раніше попит подобова оренда просідала з лютого до середини березня, то зараз категоричної різниці нема, бо все одно люди орендують житло на кілька днів під час робочих відряджень, також часто дружини військових приїжджають у Львів до чоловіків тощо", – говорить Летій.
Раніше ми писали про те, що ціни на нерухомість у Луцьку залишаються одним із найвищих в Україні. За останні пів року вартість житла у новобудовах зросла ще на 5% у доларовому еквіваленті, а от на вторинному ринку залишилась без змін.
Читайте також про те, що за останні пів року житло у Полтаві подешевшало на 3% на вторинному ринку і 1% – на первинному. Зараз ціни на квартири у місті належать до середнього сегмента по Україні.