Рецепти трьох стародавніх страв, без яких не обійдеться Святий вечір.
Святий вечір — особливий час перед Різдвом, коли люди збираються у родинному колі, згадують померлих, готують особливі страви. Згідно з традиціями, на столі повинно бути 12 пісних страв, кожна з яких щось символізує. Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.
Цього вечора зазвичай готують дванадцять пісних страв, кожна з яких має своє символічне значення. Серед автентичних українських страв, які обов'язково повинні бути на столі у Святий вечір — кутя, узвар, пісний борщ.
Про приготування узвару згадується ще у літописах та древніх рукописах. Готують його з сухофруктів, які заготовляють для цього заздалегідь.
На 3 літри води потрібно 350-400 грамів сухофруктів, зазвичай це сушені яблука, груші, вишні, сливи, 50 грамів родзинок. Можна додати столову ложку маку і цукор. Звичайно, краще замість цукру додати 7-8 столових ложок меду.
Для приготування:
Назва "кутя" дослівно перекладається як "варене зерно". Традиційно різдвяна кутя готується з пшениці. Зерно на столі завжди було ознакою достатку, і в поєднанні з солодким медом символізувало безтурботне життя протягом року.
Пшеницю для куті можна замочити на ніч у холодній воді, а потім варити. А можна зерно залити холодною водою і варити на помірному вогні протягом 30-40 хвилин.
Для приготування пісної пшеничної куті потрібно буде:
Промийте 350 г пшениці.
Співвідношення зерна та води повинно бути 1:4. На 350 г пшениці знадобиться 1,4 л води. Помиту пшеницю залийте водою та варіть 30 хвилин після закипання. Якщо любите більш розварену кутю, варіть трохи довше.
Мак залийте окропом на 15 хвилин, потім злийте воду. Запарений мак розітріть у макітрі чи ступці.
Подрібніть 50 г волоських горіхів.
У велику миску викладіть зварену пшеницю і додайте подрібнені горіхи та мак, всипте 50 г родзинок та додайте мед до смаку.
Добре все перемішайте і додайте теплу воду або ще краще — готовий узвар до бажаної консистенції страви.
Про приготування борщу українцями згадується вже у XVII столітті, а 2022 року ЮНЕСКО внесла культуру приготування українського борщу до Списку нематеріальної культурної спадщини.