Контракти.ua

295  —  08.08
Хто спалює авто воїнів ЗСУ і яке за це покарання: що кажуть правоохоронці та захисники України
Хто спалює авто воїнів ЗСУ і яке за це покарання: що кажуть правоохоронці та захисники України

Паліям загрожує до 10 років позбавлення волі.

В Україні підпалюють автомобілі військових. Ворожі спецслужби вербують інших охочих. Групи ризику – не затяті ідеологічні вороги держави, а підлітки та молодики в пошуках легких грошей. Їх вербують у соцмережах. Про це повідомляють Контракти.UA.

Про це йдеться у сюжеті ТСН.

В Одесі молодики спалювали авто ЗСУ на замовлення Росії

Шестеро парубків в Одесі встигли знищити понад півтора десятка автівок військових, перш ніж їх затримали правоохоронці. Утім, є дані, що вони можуть бути причетні до підпалу більшої кількості машин. Підозрюваним – від вісімнадцяти до двадцяти трьох років. Всі шестеро – працівники кур'єрської служби. Скутери з фірмовими логотипами – як маскування. Кожному загрожує щонайменше 8 років за ґратами. Вони шукали легких грошей у соцмережах, там і знайшли їх ворожі спецслужби. Далі – робота навчених вербувальників. За кожну підпалену автівку зрадникам обіцяли від 5 до 8 тисяч гривень. Спочатку стільки й платили. А далі – суми урізали.

"Їм платили вдвічі менше обіцяного. До того ж "роботодавці" вдавалися до шантажу, погрожуючи у разі відмови у співпраці передати все листування до правоохоронних органів", — каже заступник начальника відділу комунікації ГУНП в Одеській області Олександр Лебецький.

У Дніпрі за спалення авто військових обіцяли 3 тис. доларів

У Дніпрі за спалене авто чотирьом місцевим обіцяли три тисячі доларів. Камери спостереження зафіксували, як у темряві вони облили бус ЗСУ на парковці та підпалили. Усі палії зараз під вартою. З-поміж чотирьох затриманих – двоє неповнолітніх. Підлітки – найбільш уразливі перед професійними маніпуляторами. Але їх можна втримати від скоєння злочину.

"Я б рекомендувала батькам спілкуватися з дітьми, тому що, по-перше, є психологічне навантаження зараз. Про те, що є воєнні дії, багато наших ворогів можуть використовувати їх як руки своїх і їх будуть залучати до неправомірних дій", — каже педагогиня Галина Фют.

Що кажуть правоохоронці та військові

Це тільки два епізоди з-поміж великої кількості підпалів. Обидві групи затримали цього тижня. Але вербувальники далі полюють у соцмережах і заманюють нових охочих до легких грошей, щоб залучити їх до диверсій.

"Звертаюсь до молоді — у вас все життя попереду. Пам'ятайте, що гроші і інші блага на варті того, щоб заплямити свою репутацію і частину життя провести у в'язниці", — каже начальник карного розшуку ГУ Нацполіції в Одеській області Ігор Панченко.

Насамперед, кажуть правоохоронці і військові, треба усвідомлювати, що це інформаційна операція спецслужб країни-окупанта. Ворог намагається створити ілюзію партизанського руху, деморалізувати тил, зневажити захисників.

"Вони ж націлені не на те, щоб знищити всі військові автомобілі, а для того, щоб посіяти паніку, зневіру, зневіру серед військових, родин військових. Що от хлопці захищають народ, а серед народу виявляються такі покидьки, які готові за 300 доларів спалити автомобіль військовому", — каже військовий Сергій Гуцалюк.

Залежно від кваліфікації злочину – перешкоджання діяльності ЗСУ або диверсія, скоєна у воєнний час, — за ґратами палії можуть провести від восьми до десяти років.